Vegyes kép a külkereskedelemben
Az év első hét hónapjában az export 18, az import 15 százalékkal nőtt, ez részben a járvány miatt alacsony tavalyi bázisnak köszönhető. Júliusban viszont már jóval visszafogottabb volt a tempó, a kivitel 3,7, az import 5,2 százalékkal nőtt. Ebben a hónapban a gépek és szállítóeszközök, valamint a feldolgozott termékek növelték leginkább az importot.
“Az exportbővülés elmaradt az import növekedésétől, amiben szerepet játszhatott többek között a globális chiphiány és az ellátási láncokban tapasztalható fennakadások. Tisztább képet azonban csak a következő hónapok adatai alapján lehet majd látni” - értékelte a friss adatokat Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
A szakember a külkereskedelmi egyenlegről azt mondta: “Az év első hét hónapjában a kumulált többlet növekedett, ugyanakkor május óta az egyenleg folyamatosan romlik. Ez magyarázható többek között azzal, hogy a gazdasági nyitást követően élénkült az importigényes lakossági fogyasztás, valamint a vállalatok megkezdték a készletek feltöltését.” Szerinte az év hátralévő részében a legfőbb kérdés, hogy a már említett ellátási problémák mennyire fogják vissza a termelést, ezáltal a külkereskedelmi egyenleget befolyásoló exporttevékenységet.