Zuhanással nyitották a hetet az európai tőzsdék

A volatilitási index több mint hároméves csúcsra, 46,72 pontra ugrott. A részvény-árfolyamok kissé korrigáltak, amikor egy jelentés szerint Trump 90 napos szünetet fontolgatott a vámokban minden ország számára, kivéve Kínát; azonban újra estek, miután a Fehér Ház álhírnek minősítette az értesülést. Eközben az Európai Unió felkészült a válaszra: közölte, hogy jövő héten megkezdi a megtorló vámok beszedését néhány importált amerikai árura, bár a kereskedelmi miniszterek egyetértettek abban, hogy inkább tárgyalásokat folytatnának az USA-val a megtorlás helyett. Az említett intézkedések kevesebb mint 26 milliárd euró értékű importot céloznak.
A Barclays az előző havi 580-ról 490 pontra csökkentette az év végi előrejelzését a STOXX 600 indexre vonatkozóan, de hozzátette: "a pontban kifejezett előrejelzés most nem túl sokat jelent – ebben a válságban sem precedensre, sem a fundamentális keretekre nem lehet támaszkodni”.
Februárban a német export a vártnál jobban nőtt (1,8% hó/hó), azonban az ipari termelés (-1,3% hó/hó) elmaradt a várakozásoktól.
Az eurózóna Sentix befektetői bizalmi indexe áprilisban -19,5 lett, ami kifejezetten negatív gazdasági hangulatot vetít előre. Az eurózóna kiskereskedelmi forgalma februárban 0,3%-kal nőtt havi alapon.
A hazai kiskereskedelmi forgalom februárban 3,3%-kal emelkedett, továbbra is erős fogyasztási dinamikát jelezve. A nemzetközi tartalékok 45.6 milliárd eurót tettek ki márciusban.
A KKE-régió tőzsdeindexei is estek, a BUX 0,8%-kal került lejjebb. A hazai blue chipek közül az OTP kivételével az összes esett.