Orbán: idén még nem épül be a családi elem az adórendszerbe

(MTI) - Orbán Viktor szerint "adóforradalomra" van szükség, de idén még a családi elem nem épülhet be a rendszerbe. A Fidesz elnöke hétfőn nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta: hozzányúlnak év közben az adórendszerhez, de még nem az ideális rendszer jön létre. Úgy vélekedett: az IMF-fel meg tudnak majd állapodni egy év közbeni intézkedéscsomagról. Szerinte kétséges, hogy a PSZÁF és az MNB ellátja azokat a feladatokat, amelyekre létrehozták őket.

Az új adórendszerbe a családi elem idén még nem kerülhet be, erre legkorábban jövő év januárjától lehet számítani - jelentette be Orbán Viktor. Leszögezte: idén az adórendszerben azokat az elemeket lehet meglépni, amelyekre sürgősen, a pénzügyi helyzet megoldása, az adóelkerülés lehetőségének szűkítése miatt van szükség, de ez majd együtt jár az adócsökkentéssel is.

 

Az ideális rendszer még nem jön létre év közben, arra legkorábban jövő év januárjától lehet számítani - közölte Orbán Viktor, hozzátéve: ha egy adórendszerhez hozzá kell nyúlni év közben, az már önmagában elég nagy baj, kiegyensúlyozott, normális országban év közben nem helyes adótörvényeket változtatni, de most Magyarország erre rá fog kényszerülni.

 

Az adócsökkentést firtató kérdésre kijelentette: egyértelműen és világosan beszélt a kampányban arról, hogy a mai adórendszer mellett a gazdaság meg fog fulladni, ezen mindenképpen "jelentős mértékben" kell változtatni. "Adóforradalomra" van szükség - húzta alá. Megismételte: "söralátét nagyságú" adóbevallás létrehozása a minimális célkitűzés. Kifejtette: ha Magyarország versenyképes akar lenni, akkor adózása nem lehet kedvezőtlenebb a környező országok adórendszerénél.

 

Magyarországnak a korrupció, az állami túlszabályozás, a bürokrácia, a fojtogató adóteher alóli "felszabadulásra" van szüksége - vélekedett. Orbán Viktor kijelentette: nem felemelni, hanem csökkenteni akarják a hiány mértékét. Meg tudnak majd állapodni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy év közbeni intézkedéscsomag tartalmáról - közölte, hozzátéve: a kormány saját intézkedési javaslatait fogja előterjeszteni a megbeszéléseken, és ahhoz akarja majd megnyerni a piaci finanszírozókat, az unió szerveit, az IMF képviselőit.

 

A Fidesz elnöke szerint "a legjobb hiány a nulla hiány", vagyis az ideális állapot az, amikor nem költenek többet, mint amennyit képesek megtermelni. A probléma azonban az, hogy az ország nyakig úszik az adósságban, és ilyen körülmények között lehetetlen egy nulla hiánnyal működő költségvetést előállítani - mutatott rá. Mint mondta: több éves, a magyar államadóság kezeléséről szóló tervet kell elkészíteni. Leszögezte: az országnak olyan gazdasági tervre van szüksége, amelyhez meg tudják nyerni partnerül azokat, akik az utóbbi időben Magyarország finanszírozását vállalták; partneri együttműködésre törekednek majd, lesznek jó javaslataik, amelyeket majd megvitatnak a következő hónapokban.

 

Ha nem avatkoznak be év közben, kérdéses, hogy milyen mértékű lesz a költségvetési hiány; ha látják a beavatkozás nélküli hiány mértékét, akkor az a kérdés, mi lehet a reális célkitűzés - fejtette ki. Orbán Viktor kijelentette: sem az IMF, sem az unió pénzügyi szervei "nem a főnökeink". Minden ország felelős a saját gazdaságpolitikájáért, Magyarország a sajátját tönkre tette az oligarchikus rendszerrel - vélekedett. Kifejtette: Magyarország segítségre szorul, ha pedig segítséget veszünk igénybe, akkor tárgyalni kell, tudomásul kell venni, hogy aki a pénzt adja, azzal kell tárgyalni.

 

Ennek a tárgyalásnak nem az célja, hogy "diktátumokat hallgassunk meg és ügyes alkudozásokkal szelídítsük azokat elfogadhatóvá" - fogalmazott. A földvásárlási moratóriumra vonatkozó kérdésre azt válaszolta: arról tárgyalni fognak majd Brüsszellel, mert a moratórium könnyebbé teszi az életet, de bármi is lesz a tárgyalások eredménye, a kormány kialakít egy speciális, az osztrák vagy a francia rendszerhez hasonlót, amelyben a Magyarországon élő magyar gazdák számára teszik lehetővé a termőföld megvásárlását. Elmondta: a két említett országban nincs moratórium, de egy külföldinek nincs esélye arra, hogy termőföldhöz jusson.

 

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megújítására, összevonására, az esetleges személyi változásokra vonatkozó kérdésre azt válaszolta: majd a frakciókkal megvitatják, megváltozatják-e a két szervezetről szóló törvényeket. De - fűzte hozzá -, az egy másik kérdés, hogy a két intézmény ellátja-e azokat a feladatokat, amire létrehozták őket, "itt már több kétség merül fel".

 

A PSZÁF-ról azt mondta: az a dolga, hogy ne engedje, a magyar hitelfelvevők kiszolgáltatott helyzetbe kerüljenek. Orbán Viktor szerint most azt látni, hogy a hitelt felvevők kiszolgáltatottabbak más európai országokhoz képest a hitelezők erőfölényének. Csak "oroszlánszerződések" léteznek, amelyekben az egyik fél rendszeresen visszaél túlhatalmával - fogalmazott. Ezt tétlenül nézte az állam és a parlament, illetve azok az állami szervek, amelyeknek ezt nem lett volna szabad eltűrniük. Indokolt néhány változást végrehajtani - vélekedett. Úgy fogalmazott: az MNB-re büszkék szeretnénk lenni, "beleértve a vezetőit, is, az nem offshore-lovagok szálláshelye".

Az automatizált rendszerek lehetőségei a nyelviskolák számára

A nyelvoktatás kihívásait már jól ismerjük: az adminisztráció, az órák megszervezése és a tanulók menedzselése sokszor embert próbáló feladat.
2026. 01. 18. 13:00
Megosztás:

Több mint 2900 milliárd forint jutott el a gazdákhoz az új agrártámogatási ciklusban

A magyar agrárium tavaly is bizonyította a kitartását: a gazdálkodók minden nehézség ellenére folyamatosan helytálltak, és ehhez a kiszámítható, jól tervezett agrártámogatási háttér is hozzájárult. Ennek eredményeként a 2023-tól induló új agártámogatási ciklusban a beruházási típusú támogatásokra rendelkezésre álló 3150 milliárd forintos keretösszegből már csaknem 2900 milliárd forintnyi támogatást ítéltünk meg, 102 ezer támogatói okirattal - jelentette be Nagy István agrárminiszter vasárnap közösségi oldalán.
2026. 01. 18. 12:00
Megosztás:

Az eddigi leggyengébb évét hozta a babaváró hitel

Ugyan 2025-ben sorban dőltek a rekordok a lakossági hitelek piacán, a babaváró hitel szempontjából igen gyengére sikerült a tavalyi év: az első tizenegy hónap mindössze bő 210 milliárd forintnyi új szerződést hozott, ami 8,5 százalékos visszaesést tükröz az egy évvel korábbi volumenhez képest – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ezzel együtt a támogatott hitel még mindig 13 százalékát adja az összes fogyasztásihitel-szerződésnek, és a teljes lakossági hitelportfólión belül is 18 százalék körüli a részesedése.
2026. 01. 18. 11:00
Megosztás:

Megkezdte a termelést a szerbiai kőolaj-finomító

Közel két hónapos szünetet követően vasárnap újrakezdte a termelést a pancsovai kőolaj-finomító, a benzinkutakra január 27-én kezdődhet meg a szállítás - közölte Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter vasárnap Instagram-oldalán.
2026. 01. 18. 10:00
Megosztás:

Növekvő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Növekvő forgalom mellett emelkedett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 122 311,20 ponton, történelmi csúcson zárt, 4,98 százalékkal magasabban, mint egy héttel korábban.
2026. 01. 18. 09:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: Helytelen, hogy Washington NATO-szövetségeseket fenyeget vámokkal

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint teljességgel helytelen, hogy Washington büntetővámokkal fenyegeti a Grönland hovatartozásával kapcsolatos amerikai-dán viszály ügyében Dánia mellett felsorakozó NATO-szövetségeseket.
2026. 01. 18. 07:00
Megosztás:

Vulcan Shield Global: megkezdődött a toborzás Békéscsabára, csak magyar jelöltekkel beszéltek

Megkezdte a toborzást a szingapúri Vulcan Shield Global (VSG) új békéscsabai székhelyére, eddig csak magyar jelöltekkel beszélgettek - közölte a vállalat az MTI-vel pénteken.
2026. 01. 18. 05:00
Megosztás:

A lakásárak sprintelnek, a bérek kocognak: egyre nagyobb a szakadék

Az Eurostat friss adatai szerint 2015 óta az Európai Unión belül Magyarországon nőttek a legnagyobb mértékben a lakásárak. Bár ebben az időszakban a hazai átlagkeresetek is jelentősen emelkedtek, a bérnövekedés nem tudta tartani a lakásárak diktálta ütemet. Míg 2013 körül egyhavi nettó átlagbérből akár több mint 1 négyzetméter használt lakás is megvásárolható volt, addig 2025-ben ez jellemzően 0,7–0,9 négyzetméterre, új lakásoknál pedig 0,33–0,39-re csökkent a korábbi 0,50-ről. Egy 70 négyzetméteres használt lakás megvásárlásához 2013-ban még 5,6 évnyi, 2025-ben viszont már 6,4–8 évnyi nettó átlagkeresetre volt szükség, új lakásnál pedig akár 15–18 évre. Összességében a 2008-as válság után átmenetileg javult a megfizethetőség, de a 2010-es évek második felétől a lakhatás megfizethetősége ismét romlani kezdett – írja közleményében a Bank360.
2026. 01. 18. 04:00
Megosztás:

Megerősítette Dánia lehetséges legjobb osztályzatát a Moodys

Megerősítette Dánia lehetséges legjobb, "Aaa" szintű besorolásait a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti, és nem számol Dánia nemzetbiztonsági kockázatainak jelentős növekedésével.
2026. 01. 18. 03:00
Megosztás:

Jön a kötelező jogosítványcsere Magyarországon!

Az Európai Unió döntése értelmében 2033-ig valamennyi tagállamban kötelezően át kell térni az új típusú vezetői engedélyekre. De pontosan kiket érint a csere, és milyen határidőkkel kell számolni?
2026. 01. 18. 02:00
Megosztás:

Bejött amitől sokan féltek: itt a készpénzfizetési limit

Jelentős mérföldkőhöz érkezett az Európai Unió a pénzmosás visszaszorításában: elfogadták a 10 000 eurós készpénzfizetési felső határt, azt követően, hogy már tavaly decemberben létrehozták az uniós pénzügyi rendszer tisztaságát felügyelő központi hatóságot, az AMLA-t.
2026. 01. 18. 01:00
Megosztás:

Nagy meglepetés lett az 5-ös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 3. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 01. 18. 00:05
Megosztás:

Nemzeti Bitcoin Tartalék az Egyesült Államokban? – Jogszabályi akadályok fékezik az ambiciózus tervet

Egyre több szó esik arról, hogy az Egyesült Államok hivatalos Bitcoin tartalékot hozna létre, ám a valóság sokkal bonyolultabb, mint a politikai ígéretek. Bár Donald Trump korábbi elnök már aláírt egy rendeletet a stratégiai BTC-tartalék létrehozásáról, a kivitelezés jogi útvesztőkben akadt el. Utánajártunk, mi áll a háttérben, és mi lehet a kriptoközösség jövője szempontjából ennek a jelentősége.
2026. 01. 17. 23:00
Megosztás:

Miért csak a kezdet a 240%-os emelkedés a január legjobb kripto előértékesítésében

A kriptovaluta előértékesítések során egy korai emelkedés gyakran a projekt végét jelzi.
2026. 01. 17. 22:00
Megosztás:

Húszéves a Mária Rádió

Húszéves a Mária Rádió, a 2026-os jubileumi év megnyitóját a budapesti Szent István-bazilikában tartották szombat este a rádió történetét bemutató album bemutatójával, kerekasztal-beszélgetéssel és szentmisével, amelyet Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek mutatott be.
2026. 01. 17. 21:00
Megosztás:

A Digitap ($TAP) 4 millió dollárt gyűjtött banki forradalomhoz: Lehagyja a $2,10-on stagnáló DOT-ot, mint az év legjobb altcoinja

A Digitap ($TAP) 4,1 millió dollárt is meghaladó előértékesítési bevétele azt mutatja, hogy a piac valós időben választja a banki hasznosságot az infrastruktúrával szemben.
2026. 01. 17. 20:00
Megosztás:

2026 is az elsőlakás-vásárlók éve lesz

Az Otthon Start program alapjaiban fogja meghatározni 2025 második fele után az idei évet is, így 2026 is az elsőlakás-vásárlók éve lesz - mondta a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szombaton Budapesten, az Otthon Start Expón.
2026. 01. 17. 19:00
Megosztás:

A kormány támogatja a külterületi utak fejlesztését

A külterületek jó megközelíthetősége kulcskérdés a vidéki vállalkozások és a helyi közösségek számára, amelynek megteremtését az Agrárminisztérium is kiemelten támogatja. A "Külterületi utak fejlesztése" című felhívás keretében már több körben születtek támogatói döntések, így összesen már több mint 330 önkormányzat kérelme részesült pozitív támogatói döntésben, 30 milliárd forint összegben - jelentette ki a Facebook-oldalán szombaton az agrárminiszter.
2026. 01. 17. 17:05
Megosztás:

Szlovénia két katonatisztet küld Grönlandra

A szlovén kormány döntése alapján két katonatisztet küldenek Grönlandra egy dán vezetésű nemzetközi katonai gyakorlat előkészítésére és végrehajtására - közölte a szlovén védelmi minisztérium szombaton.
2026. 01. 17. 16:00
Megosztás:

Akadálymentes peront alakítanak ki a Keleti Pályaudvaron

Akadálymentes peront alakítanak ki a Keleti Pályaudvaron - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalára szombaton feltöltött videójában.
2026. 01. 17. 15:00
Megosztás: