6,50%-ra csökkent az alapkamat, mi lesz így a forint árfolyamával?
A gazdasági növekedésre 2024-ben 1,0-1,8%-os, a jövőre 2,7-3,7%-os értéket várnak az MNB-nél, ami érdemi csökkentés a júniusi prognózishoz képest, ugyanakkor egyáltalán nem jelent meglepetést az elmúlt hetekben-hónapokban beérkezett gazdasági adatokat tekintve. Az inflációs előrejelzését mérsékelten emelte az MNB a jövő évre, kismértékben 3% feletti pénzromlást jelezve előre.
Ez a módosítás sem tekinthető meglepetésnek, mivel időközben jelentős minimálbér-emelési programot jelentett be a kormány, illetve a tranzakciós illeték megemelése is néhány tized százalékponttal emelheti az árszínvonalat 2024-2025-ben. Eközben a maginfláció alakulása sem utal arra, hogy könnyen 3%-ra szorítható lenne az infláció már jövőre.
A kamatcsökkentés széles körben várt volt, a lépés és annak mértéke egyáltalán nem jelent meglepetést. Az MNB előrejelzéseit az inflációval kapcsolatban 2025-re kismértékben felfelé, a gazdasági növekedésre vonatkozó várakozást azonban meredeken lefelé módosította, ami ugyancsak nem meglepő. Idén 2%-ot nem elérő (valahol 1,5-2,0% között várható) gazdasági növekedésre, jövőre a 3%-os pontszerű cél felett, de a toleranciasávon belül alakuló inflációra lehet számítani véleményünk szerint.
Bár az MNB kamatdöntése a vártnak megfelelő volt, a forint árfolyamában kisebb kilengést azért okozott a döntés: a 14.00-kor bejelentett döntés után kissé erősödött, majd a sajtótájékoztató során kissé gyengült a forint, amely így délután 4 óra után 395 körül hullámzott
Kilátások
Az MNB tartotta azt az előretekintő iránymutatását, miszerint a következő üléseken adatvezérelten, ülésről ülésre fognak dönteni vagy a kamatok tartása, vagy a 25 bázispontos csökkentés között. Idén még három döntés lesz, és elnézve a nemzetközi kamatkörnyezet egyre támogatóbb voltát, kicsi a valószínűsége annak, hogy egyáltalán ne legyen további csökkentés. Amennyiben az MNB tartja a július óta látható mintát, és egy csökkentést egy kivárás fog követni, úgy év végére 6,25%-ra csökkenhet a kamat. Legalább erre a szintre csökkenhet az MNB irányadó rátája, miközben a kockázatok ehhez képest inkább lefelé mutatnak év végéig.
2025-tel kapcsolatban egyre erőteljesebb kérdés az új vezetés várható monetáris politikai irányultsága. A kérdés úgy vetődik fel, hogy lehet-e sokkal lazább a monetáris politika megközelítése jövőre a jelenleginél. Az inflációs kilátásokra nézve, egyelőre (átlagosan) a toleranciasávban tarthatónak tűnik a pénzromlás üteme, ugyanakkor előrejelzésünk szerint ez inkább a toleranciasáv felső szélét jelentheti.
A piacokat esetlegesen meglepő mértékű kamatcsökkentésekkel a forint akár számottevőbben gyengülhetne, ami visszahatna az inflációra: egy százaléknyi forintgyengülés az inflációt körülbelül 0,2-0,3%-kal emelheti, különösen olyan helyzetben, ahol a fogyasztás lehet a gazdasági növekedés motorja (azaz a gyengébb árfolyamot könnyebben át lehet hárítani, hiszen várhatóan lesz kereslet). Azaz a sokkal lazább kamatpolitikára csak akkor lenne mód az inflációs cél feladása nélkül, ha az inflációs kilátások hirtelen sokat javulnának (csökkennének), vagy a forint jelentősebben erősödne, monetáris politikán kívüli okokból.
Bár a globális gazdaság gyengélkedése és a jelenleg épp csökkenő energiaárak ezt támogatják, a szolgáltatások inflációjánál az eddigieknél meggyőzőbb pályát kellene ehhez itthon látni, hiszen már most is sokkal inkább a maginflációs tételek húzzák az inflációt felfelé, és nem az energia, vagy az élelmiszerek ára. Másfelől, bár a folyó fizetési mérleg növekvő többlete támogatja a forintot, ez nem újdonság a piaci szereplők számára, miközben a forint az elmúlt egy-két hónapban nem igazán akart erősödni (amiben véleményünk szerint a relatíve erős reálárfolyam is közrejátszhatott).
Azaz, összességében jelenleg nem látszik túl nagy tér a monetáris politikai irányultság számottevőbb lazítására. Ugyanakkor ettől függetlenül egyértelműen van tér jövőre a kamatok további mérséklésére. Összességében 2025-ben folytatódhatnak a kamatcsökkentések, a jövő év végéig 5,00-5,25%-os szintig.