12 éven aluliaknak nem ajánlott a Jurassic World
Nézői bejelentések alapján vizsgálta a hatóság a Netflix Jurassic World: Krétakori tábor című sorozat „A mag” című epizódját. A streamingszolgáltató által 7 éves kortól ajánlott rajzfilmben két lány szerelmet vall és megcsókolja egymást. A vizsgálat megállapította, hogy a műsorszámnak ez a jelenete, valamint a szereplőket üldöző, ijesztő lények megjelenítése káros lehet a gyermekek személyiségfejlődésére. A rajzfilmet a magyar szabályozás értelmében a „12 éven aluliaknak nem ajánlott” besorolással lehetett volna csak elérhetővé tenni. Tekintettel arra, hogy a Netflix Hollandiában bejegyzett társaság, a holland médiaszabályok vonatkoznak rá, a magyar hatóság nem járhat el vele szemben, ezért a Médiatanács értesíti a holland társhatóságot, kérve az eset kivizsgálását.
A sorozat korhatár-besorolásával kapcsolatban korábban a Médiatanács döntéséhez hasonló megállapítást tett a British Board of Film Classification (BBFC) is, amely a teljes ötödik évadot a „12 éven aluliaknak nem ajánlott” minősítéssel látta el.
Helytelen korhatár-besorolással tette közzé A Fehér Lótuszt az HBO
Az HBO Max kínálatában elérhető A Fehér Lótusz című sorozat 16+ korhatár-besorolását is kifogásolta egy bejelentő, az abban megjelenő pornográf tartalmak, valamint a gyógyszer- és kábítószer-fogyasztás egyoldalú ábrázolása miatt, amely nélkülözte ezeknek a szereknek az egészségre ártalmas hatásának, valamint a negatív társadalmi és emberi következményeinek bemutatását.
A sorozatot az IMDB szerint az Amerikai Egyesült Államokban „Mature Audiences”, azaz felnőtt közönségnek szóló ajánlással szerepel, valamint Angliában és Németországban is 18-as besorolást kapott. A streamingszolgáltató ennek ellenére a „16 éven felülieknek ajánlott” kategóriába sorolta a programot, az HBO tévéadásában pedig a „15 éven felülieknek ajánlott” besorolással jelent meg.
A vizsgálat megállapította, hogy a sorozatban bemutatott, kábítószer hatása alatt, kábítószerért történő ellenszolgáltatásként megvalósuló szexuális kapcsolat a 16-18 éves korosztályra károsan hathat. A magyar szabályozás értelmében a műsorszám csak a „18 éven aluliaknak nem ajánlott” besorolással kerülhetett volna adásba. Az HBO Max szolgáltatója Csehországban bejegyzett társaság, a Médiatanács értesíti döntéséről a cseh médiahatóságot és kéri az eset kivizsgálását.
Akadálymentesítés: jól működött a narráció
A Médiatanács a szeptember 5-i ülésén elfogadta azt a jelentést, amely három tévécsatorna, az RTL Klub, a TV2 és a Duna TV műsoraiban megvalósult, látássérülteknek készült audionarrációs akadálymentesítés arányát vizsgálta. A Médiatörvény szerint a közszolgálati és meghatározó piaci pozícióval rendelkező csatornákon az este 18:30 és 21:30 közötti magyar gyártású műsorszámok esetén kötelező elérhetővé tenni az akadálymentesítést. Az ellenőrzött napokon minden audionarrációval látható műsorszám előtt elhangzott a figyelemfelhívás. Bár előfordultak hiányosságok, az érintett programokban a narráció alapján a tartalom érthető, a cselekmény követhető volt. Az RTL Klubon három saját gyártású napi sorozat futott az érintett műsorsávban. A narráció jó minőségű volt, pontosan és jó ütemben közvetítette a nem verbális történéseket. A TV2 programjában a vizsgált műsoridőben két saját gyártású napi sorozat szerepelt a kínálatában, az epizódokat narrációval ellátva sugározták.
A Duna Televízió vizsgált napjain főműsoridőben az Indul a bakterház és a Macskafogó című filmeket tette hozzáférhetővé a csatorna a látássérült nézők részére. Ugyan mindkét műsorszám esetében feltárt kisebb hiányosságokat a vizsgálat, de a történetek érthetőek és követhetőek voltak a látássérült nézők számára.