0,7 százalékos bővülés és 1,1 százalékos infláció elé néz idén az eurózóna
Az eurózóna még a tavalyi harmadik negyedévben kilépett a recesszióból, köszönhetően az expanzív monetáris politikának, az Európai Központi Bank által nyújtott bőséges likviditásnak, és a kormányzatok pénzügyi csomagjainak. Azonban az helyreállás folyamata továbbra is egyenetlen, ezért számos kétségek merülnek fel a stimulus intézkedések visszavonásával kapcsolatban.
Az Európai Bizottság a mai napon ismertetett, 2010-re vonatkozó gazdasági növekedési és inflációs előrejelzését a korábbiakhoz képest változatlanul hagyta. Ennek megfelelően a GDP bővülés üteme 0,7 százalékos, míg a harmonizált fogyasztói árindex 1,1 százalék lehet az idei évben. Mindez pedig a 2009-es évi 4 százalékos GDP csökkenést és a 0,3 százalékos inflációt követi.
A Bizottság mérsékelten felfelé módosította az első félévre vonatkozó GDP adatot, mely szerint az első és a második negyedévben a gazdasági bővülés 0,2 százalékos lehet, szemben a korábbi előrejelzésben szereplő 0,1 százalékkal. Azonban a második félévtől várható lefelé mutató tényezők miatt összességében az egész évi bővülés üteme nem mutat változást a korábbi előrejelzéshez képest.
A német és a francia gazdaságok 1,2 százalékkal, míg az olasz 0,7 százalékkal bővülhet. A spanyol GDP 0,6 százalékkal zsugorodhat, mely mérsékeltebb várakozás a korábbi 0,8 százalékhoz képest.
A brit gazdaság viszont a korábbi várakozásokkal szemben mérsékeltebben bővülhet az idén. A legfrissebb prognózis szerint a brit gazdaság 0,6 százalékkal nőhet, szemben a novemberi előrejelzésben szereplő 0,8 százalékkal. Emellett az inflációs is magasabb lehet, mint azt korábban gondolták, a fogyasztói árak idén 2,4 százalékkal emelkedhetnek, míg novemberben még csak 1,4 százalékkal kalkuláltak.
A német, a francia, a brit, az olasz, a spanyol, a holland és a lengyel gazdaság együttesen az unió GDP-jének mintegy nyolcvan százalékát adja. E nemzetgazdaságok folyamatai tehát nagy mértékben tükrözik az egész unió helyzetének alakulását. Az egész Európa Uniót tekintve a gazdasága az euróövezethez hasonlóan várhatóan 0,7 százalékkal nő, az infláció pedig 1,4 százalék lesz.