A Jobbik a Szabadság téri szovjet emlékmű eltávolítását kezdeményezi
Novák Előd hozzátette: pártja ebben az esetben is teljes számonkérést, a felelősök felkutatását követeli. A Jobbik korábban arról adott tájékoztatást, hogy kedden, egy szimbolikusnak szánt lépéssel fekete fóliával takarja le az emlékművön található domborműveket, ám Novák Előd szerint erre az éjjel-nappali rendőri őrzés miatt nem nyílt lehetőségük. Novák Előd arra a felvetésre, hogy az obeliszket egy magyar-orosz bilaterális egyezmény védi, úgy válaszolt, hogy a magyar fél - a szerződésben foglaltak alapján - akár egyoldalúan is felmondhatja ezt a megállapodást.
Megjegyezte: ebben az esetben a magyarországi szovjet emlékművet nem lehet párhuzamba állítani a Don-kanyarban elhunytak tiszteletére emelt temetői emlékművel, hiszen a Szabadság téren nem találhatók szovjet katonák sírjai. A Jobbik tévesnek tartja a Budapesti V. és XIII. Kerületi Ügyészség feljelentésükre adott indoklását, miszerint a sarlót és kalapácsot is megjelenítő szovjet címer emlékművön hagyása mulasztásos jogsértés - mondta.
Emlékeztetett rá, hogy a jelképet korábban "Budaházy György és bajtársai" eltávolították a 2004 óta "szégyenletesen" kordonnal őrzött emlékműről, de a címer ismét visszakerült oda. Novák Előd szerint az ügyészségnek ez, a december közepén hozott állásfoglalása önmagában is elegendő lenne arra, hogy Budaházy Györgyöt felmentsék a nem jogerős, ötszázezer forintos pénzbüntetés alól.
Budaházy György esetében a Pesti Központi Kerületi Bíróság azzal indokolta döntését, hogy tettesek részletes beismerő vallomást tettek. A bíróság szerint az emlékmű nem a kulturális javak közé tartozott, hanem "egyszerűen idegen vagyontárgy volt", amit a vádlottak megrongáltak, és már az esztétikai sérülés is elegendő a rongálás megállapításához. Novák Előd szerint a Jobbik a "magyar szabadságról elnevezett térre" szeretné visszaállítani a trianoni döntés emlékére korábban odaállított ereklyés országzászlót.