withPAY a CIB-nél, avagy hogyan fejlesszünk érthetetlen dolgokat?

Hosszú évtizedek óta vagyok a CIB Bank ügyfele - írja egyik olvasónk levelében -, számos céges számlával és lakossági számlával is kötődve a bankhoz (korábban még a CIB-be olvadó Inter-Európa Bank ügyfeleként).
Alapvetően elégedett voltam a bankkal mind online, mind ügyfélszolgálati oldalon, és nem vagyok az a kötekedős, minden kákán csomót kereső ügyfél, aki minden kis dologért nyavajog, panaszkodik. Tudom, hogy ahol informatika van, ott hiba is van, ahogyan az öreg Murphy mondta volt: "Ami elromolhat, az el is romlik."
Nos, ez az "örök igazság" az elmúlt hónapokban a CIB Bank online rendszereiben extrán igaznak bizonyult. Gazdasági szakemberként tudom, hogy a banki informatika különösen veszélyes terep: az általában vett programozási munkákon felül itt extra biztonságra, minden támadásnak ellenálló rendszerekre van szükség, de közben a funkcionalitás is bővül és nem ártana mindezt úgy megcsinálni, hogy ügyfélélményt is adjon és könnyen átlátható, logikusan működő legyen, hogy a sok "paraszt" (informatikai körökben így hívják a felhasználókat) használni is tudja azt.
Nos a CIB-nek ez NEM SIKERÜLT.
És itt sorolhatnánk a hónapok óta fennálló hibákat, hogy:
- nem lehet(ett) sokszor belépni az internetbankba
- az átutalások esetén az új fejlesztésű QR kód beolvasó gyakran nem működik, órázik, szétkapcsol
- az átutalásoknál gyakran használt "partnerek" keresője nem működik stb. stb.
Az ügyfélszolgálatot felhívva, sokszor azt a tanácsot adják, hogy használjam a régi, telepített verziót, mert az stabil és minden funkcionalitásában működik. Tényleg.
De akkor minek ez a csilivili fejlesztés, gondolom százmilliókért? (valószínűleg ennél is többért...)
És akkor itt van ez a #withPAY...
Kommunikációs szakemberként mindig elgondolkodtat, hogy egy nagyvállalat vajon miért csinálja azt, amit és vajon megéri-e? Aztán mindig ugyanoda lyukadok ki: azért, mert kell a projekt, kellenek a lóti-futi projektmenedzserek, akik hónuk alatt a laptoppal rohannak egyik mítingről a másikra (most pedig hómofiszban fontoskodnak ímélben, skypon vagy épp zoom-on). Ezek az okos projektmenedzserek és marketingesek mindig kitalálnak valami okosat, valami újat, valami világmegváltót, hogy a projektek újra és újra elindulhassanak, ők pedig tovább fontoskodhassanak, futkározhassanak, projektülésezhessenek, zúmolhassanak még-még-még.
... és most itt van ez a hogyishívják.. #withPAY
A CIB a mobil applikációjában már korábban is folyamatosan ajánlgatta, hogy "Csatlakozzon Ön is a #withPAY közösséghez". Akkor még ki lehetett térni előle, nem volt "kötelező" a közösség tagjává válni. Ellenben most bekeményített, mert bár udvariasan felkínálja azt, de kikerülni most már nem lehet (sajna képernyőfotót nem tudtam csinálni), így a vállalkozásom tagja lett a #withPAY közösségnek (az applikáció nem enged kilépni, beleerőltet a #withPAY közösségbe, ha akarod, ha nem).
De mi a fene az?
Az okos projekt menedzserek (hónuk alatt a laptoppal, futkározva mítingről mítingre...) egy dologról el szoktak feledkezni: az pedig az Ügyfél. Pont az a valaki, akiért ők elvileg futkosnak. És attól még, hogy a projekten lévők tudják, hogy mi a fene az a #withPAY, attól az Ügyfél sajnos még nem tudja. És hiába tuszkolja rá az Ügyfélre a mobil applikáció, hogy "LEGYÉL A #withPAY KÖZÖSSÉG RÉSZE", attól én még nem akarok az lenni, mert nem mondják meg, hogy mi az.
Mivel most a CIB applikációja rámerőltette a #withPAY tagságot, így próbáltam megtudni, hogy mi ez a nagyszerű közösség, ahová most már én is tartozom.
A CIB honlapján a kereső segítségével sikerült rátalálnom. Mint megtudtam ez egy átutalási szolgáltatás, melynek segítségével
pillanatok alatt tudok átutalást indítani és fogadni.
"Ha utalni szeretne, csak kattintson a #withPAY gombra az alkalmazásban a bejelentkezés előtti képernyőn, és válassza ki a kedvezményezettet telefonjának kontaktlistájából. A kontaktjai között is kereshet, akik fényképükkel együtt láthatóak, hogy még egyszerűbb legyen a kiválasztásuk. Adja meg az utalni kívánt összeget, majd a közleményt, és már kész is! Az utalást a PIN kódjával vagy biometrikus azonosítójával engedélyezheti."
"Növekvő közösség - Egyre több embert vonz, hogy mindig egyszerűen és kényelmesen utalhat a #withPAY alkalmazásával. Hívja meg ismerőseit is, hogy csatlakozzanak! Válassza ki őket a telefonkönyvben, és sms üzenetben automatikusan megkapják a meghívást." - olvasom az oldalon.
Hmmm... Továbbra sem tiszta... Köszönöm, nem kérem.
Azért úgy kíváncsi volnék, hogy ki érti, ki használja... A tesztelőkön kívül...