Vaskos mínuszok a Wall Streeten

A piaci volatilitásra reagáló, általában félelemindexként emlegetett VIX pénteken több mint 50%-kal, 5 éve nem látott szintre ugrott. A hét egészét tekintve még ennél is mélyebb volt az esés: a Dow 8,8, az S&P 9,6, a NASDAQ 9,9%-kal került lejjebb. Az S&P szektorindexei kivétel nélkül vaskos mínuszokat mutattak a pénteki zárásban. A sereghajtó az energiaszektor volt, amit csak kevéssel tudott megelőzni a pénzügy és a technológia, de az ipari és az alapanyag szektor is 6% feletti esést mutatott. A 6 hónapos amerikai kockázati felár (CDS) 47,78 bázispontra nőtt, ami 2023 november közepe óta a legmagasabb érték.
A márciusi adatok továbbra is feszes munkaerőpiacról árulkodnak – azzal együtt is, hogy a januári és februári foglalkoztatásbővülést lefelé revideálták. A nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma márciusban a vártnál érdemben nagyobb léptékben, több mint 200 ezer fővel bővült, a legtöbb új állást februárhoz hasonlóan az egészségügy adta. A Trump-adminisztráció nagy elbocsátási hulláma ellenére a központi kormányzatban foglalkoztatottak száma csak 4000 ezerrel csökkent, itt azonban fontos megjegyezni, hogy az elbocsátottak közül sokan még hivatalosan „adminisztratív” szabadságon vannak. A munkanélküliségi ráta 4,1%-ról 4,2%-ra emelkedett. A bérdinamika a februárihoz hasonlóan 0,3% volt havi összevetésben, ami éves bázison minimális mérséklődést jelent (+3,9%-ról +3,8%-ra). Ezek az adatok önmagukban nem hozzák lépéskényszerbe a Fedet, ami a piaci árazáson is látszott: a vámok bejelentése után 125 bázispontra ugró idei kamatcsökkentési várakozás a munkaerő-piaci adatok publikálása után 100 bázispontra olvadt.
A nyersolaj piacán is nyomot hagytak a vámok; a vámháború növekedési kilátásokat rontó hatása fokozta a kereslettel kapcsolatos aggodalmakat. A WTI jegyzése 7,4%-kal, 62 dollárra esett pénteken, míg a hét egészét tekintve 13,3%-kal került lejjebb, így 2021 óta nem látott szintig süllyedt. A Brent hordójának jegyzése 6,5%-kal esett pénteken és 12,3%-kal a múlt hét során. Az esést a vámháború miatti aggodalom mellett az OPEC+ csütörtöki döntése is fűtötte, miszerint 411 ezer hordóval növelik a napi kitermelést az olajexportőrök, ami nagyobb és gyorsabb emelés a piac által vártnál.
(Forrás: OTP Ébresztő)