A Ljubljanai Tőzsde szeptemberben bevezeti a XETRA rendszert
A közlemény szerint a XETRA rendszer átvételével az LJSE jobban igazodik majd a nemzetközi tőzsdepiacok bevett gyakorlatához, és az várhatóan a tőzsde megítélésének javulásával és tevékenységeinek bővülésével jár majd együtt.
Az LJSE integrálása a XETRA rendszerbe nemzetközi befektetési társaságokat és bankokat, valamint új külföldi portfólió-befektetőket vonz majd, ami új pénzügyi termékek megjelenéséhez fog vezetni, és a szlovén kereskedelmi tagoknak hatékony hozzáférést biztosít majd a külföldi piacokhoz.
A XETRA egy több mint 250 cég és 4.800 bróker által használt nemzetközi kereskedési rendszer, amelyet a befektetők 18 európai és egy közel-keleti országból közvetlenül elérhetnek. A CEESEG csoport (Közép- és Kelet-Európai Tőzsdeszövetség) tagja a bécsi, a budapesti, a ljubljanai és a prágai tőzsde. A szövetség célja, hogy egységesítse kereskedési rendszerét, és a bécsi után a másik három tőzsde is csatlakozzon a XETRA rendszerhez. Magyarországon még folyik az egyeztetés a tőkepiaci szereplőkkel a bevezetésről.
A Budapesti Értéktőzsde igazgatósága legutóbb tavaly novemberben tárgyalt a kereskedési rendszerről, de nem döntött annak bevezetéséről. Mohai György vezérigazgató az MTI-nek korábban azt mondta, akkor lesz döntés, amikor a felek minden kérdésben konszenzusra jutottak. Heinrich Schaller, a bécsi tőzsde és egyben a CEESEG AG igazgatósági tagja ugyanakkor januárban, a holding megalakulásakor úgy nyilatkozott, hogy a budapesti tőzsde várhatóan 2011-ben csatlakozik a XETRA rendszerhez.
A négy tőzsde az idén januártól holding struktúrában működik. A holdingtársaság, a CEESEG AG a bécsi tőzsdében 100 százalékos, a szlovén tőzsdében 97,45, a Budapesti Értéktőzsdében 50,45, a prágai tőzsdében 92,74 százalékos részesedéssel rendelkezik.