300 százalékra bővülhet a felsőoktatási adóalap kedvezmény
A 2022-es központi költségvetésre vonatkozó törvényjavaslat célja, hogy az adócsökkentésekkel és számos adónem egyszerűsítésével segítsék a gazdaság újraindulását. Ezen intézkedések közé tartozik az átalányadóra vonatkozó egyszerűsítés, mely értelmében az így adózó egyéni vállalkozásoknak az éves minimálbér feléig nem kell személyi jövedelemadót fizetniük, továbbá az érintettek élhetnek a családi adókedvezmény lehetőségével is.
A törvényjavaslat meghatározta a kriptoeszköz, valamint az ezzel végrehajtott ügylet fogalmát is, és meghatározta, hogy a kriptodevizák átruházásából származó jövedelem már nem egyéb jövedelemként adózik, így a 15%-os mértékű szja megfizetése mellett 15,5% mértékű szocho fizetési kötelezettség már nem merül fel. Az eredeti tervek szerint a szabályzás 2022. január 1-től lépett volna életbe, azonban a frissen benyújtott javaslat értelmében az új szabályok már a 2021. adóévre is alkalmazhatók.
Az új javaslat a tao-szabályzással kapcsolatos módosításokat is tartalmaz. Ennek értelmében a felsőoktatási támogatási megállapodás adóalap-kedvezménye 50 százalékról 300 százalékra bővül abban az esetben, ha a támogatás kedvezményezettje közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványi vagy egyházi fenntartásban lévő egyetem, illetve annak fenntartója. A csökkentésre vonatkozó tételt a többi, tao-vonatkozású kedvezménnyel együttesen továbbra is az adózás előtti nyereség összegéig lehet alkalmazni.
„A módosítások elfogadása esetén az érintett magánszemélyeknek és cégeknek már érdemes lesz a nyár során megtervezni az ezzel kapcsolatos adminisztratív teendőket, hogy élni tudjanak a kedvezőbb szabályok által biztosítandó lehetőségekkel” – nyilatkozta Karácsony Balázs, a BDO Magyarország adóigazgatója.