Végső búcsút vettek II. Erzsébet királynőtől

Végső búcsút vettek hétfő este egykori rezidenciája, az ősi windsori kastély Szent György-kápolnájában II. Erzsébet királynőtől.

Végső búcsút vettek II. Erzsébet királynőtől

A néhai brit uralkodót, aki csaknem 71 évet töltött az Egyesült Királyság trónján, szeptember 8-án, életének 97. esztendejében, Balmoralban, a királyi család nyári skóciai rezidenciáján érte a halál.

A halálának bejelentését követő tíznapos gyászidőszak és gyászszertartás-sorozat utolsó mozzanataként, hétfőn a London nyugati határában fekvő legnagyobb királyi rezidenciára, a csaknem ezeréves windsori kastélyba szállították koporsóját. A kastély Szent György-kápolnájában, 800 meghívott jelenlétében végső gyászistentisztelettel vettek búcsút a királynőtől, majd koporsóját leeresztették a kápolna királyi kriptájába.

A legszűkebb királyi család késő este még lerója kegyeletét az egykori uralkodó előtt, de ez a búcsúaktus már a kamerák távollétében, a nyilvánosság teljes kizárásával zajlik.

II. Erzsébet királynő sírboltját a Szent György-kápolna VI. György királyról - a királynő 1952-ben elhunyt édesapjáról - elnevezett kis emlékkápolnájában alakították ki. Itt nyugszik a néhai uralkodó édesanyja és édesapja, valamint 2002-ben elhunyt húga, Margit hercegnő.

A főkápolnához toldott kis emlékkápolna kriptájában helyezték el hétfőn II. Erzsébet királynő néhai férje, Fülöp edinburghi herceg koporsóját is.

Fülöp herceg tavaly áprilisban, életének századik, Erzsébettel kötött házasságának 74. esztendejében hunyt el, és tőle is a windsori Szent György-kápolnában vettek búcsút. Már akkor bejelentették azonban, hogy nyughelye ideiglenes, és hitvese halála után koporsóját a kápolnán belül átviszik II. Erzsébet temetkezési helyére, a VI. György emlékkápolnába, így mindkettőjüknek ez a végső nyughelye.

A királynő koporsóját a múlt héten négy napra felravatalozták a londoni parlament legősibb épületében, az 1097-ben emelt Westminster Hallban.

A ravatal brit idő szerint hétfő reggelig volt látogatható, és az előzetes becslések szerint valószínűleg meghaladta a félmilliót azoknak a száma, akik lerótták tiszteletüket a néhai uralkodó koporsójánál.

A koporsót hétfő délelőtt átvitték a Westminster Halltól 250 méterre emelkedő Westminster-apátságba, az angol-brit monarchia ősi londoni koronázó templomába, ahol búcsúszertartást tartottak a királynő emlékére.

A ceremónián kétezer meghívott vendég vett részt, köztük Joe Biden amerikai és Emmanuel Macron francia elnök. Jelen voltak a jórészt egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség országainak vezetői is, köztük Justin Trudeau kanadai, Anthony Albanese ausztrál és Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök. Az európai monarchiák uralkodói is részt vettek a Westminster-apátságban tartott szertartáson.

A néhai királynő koporsóját a brit monarchia és az uralkodóház lobogója, a Royal Standard borította, és tetején elhelyezték a koronázási ékszerekkel együtt a kétezer gyémánttal ékesített birodalmi állami koronát (Imperial State Crown).

A koporsót a londoni apátságból vitték a fővárostól 25 kilométerre fekvő Windsorba, amely az 1820-ban elhunyt III. György király óta az összes brit uralkodó végső nyughelye.

A windsori Szent György-kápolnában tartott szertartáson részt vettek a királyi család legmagasabb rangú tagjai, élükön II. Erzsébet királynő elsőszülött fiával és utódjával, III. Károly királlyal. Jelen voltak Károly testvérei, Anna hercegnő, András yorki herceg és Eduárd, Wessex grófja, valamint a király két fia, Vilmos walesi herceg, a trón várományosa és Vilmos öccse, Harry sussexi herceg.

II. Erzsébet hétfői búcsúztatásával véget ért a brit kormány által az uralkodó halála utáni naptól meghirdetett tíznapos gyászidőszak, amelynek ideje alatt félárbocra eresztették a közintézményeken a brit lobogókat, és országszerte számos kulturális és sporteseményt töröltek vagy halasztottak későbbre.

II. Erzsébet királynőtől rendkívül nagyszabású, katonai tiszteletadással kísért állami temetésen vettek végső búcsút hétfőn. A rendezvény példátlan biztonsági intézkedések közepette zajlott: biztosításában tízezer rendőr vett részt.

A brit kormányzati protokoll alapján állami temetés csak uralkodóknak és kivételes tekintélyű állami vezetőknek jár, így az ilyen jellegű búcsúszertartás rendkívül ritka.

Legutóbb Sir Winston Churchill volt brit miniszterelnököt búcsúztatták állami temetésen 1965-ben. Előtte II. Erzsébet királynő édesapjától, VI. György királytól vettek búcsút állami temetéssel 1952 februárjában.

Az utóbbi három évszázadban egyetlen olyan brit uralkodó volt, akit nem állami temetésen búcsúztattak: VIII. Eduárd, aki 1936. december 10-én, alig 327 napi uralkodás után, a koronázást meg sem várva lemondott trónjáról. Eduárd ugyanis házasságot kívánt kötni elvált amerikai kedvesével, Wallis Simpsonnal, és ez az akkori szigorú protokollnormák szerint összeegyeztethetetlen volt uralkodóként és az anglikán egyház világi vezetőjeként betöltött státusával.

Így került a brit trónra VIII. Eduárd öccse, VI. György, majd az ő halála után, 1952. február 6-án elsőszülött leánya, II. Erzsébet királynő, akinek 70 évi és 214 napi uralkodása rekord az angol-brit monarchia évezredes történetében.


Fokozódik a harc az autósokért - csökkent a kötelező biztosítások átlagdíja

Jelentősen nőtt az autókra kötött kötelező felelősségbiztosítások száma: a Netrisknél 2026 első félévében 23 százalékkal több szerződést kötöttek az autósok éves szinten. Közben az átlagdíjak 9 százalékkal közel 49 ezer forintra mérséklődtek. A legtöbb kgfb-t egyébként Volkswagen, Opel és Ford márkájú autókra kötötték az idei első félévben. A cascobiztosítások száma is nőtt, az átlagdíj pedig alig változott.
2026. 06. 22. 15:00
Megosztás:

Hiába fogadná el szinte minden bolt: 4,4%-nál tetőzhet a won-stabilcoin használata

A dél-koreai kereskedők 90 százaléka is elfogadhatná a wonhoz kötött stabilcoint, a vásárlók túlnyomó többsége mégsem fizetne vele rendszeresen. Egy új pénzügyi elemzés szerint az infrastruktúra kiépítése önmagában kevés: a valódi áttöréshez a fogyasztók bizalmát és mindennapi fizetési szokásait is meg kell változtatni.
2026. 06. 22. 14:30
Megosztás:

Fékezőben a termőföldpiac - Mennyibe kerül most egy hektár föld?

A 2024. évi 2,236 millió forintról tavaly 2,264 millióra, mindössze 1,3%-kal nőtt az eladott termőföldek átlagos hektárára a NAV – egyelőre nem teljeskörű, szűrt – adatai alapján. A legjobban (21%) Zala megyében emelkedtek az árak, majd jócskán lemaradva Heves következik 14%-os drágulással. A lista másik végén Pest és Veszprém vannak 13-14% közötti csökkenéssel. (Az adatok értékelését némileg nehezíti a földhivataloknál tavaly bevezetett elektronikus ingatlannyilvántartási rendszerre való átállás okozta ügymenet-lassulás és adathiány, mely vélhetően Pest megyét érinti leginkább.)
2026. 06. 22. 14:00
Megosztás:

A magyar kkv-k használják, de még nem építették be a működésükbe a mesterséges intelligenciát

Jóllehet már tömegesen jelen van Magyarországon a mesterséges intelligencia, a rendszeres és tudatos használat még korántsem általános – derül ki az első AI Index Magyarország kutatásból. A Joint Venture Szövetség (JVSZ), a Code Intelligence és a Peak együttműködésében megvalósult felmérés mostantól rendszeresen ad majd visszajelzést a mesterséges intelligencia hazai használatáról, elfogadottságáról és gazdasági hatásairól.
2026. 06. 22. 13:30
Megosztás:

A Web3 jövője veszélyben? A tehetségek megvannak, az állások hiányoznak

A <a href="https://www.bitget.com/promotion/blockchain4youth?channelCode=regd&vipCode=6zld" target="_blank">Bitget Blockchain4Youth (B4Y)</a> kezdeményezése keretében elkészített Web3 Next-Gen Talent Intelligence Report jelentés szerint az iparág egyik legnagyobb munkaerőpiaci kihívása nem a tehetségek hiánya, hanem a felvételi akadályok jelenléte. A kutatás több régióból származó pályakezdő és karrierjük elején járó szakembereket kérdezett meg, és arra jutott, hogy bár a Web3 továbbra is magasan képzett tehetségeket vonz, sok jelentkező mégsem tudja megszerezni első állását a szektorban.
2026. 06. 22. 13:00
Megosztás:

Egyharmados forradalom a fizetésekben: a mobilokba tett kártyák átlépték az álomhatárt

Néhány év alatt huszonötszörösére növekedett a mobilokba digitalizált magyar bankkártyákkal végrehajtott vásárlások összege. Az elmúlt 12 hónap akkora emelkedést hozott, hogy a mobiltárcás vásárlások száma először haladta meg az összes kártyás vásárlás egyharmadát – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A lendület csökkenésének nyoma sincs, a mobilokba digitalizált kártyák száma már átlépte a 3 milliót.
2026. 06. 22. 12:30
Megosztás:

Andy Burnham fordulatot hozhat a brit kriptopolitikában

Andy Burnham látványos időközi választási győzelme nemcsak a brit Munkáspárt vezetését rendezheti át, hanem az Egyesült Királyság kriptovaluta-szabályozására is komoly hatással lehet. Manchester polgármestere nyíltan támogatja a Web3-szektort, miközben a jelenlegi kormány az elmúlt hónapokban szigorúbb irányt vett a digitális eszközökkel szemben.
2026. 06. 22. 12:00
Megosztás:

A reklámokra és a fogyasztói tájékoztatásokra vonatkozó szabályok betartását ellenőrzi az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalokkal együttműködve az idén is ellenőrzi, hogy a vállalkozások betartják-e a reklámokra és a fogyasztói tájékoztatásokra vonatkozó szabályokat. Az ellenőrzések célja a tisztességes piaci tájékoztatás és a tudatos fogyasztói döntések erősítése - közölte a hatóság az MTI-vel hétfőn.
2026. 06. 22. 11:30
Megosztás:

Kármán András: vezetőváltás az Államadósság Kezelő Központ élén

Június 22-től Tardos Gergely veszi át az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezetését - jelentette be a pénzügyminiszter vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 06. 22. 11:00
Megosztás:

A Toss Bank és a Solana globális digitális pénzügyi központot épít

A dél-koreai Toss Bank stratégiai együttműködésre lépett a Solana Foundationnel, hogy blokkláncalapú infrastruktúrát fejlesszen a nemzetközi pénzátutalások és elszámolások kezelésére. A projekt első szakaszában a stabilcoinokkal végrehajtott határokon átnyúló tranzakciók gyorsaságát, költségeit és gyakorlati alkalmazhatóságát vizsgálják.
2026. 06. 22. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak hétfőn a befektetők?

Az ázsiai részvénypiacok hétfőn emelkedtek, miután az iráni tárgyalók közölték, hogy előrelépés történt az Egyesült Államokkal folytatott béketárgyalásokon, ami enyhítette azokat a félelmeket, hogy a folyamat összeomlóban van. A japán Nikkei 1,9%-kal emelkedett, miután a múlt héten közel 8%-os növekedéssel történelmi csúcsra jutott. A dél-koreai piacon további 2,6%-os emelkedést mértek, miután a félvezető részvények iránti kereslet hatására a múlt héten több mint 11%-kal ugrott meg. A kínai SSEC szintén 0,2%-kal emelkedett.
2026. 06. 22. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek pénteken a hozamok Európában, 352-es szint alatt fejezte be a hetet a forint

Az euróövezeti államkötvényhozamok pénteken emelkedtek, miután az Egyesült Államok és Irán közötti, Svájcban zajló béketárgyalásokat váratlanul megszakították, valamint az Európai Központi Bank döntéshozói határozottabb hangot ütöttek meg az inflációval kapcsolatban.
2026. 06. 22. 09:30
Megosztás:

Kis mértékben estek az európai részvények a pénteki bizonytalanság hatására, zárva voltak az amerikai tőzsdék

Az európai részvények enyhén csökkentek pénteken, mivel a befektetők óvatosak maradtak azt követően, hogy az Egyesült Államok és Irán közötti, a közel-keleti konfliktus lezárását célzó tárgyalások megtorpantak. Az európai átfogó részvényindex, a Stoxx 600 0,2%-kal alacsonyabban zárt, ugyanakkor így is 0,4%-os heti emelkedést ért el, miután a hét elején történelmi csúcsokra emelkedett.
2026. 06. 22. 09:00
Megosztás:

Egy 14 pontos megállapodás közel került a konfliktus lezárásához, a folytatódó harcok viszont megkérdőjelezték ennek tartósságát

A hét egészét ismét a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos hírek dominálták, a piaci hangulat erősen javult a hét elején, amikor is úgy tűnt egy végleges 14 pontos megállapodás tartós tűzszünetet hozhat és végre újra megnyithat a Hormuzi-szoros.
2026. 06. 22. 08:30
Megosztás:

Folytatódik a kánikula a héten

A jövő héten folytatódik a kánikula: a hét elején általában 30 és 35 Celsius-fok között alakul a csúcshőmérséklet, míg a hét végén már jellemzően 33-38 fok várható a legmelegebb órákban. Hétfőn még lehet zápor, zivatar, esetleg felhőszakadás, majd csökken a csapadék esélye - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 06. 22. 08:00
Megosztás:

A miniszterelnök felszólalásával kezdődik a parlament ülése

A miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdődik hétfőn az Országgyűlés kétnapos rendkívüli ülése. A plenáris ülésen ismét tárgyalják az európai uniós forrásokhoz történő hozzáférés érdekében szükséges törvénymódosításokat, a plakáttörvényt és a közmédia átalakításáról szóló előterjesztést.
2026. 06. 22. 07:35
Megosztás:

Erre figyeljünk, ha háziszörpöt készítünk! Élelmiszerbiztonsági tanácsok a Nébih-től

A nyári hónapok beköszöntével egyre többen készítenek különféle gyümölcsszörpöket és virágkivonat alapú szörpöket. A szezonális alapanyagok (málna, eper, bodzavirág) felhasználásával előállított szörpök népszerűsége évről évre növekszik, a biztonságos elkészítéshez azonban nem elegendő csupán egy jól bevált receptúra követése. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Programja a házi tartósítás során követendő jó gyakorlatokra hívja fel a figyelmet.
2026. 06. 22. 06:30
Megosztás:

Vitézy Dávid: hazahoznánk 700 milliárdot légkondicionált HÉV- és InterCity szerelvényekre

Egész hétvégén azon a törvényen dolgoztunk a kollégákkal, amivel még idén nyáron haza tudnánk hozni a 700 milliárd forintot új légkondicionált alacsonypadlós HÉV-ekre és InterCity motorvonatokra - közölte a közlekedési és beruházási miniszter vasárnap a közösségi oldalán, hozzátéve: ezzel együtt is sajnos sok év, mire egy új flottát leszállítanak.
2026. 06. 22. 05:30
Megosztás:

Újra terítéken az olajtúlkínálat: esik a nyersolaj ára az amerikai–iráni megállapodás után

Az olajpiac szereplői ismét egy korábban szinte teljesen leírt forgatókönyvvel számolnak: a túlkínálat visszatérésével. Az amerikai–iráni békemegállapodás hírére ugyanis jelentős esésbe kezdtek a nyersolajárak, ami újra életre keltette azokat az opciós fogadásokat, amelyek az olajpiac gyengülésére építenek.
2026. 06. 22. 04:30
Megosztás:

A lengyel-ukrán kapcsolatok rossz irányban haladnak

A lengyel-ukrán történelmi vita miatt rossz irányban haladnak a kétoldalú kapcsolatok, a helyzet eszkalálódása azonban Oroszországnak kedvez - írta Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel nemzetvédelmi miniszter vasárnap az X-en.
2026. 06. 22. 03:00
Megosztás: