Utazáskutatás: a magyarok 60%-a tud utazni

Az ALDI Utazás megbízásából készült országos reprezentatív felmérés szerint a gazdaságilag aktív korú magyarok 60%-a tudott az elmúlt két évben legalább egyszer belföldre vagy külföldre utazni. A hazai utazásokra fejenként átlagosan 105 000, a külföldiekre 250 000 forintot szánnak a turisták. A belföldi desztinációk között tarol a Balaton, a Mátra-Bükk térség, Európában Olaszországba és Görögországba vágynak a magyarok, míg a kontinensen kívül a Maldív-szigetekre utaznának a legtöbben. A legnépszerűbb szállás továbbra is az apartman.

Utazáskutatás: a magyarok 60%-a tud utazni

Országos reprezentatív felmérést végzett az NRC 2024 végén a Magyarországon immár 7. éve működő ALDI Utazás megbízásából. A felmérés a magyarok utazási szokásaira, az elmúlt két évi utazási gyakorlatára, költségvetésükre és jövőbeni terveire vonatkozott.

„A magyar lakosság 60%-a tudott az elmúlt években legalább egy vendégéjszakás, szabadidős utazáson részt venni. A megkérdezettek 28%-a utazik csak belföldre, 28%-a belföldön és külföldön is járt, míg 4%-uk csak külföldre ment” – mondja Bernhard Haider, az ALDI országos ügyvezető igazgatója. A belföldre utazást tervezők átlagosan 105 000 forintot szánnak egy főre, és ennek 2,5-szeresét, mintegy 250 000 forintot költenek fejenként a pihenésre azok, akik külföldre mennek.

A belföldre utazók túlnyomó többsége legfeljebb négy vendégéjszakát tölt el, és mindössze 8% azok aránya, akik egy hétnél hosszabb időre választanak magyar utat. A külföldre utazók 37%-a viszont egy hétnél is hosszabb ott-tartózkodást tervez. A legtöbben nyáron utaznak: a belföldre utazók 40%-a csak ebben az időszakban utazik, míg a külföldre járók esetében 25% ez az arány. A tavaszi-őszi szezon kedveltsége sokkal kisebb, és a téli utak kül- és belföldön egyaránt a legkevésbé keresettek.

Kivel, mivel és milyen célból utaznak a magyarok?

Itthon egyértelműen a wellnesszelés – a válaszadók egytizede csak ilyen úton vett részt – és a vízparti nyaralás a legnépszerűbb, a külföldi utak esetében pedig a vízparti nyaralás és a városlátogatás áll fej fej mellett az élen utazási motiváció szempontjából. Itthon tarol még a falusi turizmus, és az egészségmegőrző, rekreációs utak is gyakoriak. Akár hazai, akár nemzetközi útról van szó, a magyarok – különösen belföldre – társasággal szeretnek utazni: 35% csak a párjával, 23% csak családdal, 7% pedig csak barátokkal közösen megy el kikapcsolódni.

Az utazási eszközök esetében bel- és külföldön egyaránt az autó a legnépszerűbb: itthon 61% a csak autóval/motorral utazók aránya, míg 21% csak vonattal vagy busszal indul el. A külföldi utaknál a repülő a második leggyakoribb választás, összességében minden tizedik honfitársunk jut el külföldre évente legalább egyszer légi úton. Érdekesség, hogy külföldi túrák esetében háromszor több a motorkerékpárt választók aránya, mint a belföldi utazók esetében.

„A szállástípusok közül belföldön továbbra is verhetetlenek a magánszállások: a válaszadók 33%-a csak vendégházban, apartmanban vagy egyéb magánszálláshelyen foglal, míg 22% azok aránya, akik csak szállodában szállnak meg. A külföldi utak esetében is ugyanez a sorrend. Ennek megfelelően az ALDI Utazás is bővíti a honlapján közvetlenül foglalható szállások számát, amely immár globálisan meghaladja az 55 000 lehetőséget” – teszi hozzá Bernhard Haider. A legtöbb magyar ellátás nélküli szállást választ, a második legkedveltebb a félpanziós ellátás, még a csak reggelit választók is többen vannak, mint a teljes ellátást igénylők.

Belföldön a Balaton, Európában Olaszország a legvágyottabb úti cél

A felmérés során arra is kíváncsi volt az ALDI Utazás, hogy hová utaznának legszívesebben a magyarok az elkövetkezendő egy-két évben. Az országhatáron belül elsőként a Balatont, aztán a Mátra-Bükk, majd Sopron-Fertő és Pécs-Villány turisztikai térségét adták meg a válaszadók. Mindemellett szinte egyforma mértékben választanák a honfitársaink Gyula, Tokaj-Nyíregyháza és Bük-Sárvár térségét.

A külföldi desztinációk közül négy napfényben gazdag ország szerepel az élen. Messze a legtöbben Olaszországba utaznának, amit Görögország, Horvátország és Spanyolország követ. Népszerű még Ausztria, Törökország és Ciprus is. A kontinensen kívüli úti célok közül messze a legtöbben a Maldív-szigetekre vágynak, amit Egyiptom, Izland és az USA követ.

„A felmérés eredménye egybecseng az ALDI Utazás elmúlt hétévnyi tapasztalatával. A magyar utazók elsősorban nyáron utaznak külföldre, a déli tengerparti országokba – ezért is növeljük például a Görögországban, Horvátországban és Olaszországban foglalható kínálatunkat. A kutatás által is visszaigazoltan legnépszerűbb autós szegmensben az ALDI-ra jellemző kiváló ár-érték arányú kínálatot biztosítunk” – erősíti meg Bernhard Haider.

Van kereslet a kedvező árú különleges utakra

Az ALDI Utazásnál tapasztaltak szerint sokan keresik a különleges, máshol nem elérhető utazásokat. Így az expedíciós hajóutakra és 6 hónapos óceánjárásokra is érkeztek foglalások, bizonyítva, hogy rendkívül élénk az egyedi élmények iránti kereslet. A dél-amerikai utazások iránt akkora volt az érdeklődés, hogy a helyek szinte pillanatok alatt elfogytak, többször volt szükség újabb kontingensek megnyitására a hatalmas igény kiszolgálása érdekében. „Az elmúlt években folyamatosan növekszik nálunk a hajós körutak értékesítése. A pár napos mediterrán utaktól kezdve a távol-keleti utazásokig, minden irányban egyre több a Magyarországról érkező foglalásunk, még a föld körüli hajós utakból is értékesítettünk itthon” – fűzi hozzá Bernhard Haider.

A legtöbben maguk szervezik utazásukat 

A válaszok alapján egyértelmű, hogy a személyes tájékozódás és foglalás eltűnőben van. A válaszadók 91%-a leggyakrabban online foglal, csak 9%-uk választja a személyes ügyintézést. Ez nem csupán a szállásközvetítő oldalak esetében van így: az utazási irodák utazásközvetítő szolgáltatását igénybe vevők esetében is mintegy 50%-kal többen inkább nem személyesen, hanem az iroda weblapján foglalnak. Az online foglalás előnyeit a kényelemben, a gyorsaságban, az időbeli rugalmasságban és az alacsonyabb árakban látják az utazók.

Az utazási irodák szerepe azoknál a desztinációknál nagyobb, amelyek az európaihoz képest jelentősen eltérő kultúrájú országban találhatók – például Egyiptom vagy az Egyesült Arab Emírségek esetében lényegesen többen vesznek igénybe közvetítő cégeket. „Az ALDI Utazás egyszerre kínál több tízezernyi szállást az útjukat maguknak szervező, autóval vagy tömegközlekedéssel utazóknak, másrészt olyan szolgáltatásokat biztosít, mint a téli ajánlatoknál a síbérlet, nyáron a kerékpárbérlés, vagyis a klasszikus utazási irodák szerepét is betöltjük. Magyarországon 2024-ben több tízezer vendégéjszakát értékesítettünk, és az idén is erre számítunk” – mondja Bernhard Haider.


A TikTok harmadik éve a legértékesebb kínai márka

A TikTok idén már a harmadik egymást követő évben volt a legértékesebb márka Kínában a Brand Finance China 500 összeállítása szerint. A TikTok/Douyin közösségi hálózat márkaértéke egy év alatt 45 százalékkal, 153,5 milliárd dollárra nőtt - áll a Brand Finance honlapján.
2026. 05. 27. 18:00
Megosztás:

Miért kell félniük a nemzeti valutáknak a stabilcoinok támasztotta versenytől?

A stabilcoinok eredetileg a kriptotőzsdék praktikus elszámolási eszközeiként indultak, mára azonban a globális pénzügyi rendszer egyik legfontosabb új kihívásává váltak. A dollárhoz kötött digitális tokenek egyre nagyobb szerepet kapnak a fizetésekben, a megtakarításokban és a határokon átnyúló pénzmozgásokban.
2026. 05. 27. 17:30
Megosztás:

Rekordközeli aktivitás – de egyre kevesebb cégnek van mit leadni

A 2025-ös üzleti évre vonatkozó számviteli beszámolók benyújtásának képe tovább árnyalódott: a határidő körüli torlódás oldódik, az IFRS-alkalmazók köre nő, a vállalkozások száma viszont negyedik egymást követő évben csökken.
2026. 05. 27. 17:00
Megosztás:

Mol: elindulhat a helyreállítás a tiszaújvárosi robbanás után

Befejeződött a múlt hét pénteki robbanásban megsérült tiszaújvárosi Olefin-1 üzemben a hatósági helyszínelés, és elhárították a közvetlen balesetveszélyt. Elindulhatnak az üzem helyreállításához szükséges munkálatok, miután a Mol megkapta az ehhez szükséges hatósági engedélyeket, és felállította a munkálatokért felelős szakértői csapatát - közölte a társaság szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 27. 16:30
Megosztás:

Részvényenként 1550 forint osztalék kifizetését javasolja a Zwack Unicum

A Zwack Unicum Nyrt. igazgatósága összesen 3,154 milliárd forint, részvényenként 1550 forint osztalék kifizetését javasolja a júliusi 2-án tartandó közgyűlésen - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 05. 27. 16:00
Megosztás:

A hétvégi BL-döntőre a csapatok mellett a mobilhálózat is felkészül

Szombaton, május 30-án rendezik meg az UEFA Bajnokok Ligája 2026-os döntőjét a Puskás Arénában. A CETIN Hungary Zrt. a helyszínen multioperátoros mobiltávközlési infrastruktúrát – komplex rádiós antennarendszert – működtet. Így a mobilszolgáltatók a meccsen – illetve az Aréna bármilyen más nagyrendezvényén – a több tízezres nézőközönség számára megbízható hang- és adatkapcsolatot tudnak biztosítani.
2026. 05. 27. 15:30
Megosztás:

Grúzia és a Tether saját lari-alapú stabilcoint indít: érkezik a GEL₮

Grúzia újabb nagy lépést tesz a digitális pénzügyi infrastruktúra fejlesztése felé. Az ország a Tetherrel együttműködve tervezi elindítani a GEL₮ nevű stabilcoint, amelyet a grúz larihoz kötnek. A kezdeményezés célja, hogy gyorsabb fizetéseket, olcsóbb határokon átnyúló átutalásokat, modernebb fintech szolgáltatásokat és blokklánc-alapú elszámolási rendszereket hozzon létre egy szabályozott, államilag támogatott keretrendszerben.
2026. 05. 27. 15:00
Megosztás:

A középkorúak többségénél a pénzhiány miatt kérdéses a nyaralás

Az idén hosszabb pihenést nem tervező 30-59 évesek többsége nem azért mond le a kikapcsolódásról, mert nincs kedve utazni, hanem mert nincs rá elég pénze. A K&H biztos jövő kutatásának első negyedéves eredményei szerint idén a középkorúak 59 százaléka nem készül legalább 5 napos pihenésre. Többségük, 72 százalékuk anyagi okokra hivatkozott, ez pedig megfelel az elmúlt évek eredményei alapján kirajzolódó trendnek. Míg 2022-ben a válaszadók 58 százaléka említette a pénzhiányt a hosszabb kikapcsolódás akadályaként, a következő években ez az arány már 71–78 százalékra emelkedett.
2026. 05. 27. 14:30
Megosztás:

Új globális márkát vezet be a Generali: Redion néven egyesül az Europ Assistance és a Generali Employee Benefits

A Generali Csoport ma bemutatta a Rediont, új globális márkáját, amely az Europ Assistance által kínált asszisztencia és utasbiztosítási, valamint a Generali Employee Benefits (GEB) munkavállalói juttatási szolgáltatásait egyesíti közös szervezeti háttér és szolgáltatási portfólió keretében.
2026. 05. 27. 14:00
Megosztás:

A Solana nagy próbatétele: miért nem elég a memecoin-láz a SOL hosszú távú értékéhez?

A Solana az elmúlt időszakban újra a kriptopiac egyik legforgalmasabb hálózata lett. A mémcoin-őrület, az on-chain kereskedési aktivitás és a gyors tranzakciók látványos számokat hoztak, de a nagy kérdés változatlan: miből épülhet fel tartósan a SOL értéke? A rövid életű likviditási hullámok helyett a Solanának olyan alkalmazásokra van szüksége, amelyek valódi bevételt termelnek, rendszeres díjfizetőket vonzanak, és közvetlenül vagy közvetve növelik a SOL iránti keresletet.
2026. 05. 27. 13:30
Megosztás:

Fontos értesítés érkezik a vállalkozásoknak

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csaknem 80 ezer vállalkozástól várja a hétfői határidőre az élelmiszerlánc felügyeletidíj bevallását, az érintettek figyelmét erre a héten fel is hívta az adóhivatal - tájékoztatta az MTI-t szerdán az adóhatóság.
2026. 05. 27. 13:00
Megosztás:

Demográfiai fal, osztrák bérverseny, skills-alapú gondolkodás – több fronton is kihívásokkal küzd a győri régió munkaerőpiaca

Demográfiai fal, osztrák bérverseny, skills-alapú gondolkodás – több fronton is kihívásokkal küzd a győri régió munkaerőpiaca.
2026. 05. 27. 12:30
Megosztás:

Utasbiztosítás ára 2026 egy napra

Az Insura.hu legfrissebb felmérése szerint idén a nyaralni indulók 67 százaléka külföldi utat is tervez, többségük legalább egyhetes út keretében teszi majd ezt.
2026. 05. 27. 12:00
Megosztás:

Új AMM v2 szabványt javasol az XRP Ledger Foundation: erősödhet az RWA- és stabilcoin-piac

Az XRP Ledger Foundation új technikai szabványtervezetet tett közzé az Automated Market Maker, vagyis AMM rendszer második verziójára. A javaslat célja, hogy hatékonyabbá tegye az XRP Ledger natív decentralizált tőzsdéjét, javítsa a likviditást, csökkentse az árfolyamcsúszást, és stabilabb kereskedési környezetet teremtsen a valós eszközöket képviselő tokenek, a stabilcoinok és a devizapárok számára.
2026. 05. 27. 11:30
Megosztás:

A tengerentúlon estek, Európában emelkedtek a hosszú hozamok

A tízéves dollár hozam a múlt heti másfél éves csúcsáról, 4,7% közeléből esett, tegnapra 4,5% alá. Európában némi emelkedés után is érdemben a korábbi csúcsok alatt maradtak a hozamok, a tízéves német kötvényhozam 3% alatt ragadt. A dollár megőrizte erejét, az EURUSD éppen csak 1,16 felett zárt.
2026. 05. 27. 11:00
Megosztás:

A Bitmine 5,4 millió ETH-nál jár: Tom Lee szerint közeleg a kriptós szuperciklus

A Bitmine Immersion Technologies újabb hatalmas Ethereum-vásárlással erősítette meg pozícióját a kriptopiacon. A vállalat immár mintegy 5,4 millió ETH-t tart a tartalékaiban, miközben Tom Lee elnök szerint az intézményi tokenizáció és a mesterséges intelligencia új kriptós szuperciklust indíthat el.
2026. 05. 27. 10:30
Megosztás:

Kedvezőtlen hangulatban telt a keddi kereskedés a mértékadó európai tőzsdéken; emelkedett a BUX

Többségében mínuszokkal zárták a keddi kereskedést a mértékadó európai tőzsdék, az egyelőre meddőnek bizonyuló amerikai-iráni tárgyalások árnyékában.
2026. 05. 27. 09:30
Megosztás:

Évek óta nem volt ilyen olcsó a magyarok kedvenc hitele – nem csoda, hogy csúcsra jár

Tovább csökkent és már 14,33 százalékon járt márciusban a személyi kölcsönök átlagos kamata, ami majdnem négyéves mélypont. A BiztosDöntés.hu adatai szerint azonban ennél jóval olcsóbbak is vannak, az elmúlt hetekben újabb akciókat indítottak a bankok, így tovább nőtt a választék a 10 százalék alatti kamatokat kínáló hitelekből.
2026. 05. 27. 09:00
Megosztás:

Háztartási kiadások optimalizálása: hogyan spóroljon egy átlagos magyar család 2026-ban?

A KSH 2026-os adatai szerint egy átlagos magyar háztartás havi kiadásainak nagyjából 30%-a megy lakhatásra és rezsire, további 25%-a élelmiszerre, és 15%-a közlekedésre.
2026. 05. 27. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint szerda reggelre

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán a keddi jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 27. 08:00
Megosztás: