Várakozások feletti második negyedéves eredmény a MOL-tól
A kutatás-termelés üzletág 103,2 milliárd forint EBITDA eredménye megfelel a piaci konszenzusnak. A MOL realizált szénhidrogén bevétele 3%-kal, 63,3 dollár/hordóegyenértékes szintre nőtt, míg a cég napi 92,1 ezer hordóegyenértékes termelést ért el, ami jobb, mint amire az Erste elemzője számított. A termelési költség nem változott, 6,2 dollár/hordóegyenértékes volt a negyedév során.
A feldolgozás-kereskedelem üzletág tisztított, CCS-alapú EBITDA nyeresége 148,2 milliárd forint lett, ami jelentősen meghaladta a várakozást. Az erős nagykereskedelmi marzsok ellensúlyozni tudták az alacsonyabb finomítói árréseket. Az utóbbi 6,8 dollár volt hordónként szemben az előző negyedév 10,3 dollárjával. A finomított mennyiség 2%-kal nőtt év/év alapon.
A fogyasztói szolgáltatások üzletág 70,7 milliárd forintos EBITDA eredménye megfelelt a vártnak. A MOL erős nem-üzemanyag marzsai segítették javítani a számokat, a nem-üzemanyag már 37,5%-át adja a teljes marzsnak.
A földgáz üzletág EBITDA-ja a vártnak megfelelő, 20,2 milliárd forint lett. Az egyetlen negatív meglepetés a körkörös gazdálkodás 3,7 milliárd forintos EBITDA vesztesége lett. Úgy tűnik a MOL csoportnak nem sikerült egyelőre nyereségessé tenni a tavaly átvett szemétszállítási üzletet. A központi költség és a szegmensek közti átadás is némileg meghaladta a vártat. A pénzügyi soron nem volt meglepetés.
Összességében elmondható, hogy a MOL csoport második negyedéves eredménye jobb lett, mint a várt. A cég az első félévben elért 1,53 milliárd dollár CCS-alapú, tisztított EBITDA eredménye lehetővé teszi az év teljes egészére várt 3 milliárd dolláros EBITDA elérését. A MOL részvények elsősorban a külső környezettől és a magyar állam adópolitikájától függenek rövidtávon.
A környezet esetében kismértékben gyengébb finomítói marzsokra számítunk a második félévben, miközben a magasabb gázárak segíthetik a kitermelési üzletágat. A magyar állam várhatóan emelni fogja a különadókat: az Ural/Brent különbségre kivetett adó küszöbértékét augusztus 1-től a korábbi 7,5 dollár/hordóról 5 dollárra csökkentette a kormány. Várható, hogy a hazai bányajáradék és az árbevételre kivetett különadó is változni fog.
A MOL megemlítette a gyorsjelentésben, hogy egyelőre nincs fennakadás a Barátság kőolajvezetéken érkező olajszállításokban. A cég készül arra, hogy ez a szállítás leáll a jövőben. Ha ez a teljes leállás most következne be, a MOL részben át tudja csoportosítani az ellátást az Adria kőolajvezetékre, de emiatt két nagy finomítójának kapacitáskihasználtságát 80%-ra kellene csökkentenie.
A vállalat készül arra, hogy teljesen le tudjon válni a vezetékes orosz szállításokról, de ehhez további időre és beruházásokra van szükség, amelyek folyamatosan történnek. Az Erste arra számít, hogy 2025 végére elkészül a MOL csoport ezekkel a beruházásokkal, s ettől kezdve a cég belső finomítói is teljesen elláthatók lesznek nyersolajjal a tenger felől. (forrás: ERSTE)