Újabb állomáshoz érkezett az MBH Bank Fenntartható Jövő Bankja programja

Az MBH Bank 2023-ban hívta életre a Fenntartható Jövő Bankja programját, amelynek célja, hogy a fenntartható működésen keresztül érdemben hozzájáruljon Magyarország klímacéljainak eléréséhez. A program három stratégiai vállalásra épül: a biodiverzitás megőrzésére, a dekarbonizáció elősegítésére, valamint a zöld hitelezési célok megvalósítására. A program részeként a hitelintézet2024 júniusában kötött támogatási szerződést a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósággal, amelynek keretében öt éven keresztül támogatja az igazgatóság székicsérvédelmi programját. A kezdeményezés célja a faj folyamatos monitorozása és a gazdálkodókkal való szoros együttműködés, a támogatás pedig lehetővé teszi a műholdas nyomkövető eszközök, valamint az ehhez szükséges tartozékok beszerzését és üzemeltetését. A székicsér Európa-szerte kevéssé kutatott faj, ezért a kutatásból kinyert adatok alapvető jelentőségűek a hosszú távú természetvédelmi intézkedések szempontjából.
Székicsérvédelem innovatív nyomkövető technológiával
A székicsérek állománya jelentősen megfogyatkozott: a 2000-es évek elejére a fészkelő párok száma 20 alá csökkent a korábbi mintegy 500-ról. Jelenleg főként agrárterületeken, például rizsföldek közelében és kapáskultúrákban fészkel, ahol a mezőgazdasági munkák veszélyeztetik a fészkeket. A fajmegőrzési program során természetvédelmi őrök a költőhelyeket feltérképezik, és a gazdákkal egyeztetve, folyamatos jelenléttel védik a fészkeket és fiókákat. A projekt kezdete óta az MBH Bank támogatásával, nyolc GPS jeladót helyeztek fel adult madarakra, amelyek révén értékes adatokat szereztek a faj mozgásáról és élőhelyhasználatáról, valamint új fészkelőhelyeket is felfedeztek. Az intenzív védelem eredményeként a székicsér költőállománya mára 60-70 párra nőtt.
„Az MBH Bank elkötelezett a fenntarthatósági törekvések iránt, átfogó ESG-stratégiánk mentén hoztuk létre a Fenntartható Jövő Bankja programunkat, amely olyan átfogó kezdeményezések megvalósítását teszi lehetővé, amelyek egyszerre szolgálják a biodiverzitás védelmét, valamint gazdasági és társadalmi értékteremtést. 2023-ban léptünk együttműködésre az Agrárminisztériummal, amelynek keretében Magyarország tíz nemzeti parkját támogatjuk természetvédelmi céljaik elérésében. Külön öröm számunkra, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósággal közös projektünk már az első évben kézzelfogható eredményeket hozott, és a fajmegóvás területén jelentős lépéseket tettünk” – mondta Szege György, az MBH Bank ESG- és Fenntarthatósági vezetője.
A természeti környezet védelme fontos szerepet játszik az agrárium fenntarthatóságában is
Mivel a székicsérek elsősorban agrárkörnyezetben fészkelnek, a fészkek védelméhez elengedhetetlen a gazdálkodókkal folytatott folyamatos párbeszéd és a mezőgazdasági munkák – különösen a növényvédelem és a talajmunka – időzítésének összehangolása. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és Magyarország vezető rizstermesztő vállalkozása, a nemzeti park igazgatóság működési területén gazdálkodó kisújszállási Nagykun 2000 Mezőgazdasági Zrt. 2017 óta minden évben „székicsérbarát” ugarterületeket alakít ki talajforgatás és felszínkiegyenlítés révén, amelyek megfelelő fészkelőhelyeket biztosítanak a madarak számára. 2025-ben mintegy 80 hektáron alakítottak ki ilyen területeket, amelyek az első párok megjelenését követően egy hónapon belül legalább 14 pár madár sikeres költését tették lehetővé.
Az MBH Bank is elkötelezett az agrárium zöld átmenetének előmozdítása iránt, amelynek a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok elterjedésének ösztönzése mellett az élőhelyek védelme is részét képezi.
„A hazai mezőgazdaság versenyképessége és hosszú távú fenntarthatósága szorosan összefügg a természeti környezet védelmével és az ezzel összhangban lévő okszerű, hatékony gazdálkodással. Meggyőződésünk, hogy ez a szemlélet az agrárium jövőbeni sikerének egyik alapja. Ezzel a programmal nem pusztán a székicsérek védelmét támogatjuk, hanem közvetlenül elősegítjük a gazdálkodók és természetvédelmi szakemberek közötti párbeszédet és együttműködést is” – emelte ki Szabó István, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyfélkapcsolati igazgatója. Rámutatott, hogy a magyar mezőgazdaság kibocsátása évi 4000 milliárd forint körül alakul, aminek több mint felét a növénytermesztés adja, így ebben az ágazatban különösen fontos a fenntarthatóságot szem előtt tartó technológiák és művelési módok alkalmazása.
Az MBH Bank a jövőben is aktívan támogatja a hazai fajmegóvási programokat, továbbra is együttműködve a biodiverzitás megőrzése és a fenntartható gazdálkodás iránt elkötelezett szervezetekkel.