Új küldetés: itthon tartani és egyben tartani a mozduló magánvagyont

A komplex, partneri alapon működő családi vagyontervezési szolgáltatás nem csak a gazdagok kényelmét szolgálja – nemzetgazdasági jelentősége van.

Új küldetés: itthon tartani és egyben tartani a mozduló magánvagyont

Az ügyfelek 2025-ben jóval tudatosabbak, mint akár csak egy évtizede – már bőven nem csak hozamokat, hanem hosszú távú biztonságot, vagyonkontrollt és valódi értékőrzést keresnek. Ehhez már nem elég a 2010-es évek privátbanki szolgáltatói modellje, ehhez komplett vagyonkezelői ökoszisztéma kell. Vaskos megállapítások születtek a vagyonkezelés jövőjéről a Blochamps Capital kutatócég rendezte Családi vagyontervezési Vezetői Fórum találkozóján.

A stratégiai tervezés új szolgáltatásokat kívánt, ezek pedig gyors ütemben váltak a magyarországi nagyvagyonú családok vagyontervezési eszközeivé. „Új terepen vagyunk, küldetést teljesítünk” – fogalmazott Czalbert László, az MBH Bank Private Banking igazgatója.

„Úgy kell a mindennapi pénzügyi döntésekben segítenünk ügyfeleinket, hogy közben edukáljuk is őket a családi vagyonkezelés lehetőségeiről – miközben megóvjuk őket a területen rejlő kockázatoktól. Kitartó munka eredményeként a közelmúltban létrehoztunk megoldásként egy olyan családi vagyontervezési szolgáltatást, ami az MBH Bank Private Banking támogatásával, a MBH Forrás Zrt., valamint szakmai partnerei révén érhető el.” 

Több ezermilliárd forint sorsa a tét

A hazai privátbanki vagyon 2025 elejére 11.000 milliárd forint fölé nőtt. Ebből több, mint 5000 milliárd forint állampapírban volt, ám a hozamkörnyezet változása miatt ennek a vagyonnak nagy hányada, mely a leggazdagabbak kezében volt/van, most mozgásba lendült. Az pedig, hogy hol köt ki, már nem csak az érintett családok, hanem a magyar gazdaság és az államháztartási finanszírozásának jövője szempontjából is kulcskérdés. A vagyonkezelési szektor világos irányvonal előtt áll: a bizalomépítés, a mélyre ható tanácsadás és az örökségstratégia lett az új egyedi hozzáadott érték.

„Ennyi szabad pénz emberemlékezet óta nem mozdult meg fél év alatt egyszerre itthon” – mondja Fodor Béla, az MBH Bank Private Banking értékesítési igazgatója. „Ez most nemcsak lehetőség, hanem felelősség is. Meg kell mutatnunk, hogyan maradhat ez a vagyon itthon – értelmesen befektetve, átláthatóan strukturálva.

Befektetési oldalon épp ezért volt fontos, hogy a klasszikus befektetési eszközökben – részvény, befektetési alap, állampapír – jártas szakemberek mellett olyan speciális területek elismert szakemberei is részt vegyenek a befektetési mix létrehozásában, a pozíciók értékelésében és folyamatos átstrukturálásában, mint az arany- vagy épp a műtárgypiac. A klasszikus portfóliókezelésen túlmutató szolgáltatási paletta a közeljövőben egyebek mellett ingatlanbefektetési tanácsadással egészülhet majd ki.”

Egyablakos vagyontervezés – a klasszikus bankoláson túl

A nemzetközi gyakorlatban már kipróbált, ám itthon újszerű modell kibővített szolgáltatása addicionális díj nélkül, nonprofit módon elérhető privátbanki ügyfelek számára, arra a közvetett megtérülésre alapozva, hogy közreműködés köszönhetően, növekszik az ügyfelek lojalitása, bizalma és ennek köszönhetően a „hagyományos” befektetéseikkel is vitalizálódnak szolgáltatójuk felé.

„2025-ben már nem csak hozamot keresnek a vagyonkezelési együttműködésben az ügyfelek, hanem valódi értékőrzést, érdemi tanácsadást, kontrollt és átláthatóságot várnak el” – fogalmazott a Fórum találkozóján Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője, aki szerint „ehhez nem elég egy kiváló portfólió. Komplett szolgáltatási ökoszisztémára van szükség – jó minta a dinamikusan változó ügyféligény környezetben a strukturált szerkezet, melyet az MBH rakott le a partnereivel az asztalra.”

A Családi vagyontervezési Vezetői Fórum résztvevői egyetértettek, hogy kiemelten fontos, az adó- és jogi struktúrák is beépíthetőek legyenek a vagyonkezelésbe – egyetlen koordinált tanácsadási folyamat részeként. A családi vagyonkezelés következő megugrandó lépése ugyanis az lesz többezer család és tucatnyi szolgáltató számára, hogy ki és hogyan tud megfelelő támogatást adni a pénzügyi vagyon közel felét kitevő, ráadásul dinamikusan növekvő céges vagyon működtetésére, egyben tartására úgy, hogy eközben a családon belüli eltérő érdekek nem feszítik szét a struktúrát.

„A műtárgy meghatározó eleme a vagyonnak, ezért hasonló szakértelmet és gondoskodást kíván, mint egy privátbanki szolgáltatás. A művészeti tanácsadás keretében a bank kiemelt ügyfelei egy olyan kiegészítő szolgáltatást kapnak, ami a bizalomra és a szaktudásra épül, hatékonnyá téve a műtárgyak bevonását a vagyonportfolióba, sőt az együttműködés során egy teljesen új ügyfélélmény is szerezhető.” – fűzi hozzá Kollmann Szilvia az Art Advisory Budapest ügyvezetője.

A Családi vagyontervezési Vezetői Fórum találkozóján kiderült, hogy a 6000 privátbanki ügyfélnek több, mint 1500 milliárd forintnyi vagyonát kezelő MBH Csoport ezen elvárások teljesítésére és a mind teljesebb szolgáltatói menüsor biztosítására olyan partnerekkel dolgozik együtt, mint az elmúlt évben 250 millió forint értékű műtárgybefektetést segítő Art Advisory Budapest, a hazai aranybefektetési piac legkomolyabb szereplője, a fizikai arany megvásárlását akár távoli piacokon is elvégezni és tárolását megszervezni képes Conclude Zrt. vagy az immár több tucat család számára bizalmi vagyonkezelési szolgáltatást nyújtó Apelso Trust, melynek igazgatója, Illés István a Fórumon kiemelte: „A wealth management modellek fordulóponthoz értek, a klasszikus portfóliókezelés mellett ma már elvárás a top 20.000 ügyfél részéről az örökségmenedzsment, a jogi és adózási keretekbe illesztett vagyonstruktúra építés, valamint akár a családon belüli párbeszéd facilitálása is, így tanácsadói szerep kiterjed a családi értékek, vagyoni eszközök és felelősségek átörökítésére.”

Mit nyújt az új modell?

Bizalomépítés: minden partner szakmai és etikai szűrés után került be a rendszerbe.
Diverzifikáció: arany, műtárgy, vagyonkezelő holding, adó-optimalizált jogi struktúra.
Minőségbiztosítás: a Private Banking nem csak kapuőr, de garancia is a szolgáltatások minőségére.

„A vagyont holisztikusan nézzük, az ügyfelet pedig mint családfőt. A cél, hogy ne csak megőrizze, de értelmesen is örökíthesse tovább, amit felépített” – foglalta össze filozófiáját Gregor István, az MBH Bank Private Banking családi vagyontervezési osztályvezetője.

„A célunk, hogy az ügyfélnek ne kelljen külön-külön szakértőkhöz fordulnia: egy helyen, egyetlen koordinált folyamatban, úgyszólván „egy fotelben ülve” tervezhesse meg teljes vagyonát generációkon átívelően, egy biztonságos, átgondolt jövő kezdetét garantálva ügyfeleinknek, ahol igényeiket szem előtt tartva, széles körű támogatást nyújtunk, egyúttal védőhálót feszítünk ki az ügyfél és szerettei számára.”

„A modell célja, hogy ügyfeleink vagyonának gyarapítása mellett, annak hosszú távú, fenntartható és társadalmilag is hasznos elhelyezését segítse. Ezzel a kezdeményezéssel a privátbanki szegmensben betöltött szerepünk túlmutat a pénzügyeken: értéket teremtünk a családoknak, hisz segítségünkkel kiemelt ügyfeleink megbízható és biztosított csatornán érkezhetnek az MBH Forrás Zrt. szerződéses partnereihez” – összegezte Czalbert László a holisztikus vagyontervezési küldetés lényegét.

Több lányt tudományos pályára: ezért nem lesznek informatikusok a lányokból, még akkor sem, ha érdekelné őket

Június közepén háromnapos táborral zárult le a Smartiz oktatási program hetedik évada, melynek során egy osztálynyi diáklány kapott támogatást ahhoz, hogy egy támogató közegben kipróbálja magát a programozásban, elmélyítse matematikai tudását. A Morgan Stanley és a Nők a Tudományban Egyesület (NATE) programjában immár összesen több mint 150 lány vett részt hét év alatt. Azt minden résztvevő megerősítette, hogy fejlődött a logikus gondolkodása és nőtt az önbizalma és sokan közülük a STEM-területeken (természettudomány, informatika, mérnöki tudományok és matematika) folytatták tanulmányaikat. A programra legközelebb szeptemberben lehet jelentkezni.
2025. 07. 13. 12:00
Megosztás:

Ethereum időversenyben: jön a natív zkEVM, ami újraszabja a blokkláncok jövőjét

Az Ethereum nem hagyja magát leírni. Míg a riválisok, mint a Solana vagy a különféle Layer 2 megoldások agresszívan skáláznak, Vitalik Buterin vezetésével a világ egyik legfontosabb blokklánca forradalmi újítással készül visszavenni a piacvezető szerepet: jön a natív zkEVM a layer 1-en. Nem csupán optimalizálásról van szó – hanem egy technológiai túlélési stratégiáról, ami radikálisan átalakíthatja az Ethereum működését és jövőjét.
2025. 07. 13. 10:00
Megosztás:

Elindult az Ethereum-ETF lavina: 900 millió dolláros kereslet robbanthatja be az árfolyamot

Úgy tűnik, az Ethereum újra reflektorfénybe került – de ezúttal nem a DeFi vagy az NFT-k miatt, hanem az intézményi tőke agresszív beáramlása miatt. Az Ethereumhoz kötött tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) már több mint 908 millió dollár értékű ETH-t halmoztak fel, ami egyértelmű jele annak, hogy a nagyhalak készülnek valamire. És ha az eddigi kriptotörténelem bármit is megtanított nekünk, akkor az az, hogy amikor az ETF-ek jönnek, az árfolyam hamarosan követi őket.
2025. 07. 13. 09:00
Megosztás:

Trump új kereskedelmi megállapodása Vietnámmal a kriptovaluta piacokra is hatással lesz

Donald Trump és Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnök július eleji kereskedelmi bejelentése új lendületet adott a globális piacoknak – és ezzel együtt új spekulációk egész sorát indította el.
2025. 07. 13. 08:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki szombaton az ötös lottón:
2025. 07. 13. 07:00
Megosztás:

Már 126 napja nincs telitalálat Magyarország legismertebb lottójátékán - mennyi a nyeremény?

Immáron 18 hete halmozódik az Ötöslottó főnyereménye, így ezen a héten már 3,7 milliárd forint - minden idők 9. legnagyobb nyereménye - várja a játékosokat szombaton. A vasárnap is tartogat izgalmakat, a Hatoslottón - 42 nap halmozódás után - 707 millió forinttal lehet gazdagabb az a szerencsés, aki egymaga ikszelte be helyesen a 6 találatot.
2025. 07. 13. 06:00
Megosztás:

Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar

Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán, 49 beruházás több mint 95 milliárd forint támogatásban részesül - jelentette be közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter szombaton.
2025. 07. 13. 05:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: az amerikai vámemelés is a brüsszeli vezetés alkalmatlanságát bizonyítja

Az Európai Unióval szemben frissen bejelentett amerikai vámemelések is a brüsszeli vezetés alkalmatlanságát bizonyítják, ezért itt lenne az ideje egy patrióta fordulatnak - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton a Facebookon.
2025. 07. 13. 04:00
Megosztás:

Idősebb korosztályok nyomulnak a hitelpiacon – ők vállalják a nagyobb kockázatot

Bár a 10 százalékos önerő lehetősége miatt sokan a fiataloktól várták a bátrabb hitelfelvételt, a valóság ennek épp az ellenkezője: sokkal inkább az 50 év feletti korosztály veszi fel az ingatlan értékének mind nagyobb részét hitelként – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
2025. 07. 13. 03:00
Megosztás:

Megbüntetnek! Így változik a kerítés építés szabálya!

A kerítés műszaki építménynek számít, de általában nem engedélyköteles, tehát nem szükséges hozzá építési engedély ám ez nem jelenti azt, hogy bármit szabad építeni.
2025. 07. 13. 02:00
Megosztás:

Elfogadták! Így változott a 65 év felettiek kedvezményes utazása

A közforgalmú személyszállítás során a 65. életévüket betöltött személyek életkoruk alapján díjmentesen utazhatnak, pusztán személyazonosító okmányuk felmutatásával. Számukra már nincs szükség utazási utalványra az ingyenes utazáshoz. Azok a személyek viszont, akik még nem múltak el 65 évesek, de nyugdíjban vagy egyéb meghatározott ellátásban részesülnek, éves utalvány alapján vehetik igénybe az utazási kedvezményeket.
2025. 07. 13. 01:00
Megosztás:

Hyperliquid áttörése: 10,6 milliárd dolláros nyitott pozícióval új DeFi rekord született

A decentralizált pénzügyek világa új korszakba lépett. A Hyperliquid nevű derivatíva-kereskedési platform lenyűgöző teljesítményt nyújtott: nyitott pozícióinak (open interest) összértéke meghaladta a 10,6 milliárd dollárt, ezzel új csúcsot állítva fel a DEX-ek (decentralizált tőzsdék) történetében. De mitől lett ilyen népszerű ez az eddig kevéssé ismert szereplő? És mit árul el mindez a kriptopiac fejlődési irányáról?
2025. 07. 12. 23:00
Megosztás:

Ethereum újra lendületben: Négy nap alatt 5,46 milliárd dolláros láncon belüli forgalom!

Miközben a kriptopiac ingadozó hangulatban van, az Ethereum (ETH) látványos aktivitással hívta fel magára a figyelmet: alig négy nap alatt 5,46 milliárd dollárnyi tranzakció zajlott le a blokkláncán. Vajon mit jelez ez a masszív növekedés? Csak átmeneti fellángolásról van szó, vagy valóban újabb felfutás küszöbén állunk?
2025. 07. 12. 22:00
Megosztás:

Íme 50 bolt, ahol már most fizethetsz kriptovalutával

A kriptovaluták már rég túlléptek a spekuláció határán – egyre több helyen válhatnak valódi fizetőeszközzé. Ha Bitcoinod vagy más digitális valutád van, már most is akad bőven olyan üzlet, ahol szívesen fogadják el a virtuális pénzed. Nézd meg, hol vásárolhatsz közvetlenül vagy közvetve kriptóval – és miért lehet ez forradalmi lépés a globális pénzügyi rendszerben.
2025. 07. 12. 21:00
Megosztás:

A megfelelő folyadékellátás biztosítása úton lévő járművek számára

Eszünkbe jut-e vajon, hogy a hosszú utak során a járművezetők megfelelő folyadékellátása mennyire kulcsfontosságú? Az utazások során a megfelelő ivóvízellátás nem csupán kényelmi kérdés, hanem alapvető szükséglet is. Bár sokan talán nem gondolnák, a kamionok és más haszongépjárművek egyik leglényegesebb felszerelése a vizeskanna és a víztartály, amelyek lehetővé teszik, hogy a sofőrök mindig hozzáférjenek friss vízhez, bárhol is járjanak.
2025. 07. 12. 20:00
Megosztás:

A Bitcoin már nagyobb, mint a Google és az ezüst – Az Amazon a következő célpont?

A Bitcoin újabb történelmi mérföldkőhöz érkezett: piaci kapitalizációja immár meghaladja az Alphabet (Google) és az ezüst értékét is. Miközben sokan még mindig kétkedve tekintenek a kriptovalutákra, a legnagyobb digitális eszköz feltartóztathatatlanul tör előre – a következő kihívott pedig nem más, mint az Amazon.
2025. 07. 12. 19:00
Megosztás:

Kitört az XRP árfolyama? Indul az „XRP-szezon” – Erődemonstráció a Bitcoinnal szemben

Az XRP hetek óta a háttérben gyűjtötte az erőt, most viszont végre áttörte azt az ellenállási szintet, amely korábban rendre visszafogta a mozgását a Bitcoinhoz képest. Alex Cobb elemző szerint „elég volt, most indul az XRP-szezon”. Vajon tényleg új altcoin-ciklus elé nézünk? Elemzünk, értékelünk, és megmutatjuk, mit érdemes figyelni.
2025. 07. 12. 18:00
Megosztás:

A Binance áttöri a falakat: Halal kriptostaking a muszlim világ számára

A kriptovaluták világa új korszakba lépett: a Binance elindította a világ első, hivatalosan is saría-kompatibilis staking szolgáltatását. A Sharia Earn névre keresztelt kezdeményezés célja, hogy elérhetővé tegye a passzív kriptojövedelmet azok számára is, akik eddig vallási okokból tartózkodtak az ilyen típusú pénzügyi termékektől. Ez az újítás akár több mint 1,9 milliárd ember pénzügyi életét formálhatja át világszerte.
2025. 07. 12. 17:00
Megosztás:

Így hoz megtérülést a jól tervezett reklám

A vizuális jelenlét ma már minden vállalkozás számára nélkülözhetetlen. Egy jól megtervezett, látványos molinó pedig bármelyik cég számára hatalmas versenyelőnyt jelenthet. Így ha jól tervezzük meg reklámeszközünk gyártásának lépéseit, akkor egy kiváló, hosszú távú befektetést jelentő eszköz lehet arra, hogy hosszú távon is erősítse a márkajelenlétet, valamint hogy a vállalkozás kommunikációjának látványos eleme legyen.
2025. 07. 12. 16:00
Megosztás:

Kapszulagardrób férfiaknak – tippek a megvalósításhoz

A férfiak számára a ruhavásárlás sokszor csak nyűg, és nem kifejezetten veszik rá magukat szívesen. Éppen ezért ebben a cikkünkben most nekik hoztunk egy szuper tippet arra, hogyan lehet kevés ruhadarabbal is boldogulni úgy, hogy közben mindig stílusosak maradunk.
2025. 07. 12. 14:00
Megosztás: