1,1 %-os gazdasági növekedés várható az idei évben az MBH elemzése szerint

A vámháború fennálló kockázatai jelentősen korlátozzák a hazai növekedési kilátásokat, ugyanakkor az európai gazdasági élénkítés pozitív hatásai inkább csak jövőre éreztetik hatásaikat, ezért az MBH Elemzési Centrum szakértői az idei évre 1,1 százalékra mérsékelték növekedési előrejelzésüket.

1,1 %-os gazdasági növekedés várható az idei évben az MBH elemzése szerint

Az év második felében megindulhat a hazai gazdaság élénkülése, mely év vége felé a foglalkoztatásra is pozitív hatást gyakorolhat. Az árrésstop bevezetése, az alacsonyabb energiaárak és a korábban vártnál lassabb gazdasági növekedés miatt az elemzők éves átlagban 4,5 százalékos áremelkedéssel számolnak.

Az infláció megfékezése érdekében várhatóan a jegybank kivár a kamatcsökkentés megkezdésével, amit a forint árfolyamának ingadozása is indokol. Az államháztartás év végi, GDP-arányos hiánya a szakértők szerint 4,3 százalék körül alakul.  

Még nem érzékelhetőek az európai gazdasági élénkítés hatásai

A vámháború kirobbanása után az MBH Elemzési Centrum szakértői több lépcsőben 2,6 százalékról, 2 százalékra, majd a gyenge első negyedéves növekedési adatok után 1,1 százalékra mérsékelték idei GDP-növekedésre vonatkozó kilátásaikat. Ennek hátterében a külső tényezők közül elsősorban a vámháború fennálló kockázatai játszanak kulcsszerepet, miközben a Németországban elindított örvendetes gazdasági élénkítés, s az ezzel összefüggő külpiaci konjunktúra inkább 2026-tól húzhatják majd felfelé a gazdasági növekedést.

„A belföldi tényezők közül a szolgáltató szektorok együttesen pozitívan járultak hozzá a magyar GDP-hez, míg az ipar és az építőipar továbbra is jelentős visszaesést mutatott. A háztartások fogyasztása stabilizáló tényezőként hatott, és várhatóan a jövőben is segíti majd a növekedést. Mindezzel párhuzamosan, a beruházások az alacsonyabb kapacitáskihasználtság, a gyenge külső kereslet és a vámháború miatti általános bizonytalanság miatt ronthatták a GDP-t” – mondta Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.

A globális feszültségek várható enyhülése, az európai gazdaságélénkítés megindítása, valamint belföldön a nagy autóipari kapacitások aktiválása, a beruházások kismértékű növekedése és a fogyasztás bővülése miatt az MBH Elemzési Centrum jövőre 3,5 százalékos, 2027-re pedig 3,3 százalékos gazdasági növekedésre számít.

Az év második felében lassú emelkedésnek indulhat a foglalkoztatottság

A következő hónapokban a vámokkal kapcsolatos bizonytalanság a vállalatok beruházási döntéseire is negatívan hathat, az év második felében ugyanakkor a gazdaságban megindulhat némi élénkülés, ami év vége felé a foglalkoztatásban is segítséget jelenthet.

A foglalkoztatás növekedése valószínűleg lassan bontakozik majd ki, mivel a cégek a gyenge gazdasági helyzet mellett sem bocsátottak el tömegesen munkaerőt, ezért a felívelés megindulásakor várhatóan nem lesz nagyon gyors a toborzás megindulása sem. 2025-ben az átlagos munkanélküliségi ráta 4,4 százalékon alakulhat, 2026-ban pedig 4,2 százalékos rátával számolnak az elemzők.

A vámintézkedések dezinflációt okozhatnak Európában

Az árrés-stop bevezetése, illetve a bankok és távközlési cégek által vállalt árbefagyasztás hatására áprilisban már az év első hónapjainál kedvezőbb, 4,2 százalékos inflációs adat érkezett. Mivel az élelmiszerárak esetében a bevezetett kormányzati intézkedések hatásosnak bizonyultak, ezek vélhetően a korábban bejelentettekhez képest tovább, legalább a nyári hónapok végéig hatályban maradhatnak.

„A pénzromlási ütem szempontjából jó hír, hogy Donald Trump által bejelentett vámoknak Európában, így idehaza is dezinflációs hatásuk lehet, azonban a bizonytalan környezetben a forint árfolyama várhatóan nem fog tudni erősödni az év végéig, ami nem segíti a dezinflációt. 2025-re így jelenleg 4,5%-os éves átlagos inflációt várunk Magyarországon” – mutatott rá Árokszállási Zoltán. Bár az elemzők szerint a 3 százalékos jegybanki inflációs cél stabilan fenntartható elérése a közeljövőben nem reális, azonban 2026-ban már a toleranciasávon belüli számokat láthatunk.

Még nincs itt az ideje a lazításnak

A hazai inflációs nyomás és a forint árfolyamának bizonytalansága a közeljövőben nem enged meg túl laza monetáris politikát. A forint árfolyama valamivel 400 forint feletti euróárfolyam környékén stabilizálódott – ennél érdemben gyengébb forint valószínűleg veszélyeztetné az inflációs cél elérését. Hasonló okokból a szolgáltatások áraiban tapasztalt emelkedés mértéke is kockázatokat hordoz.

„Mindezek miatt az MNB vélhetően egyelőre kivárhat a kamatcsökkentésekkel, annak ellenére is, hogy a vámháború Európára inkább dezinflációs hatást vált ki, illetve a régiós jegybankok is mérséklik irányadó kamatszintjüket. Véleményünk szerint idén év végénél előbb nem tud kamatot csökkenteni a jegybank. 2025 végére 6,25 százalékos, 2026 végére pedig 5,25 százalékos alapkamatot várunk” – emelte ki Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője.

Tartósan 400 és 410 forint között maradhat a forint

Az MBH Elemzési Centrum fenntartja a forint árfolyamára vonatkozó eddigi előrejelzését, mely szerint a hazai fizetőeszköz év végére 410 forint alatt, de 400 forint felett alakulhat. A szakértők idei évre vonatkozó átlagos árfolyamvárakozása 404 forint, míg 2026-ra 407,5 forintot prognosztizálnak az euró ellenében. A piaci turbulenciák ellenére a forint viszonylag stabil, amelyet a relatíve szigorú monetáris politika is támogat.

A következő hónapokban a forint árfolyamát erősítheti a vámháború esetleges (az utóbbi napokban egyre valószínűbbnek tűnő) enyhülése, illetve egy esetleges tűzszünet Ukrajnában, amelynek az időzítése ugyanakkor nagyon kiszámíthatatlannak tűnik jelenleg.

A bejelentett intézkedések segítik a hiány lassú leszorítását

Noha a bank elemzői március végén még 4,5 százalékos államháztartási hiányt prognosztizáltak, a közelmúltban a gazdasági kormányzat olyan jelzéseket tett, melyek a hiány elszállása esetén költségvetési zárolásokat helyeznek kilátásba, s ez segítheti egy lassan csökkenő költségvetési hiánypálya megvalósulását. A bejelentések nyomán a szakértők 4,3%-ra módosították a deficitre vonatkozó várakozásaikat 2025-re.

„A jelenlegi helyzetben a GDP-arányos adósságráta további emelkedésének érdemi kockázata van, de egyelőre arra számítunk, hogy a ráta idén év végén a tavalyi, 73,5 százalékos szinten maradhat. 2026-2027-ben a gazdasági növekedés várható megindulásával egyrészt a költségvetési hiány is tovább mérséklődhet (várhatóan évente néhány tized százalékponttal), másrészt a nominális GDP növekedése is erőteljessé válhat, ami már szemmel látható mértékű adósságráta-csökkentést tehet lehetővé az idei évet követően” – húzta alá Árokszállási Zoltán.

Lendületesen nő az utasbiztosítások száma

Lendületes növekedés látható a külföldi utazásoknál a Netrisk.hu utasbiztosítási adatai alapján: a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett idén január-májusban.
2025. 07. 01. 17:00
Megosztás:

Ausztriában több mint egyéves csúcsra gyorsult az infláció

Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,3 százalék, tavaly május óta a leggyorsabb volt júniusban, miután májusban 3,0 százalékos emelkedést jegyeztek fel - közölte az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich - STAT).
2025. 07. 01. 16:30
Megosztás:

Hamarosan érkeznek a repülő autók - vajon megéri beszállni?

A repülő autók régóta foglalkoztatják az emberiség fantáziáját. A sci-fikben már évtizedek óta szerepelnek, de a valós életben a közelmúltig váratott magára a megjelenésük. Az elmúlt években azonban felpörögtek az események ezen a területen is. Az elektromos autók egyre nagyobb tért hódítanak, igaz, jelenleg csak a földön. Ugyanakkor több ígéretes vállalat is foglalkozik az úgynevezett eVTOL (electric vertical take-off and landing), azaz függőleges fel- és leszállásra képes elektromos járművek fejlesztésével.
2025. 07. 01. 16:00
Megosztás:

Így változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése

Változik az MVM Next e-számla-értesítők megjelenése, a villany- és gázszámlákat bemutató értesítők színes fejlécén és az aláírásnál sárga színű MVM-logó jelenik meg - hívta fel a figyelmet az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. keddi közleményében.
2025. 07. 01. 15:00
Megosztás:

A topvezetők kevésbé aggódnak a mesterséges intelligencia miatt

A mesterséges intelligencia adatvédelmet, pontosságot vagy átláthatóságot érintő megbízhatóságáról élesen eltér a felsővezetők és a felhasználók véleménye az EY friss, 975 topmenedzser megkérdezése után elkészített nemzetközi tanulmánya szerint - írta a tanácsadó cég MTI-hez eljuttatott közleményében.
2025. 07. 01. 14:30
Megosztás:

Az OTP Mobil mostantól SimplePay-ként működik tovább

2025. július 1. – Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
2025. 07. 01. 14:00
Megosztás:

Sokáig kivártak az eladók, de mi a helyzet most? Mit léptek a megtorpanó ingatlanpiacon?

Habár a tavalyi év végén még sok eladó bízott az áremelkedésben, mára megtorpant a kereslet az ingatlanpiacon. A vevők óvatosabbak, az árak stagnálnak, és egyre többen fordulnak szakértőhöz, hogy reális képet kapjanak ingatlanuk értékéről.
2025. 07. 01. 13:00
Megosztás:

Milliárdos forgalmat hoz a nyár a játékpiacon

Többmilliárdos forgalmat hoz a nyár a hazai játékpiacon: a szezon alatt realizálódik a mintegy 120 milliárdos hazai játékpiac éves forgalmának egyötöde, amikor a családok jelentős összegeket költenek strandolásra, táborokra és utazásra - derült ki a Regio Játék értékesítési adataiból.
2025. 07. 01. 12:30
Megosztás:

A mai napon lép életbe a gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás

A kormány a lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok érdekében minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben, ezért üdvözli, hogy a bankok, a telekommunikációs cégek és a biztosítók után a gyógyszerszektor szereplői is önkéntesen korlátozzák az árakat 34 nagy forgalmú szabadáras, vény nélküli és 10 vényköteles, nem támogatott gyógyszer esetében.
2025. 07. 01. 12:00
Megosztás:

Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben

Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett, napra pontosan kétéves online Árfigyelő rendszer. Így már összesen 142 termékkategóriában hasonlíthatják össze az árakat a vásárlók az online felületen. Ez napi szinten több mint 5000 különböző élelmiszerterméket, illetve háztartási és higiénés cikket jelent. Már nemcsak a hat legnagyobb kiskereskedelmi lánc, hanem három országos drogéria-hálózat is napi szinten szolgáltat adatokat a rendszerbe. Mindemellett a GVH szoros figyelemmel követi a kiskereskedelmi szektor és az élelmiszeripari értéklánc folyamatait, a nemzeti versenyhatóság jelenleg két gyorsított ágazati vizsgálatot is folytat, a tejtermékek- és a tojás piacán. Hamarosan jönnek az eredmények.
2025. 07. 01. 11:30
Megosztás:

A Fed kamatcsökkentési várakozások további erősödésével folytatódott az amerikai hosszú hozamok csökkenése

Az Egyesült Államokban tovább csökkentek a hozamok, a 10 éves hozam közelebb került a 4,2%-os szinthez, ezzel két hónapja a legalacsonyabb szintre esett.
2025. 07. 01. 11:00
Megosztás:

Optimista hangulat hétfőn is a tengerentúlon: újabb történelmi csúcson az S&P és a NASDAQ

Új történelmi csúcsra emelkedett hétfőn az S&P500 és a Nasdaq Composite is, a kereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos optimizmus és a kamatcsökkentési várakozások oldották a piacokra hónapok óta ránehezedő bizonytalanságot. Az irányadó amerikai részvényindexek 0,5- 0,6%-os pluszban zártak.
2025. 07. 01. 10:30
Megosztás:

A vámhatáridő közeledte nyomasztotta az európai részvénypiacokat

Csökkenéssel indult a hét az európai részvénypiacokon: a Stoxx600 csaknem 0,4%-ot csúszott vissza, a FTSE 0,3, a DAX 0,4%-ot veszített értékéből. Az amerikai vámtarifák júliusi élesedésének közeledte nyomasztotta a befektetőket annak ellenére, hogy pénteken még az amerikai- kínai kereskedelmi megállapodás fűtötte a reményeket.
2025. 07. 01. 10:00
Megosztás:

Javult a kormányzati szektor egyenlege 2025 elején

Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. első negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 07. 01. 09:30
Megosztás:

Mi történik az euró-forint árfolyammal?

Alig változott kedd reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 01. 09:00
Megosztás:

Hány órás késénél fizetnek kártérítést a légitársaságok és mennyit?

Lendületes növekedés látható a külföldi utazásoknál, legalábbis erre utalnak a Netrisk.hu utasbiztosítási adatai. A szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
2025. 07. 01. 08:30
Megosztás:

Mintegy 10.000 milliárd forint fekszik parlagon a lakossági megtakarításokból

A 2025-ös évben folyamatosan növekszik a lakossági betétbe tett pénz mennyisége. Az ügyfelek viszont gyakran lekötés nélkül, látra szóló számlán hagyják a pénzüket. Pedig elérhető az inflációt meghaladó mértékű kamatozás a bankszektorban rövid távon is, kockázatmentesen.
2025. 07. 01. 08:00
Megosztás:

Hiteled van? Most milliókat nyerhetsz akár egy hitelkiváltással

Az elmúlt években jelentősen olcsóbbak lettek a bankok által kínált személyi kölcsönök, így adja magát a kérdés, hogy megéri-e kiváltani az adósoknak a meglévő kölcsönt egy másik, olcsóbb hitelre. A válasz nem mindig magától értetődő, ugyanis nem biztos, hogy mindenki jól jár a váltással. Egy jól időzített hitelcsere azonban akár egymillió forint feletti összeget is érhet - írja közleményében a Bank360.
2025. 07. 01. 07:37
Megosztás:

Megállhat a magyar szőlőtermesztés visszaesése

Megállhat a magyar szőlőtermesztés visszaesése, de a klímaváltozás jelentős károkat okozhat az ültetvényekben - közölte a Syngenta hétfőn az MTI-vel.
2025. 07. 01. 07:00
Megosztás:

Kína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt

Kína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt, amelyekre korábban csaknem két évig tartó importtilalmat rendelt el a 2011-es szökőárban megrongálódott fukusimai atomerőműből származó radioaktív szennyvíz okozta szennyezés miatt.
2025. 07. 01. 06:30
Megosztás: