Újabb európai jegybankár támogatja a kamatemelést
Mindketten a szigorú monetáris politika hívei, sőt a legszigorúbbak a monetáris tanácsban, így véleménye nem érte váratlanul a piacot. A piaci szereplők továbbra is megosztottak, változatlanul 40% körüli valószínűséggel árazzák a szeptemberi kamatemelést.
Csökkent a pénzmennyiség az eurozónában
A tágan értelmezett M3 pénzmennyiség 2010 óta először csökkent az eurózónában. Júliusban a várt stagnálás helyett 0,4% volt az év/év alapú visszaesés, elsősorban a csökkenő hitelezési aktivitás miatt.
De a jegybank is csökkentette a likvidítást, például a kifutó TLTRO programmal, vagy a lejáró eszközök újrabefektetésének leállításával. A pénzmennyiség csökkenése egyértelműen szigorodó monetáris politikai keretrendszerre utal.
Tovább lassuló brit infláció
Az Egyesült Királyságban a korábbi 7,6%-ról augusztusban 6,9%-ra mérséklődött a bolti árindex, mint egyfajta inflációs mutató. Főleg az élelmiszerárak emelkedése lassult, de még így is kétszámjegyű mértékű. A tágabb képet adó inflációs mutatót majd csak szeptember 20-án publikálják, de valószínűleg az is mérséklődést fog mutatni.
2030-ban bővülhet az EU
Az Európai Bizottság elnöke szerint az EU-nak 2030-ra készen kell állnia új tagországok csatlakozására. Ekkor potenciálisan Montenegró, Ukrajna, Moldova és Bosznia csatlakozhatna az EU-hoz.
Utóbbi három ország azonban csak 2022-ben lett egyáltalán tagjelölt, így a 2030-as csatlakozásuk kimondottan gyorsnak számítana. Míg Montenegró már 2010 óta tagjelölt, így ők csalódással fogadták, hogy csak 2030-ban válhatnának az EU tagjává.