A Photon Energy Group közzétette 2020-as éves jelentését

A Photon Energy N.V. (WSE&PSE: PEN, FSX: A1T9KW) („Photon Energy Group” vagy a „Vállalat”), egy amszterdami székhelyű, megújuló energiával foglalkozó vállalat, amely napenergia és tiszta víz előállítását szolgáló megoldásokat nyújt világszerte, a mai napon közzétette 2020-as éves jelentését. A jelentés tartalmazza a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardoknak (IFRS) megfelelően elkészített, auditált, konszolidált önálló pénzügyi kimutatásokat, valamint a független könyvvizsgáló véleményét.

A Photon Energy Group közzétette 2020-as éves jelentését

„A 2020-as év sokak számára a nehézségek éve volt, én azonban mégis inspirálónak találom, ahogy alkalmazkodni tudtunk ehhez a példátlan környezethez,” – mondta Georg Hotar, a Photon Energy Group vezérigazgatója. „Szeretnék köszönetet mondani munkavállalóinknak, befektetőinknek és partnereinknek – a helyi alvállalkozóktól kezdve a villamosenergia-értékesítőkig – akik mind együttműködtek velünk, hogy világszerte biztosítani tudjuk a tiszta energia- és vízellátást közösségeinknek. A globális járvány nem tudott lelassítani minket, és hiszem, hogy a 2020-ban elért eredményeink bizonyítékként szolgálnak arra, hogy kiszámíthatatlan körülmények között is erőnkön felül tudunk teljesíteni, így jelentős növekedésünkben bízva tekintek a 2021-es év és a jövő elé.”

2020-as éves jelentés

A Photon Energy Group a COVID-19 kihívásai ellenére erőteljes eredményeket produkált, a világjárvány lényegében nem érintette áramtermelői üzletágát, sem az EPC (mérnöki, beszerzési és építési), sem pedig az O&M (működtetési és karbantartási) üzleti szegmenseit, melyek a Vállalat 2020-as növekedésének mozgatórugói voltak.
 
Év közben a Vállalat rekord volumenű, 70,0 gigawattórás tiszta energiát termelt, mely körülbelül 29 799 tonnás szén-dioxid-kibocsátás megtakarításának felel meg, valamint 23,0 MWp összkapacitású PV-erőművet épített Magyarországon, mellyel IPP-portfóliója (független áramtermelői portfóliója) 74,7 MWp-re emelkedeett. A Vállalat működtetési és karbantartási divíziója jelentős előrelépést tett a tavalyi évben, így mostanra egy több mint 300 MWp együttes kapacitású napelemes eszközparkot felügyel.
 
2020 kulcsfontosságú év volt Ausztráliában, folyamatos terjeszkedéssel és izgalmas új fejlesztésekkel, beleértve a Vállalat első két közüzemi erőművét, együttesen 14,6 MWp-es kapacitással, melyek elérték az üzembe helyezés szakaszát. Ez lesz a két legnagyobb projekt, melyek a Vállalat IPP-portfóliója alá kerülnek, valamint az első kereskedelmi projekt, mely versenyképes energiát visz az ausztrál energiapiacra.

A vállalat továbbá befejezte egy hibrid 1,2 MWp-es napelemes és egy 3,2 MWp akkumulátoros tárolórendszer kiépítését az UNESCO világörökség részét képező Lord Howe-szigeten. Az előrejelzések szerint a rendszer elegendő energiát fog termelni, valamint tárolni ahhoz, hogy fedezze a sziget energiaszükségletének több mint kétharmadát, és ezáltal egy ellenállóbb, ill. a környezet szempontjából fenntarthatóbb áramellátáshoz vezet.
 
Annak ellenére, hogy az utazási korlátozások miatt a piaci belépés feltételei nehezebbé váltak, a projektfejlesztés terén a Vállalat mégis 200 MWp összkapacitás fölé tudta növelni PV-projektsorozata bővítését Magyarországon, Romániában és Lengyelországban. Ennek eredményeként a Vállalat 2021-re számos új erőmű kiépítését bonyolíthatja le ezekben az országokban.
 
A Vállalat továbbá folytatta a megújuló energiaforrások iparának átalakítását, ill. újításra sarkallását, ahogy azt a nemrégiben lezárt stratégiai beruházásai is szemléltetik. A  2020. áprilisi beruházását követően a Vállalat bejelentette részvételét a RayGen tőkeemelésében, mely egy hőelnyelés és hőtárolás módszerével magas hatásfokú koncentrált PV-termelésre szakosodott melbourne-i székhelyű technológiai vállalat. Majd 2020. decemberében a Vállalat részt vett a Lerta, egy lengyel virtuális erőmű-technológiát és –szolgáltatásokat fejlesztő vállalat második tőkefinanszírozási fordulójában.
 
A Vállalat tiszta víz előállítását célzó megoldásainak üzletága, a Photon Water szintén jelentős előrelépést tett az ausztrál piacon az Ausztrál Védelmi Minisztérium próbafázisban járó remediációs projektjével, melynek célja a PFAS-szennyeződések („örökvegyületek”) eltávolítása a talajból és a talajvízből, szivattyúzás és felületkezelés vagy ártalmatlanítási folyamatok nélkül, a (szabadalmaztatás alatt álló) nanoremediációs eljárás segítségével. Emellett a Photon Water csapatai nagy előrehaladást értek el ultrahang technológiájukkal a vízkezelés terén, ill. az ipari és vízminőségi eljárások egyéb területein.
 
A 2020-as év kulcsfontosságú volt a Vállalat tőkepiaci jelenlétére nézve. A Photon Energy N.V. részvénylistáit sikeresen átmozgatták az alternatív piacokról a Varsói és a Prágai Értéktőzsde fő (szabályozott) piacaira, csakúgy mint a Frankfurti Értéktőzsde jegyzési bizottságához. Ezeknek az átalakításoknak a célja nem volt más, mint a Vállalat befektetői bázisának növelése Európa-szerte, ill. a kereskedelmi likviditás ösztönzése.

Pénzügyi mutatók

A Vállalat a 2020-as évet egy 28 258 millió eurós összbevétellel zárta, mely 6,3%-os YoY csökkenésnek felelt meg. Annak ellenére, hogy a technológia értékesítéséből származó bevételek alacsonyabbak voltak (-27,8% YoY), egy olyan területen, ahol a koronavírus válságából adódóan a körülmények mindvégig nehézkesek maradtak, a villamosenergia értékesítéséből származó bevételek erőteljes, 17,6%-os növekedést produkáltak.

A Vállalat továbbá 8 440 millió euróra (+6,3% YoY) tudta növelni EBITDA-mértékét, köszönhetően a kedvezőbb bevételi összetételnek és az összes üzleti tevékenység bruttó fedezeti javulásának.

Az év során a Vállalat folytatta kapacitásbővítését, mely főként a létszám növekedésében mutatkozott meg, ami elengedhetetlen a meglévő üzletágak fejlesztése, valamint az új tevékenységek bevezetése szempontjából.
 
A PV-erőművek fejlesztésével kapcsolatos megnövekedett pénzügyi költségek egy 0,142 millió eurós EBIT-veszteséghez vezettek, a 2019-ben tapasztalt 5 382 millió eurós nyereséggel szemben. A Vállalat üzleti modellje jelentős banki finanszírozást vett igénybe projekt-szinten, ahol az adósság/tőke arány a 80/20-as értéket is elérte. A visszkereset nélküli finanszírozás az erőművek életciklusához igazodik, hosszú távú, legfeljebb 15 éves futamidejű. Mint ilyen, a fotovoltaikus iparban magasabb szintű adósság várható.
 
Az új magyarországi fotovoltaikus erőművek hálózatra kapcsolását követően a Vállalat teljes átfogó jövedelme 2020-ban 2 084 millió eurót tett ki, szemben a 2019-es 8 064 millió euróval. Az igazított sajáttőke-arány stabil 29,0%-os szinten maradt.

2021-es kilátások

A Vállalat 2021-ben is stratégiai céljára összpontosít, vagyis új projektek kialakítására IPP-portfóliója számára, beleértve azok fejlesztését, megtervezését, valamint megvalósítását, elsősorban Ausztráliában, Magyarországon, Lengyelországban, valamint Romániában, ahol már jelentős lépéseket tett és dinamikus növekedést folytat. Ausztráliában a Vállalat épphogy bejelentette a projektre vonatkozó jogok cseréjét fejlesztési partnerével, a Canadian Solar vállalatával. Ennek eredményeként a Vállalat folytatja a Maryvale Solar Farm 160 MWp teljesítményű erőművének fejlesztését, 65%-osra növekedett részesedéssel, míg a Gunning Solar Farm és a Suntop2 Solar Farm fejlesztését a Canadian Solar végzi majd. A Vállalat jelentős potenciált lát a terjeszkedésre a víztisztítási, ill. –kezelési technológia területén, várhatóan olyan alkalmazások bevonásával, mint a talajszennyezést célzó remediáció és a vízgazdálkodás.

Fenntarthatósági jelentés

2020-ban a Vállalat lefektette a stratégiai menedzsment, felügyelet és beszámolás alapjait, melyek teljes mértékben a fenntarthatóság felé irányulnak. Nemrég adta ki első fenntarthatósági jelentését, mely hivatalosan is kifejezte a Vállalat elkötelezettségét a fenntartható eredmények felmutatása iránt. A jelentés áttekintést nyújt a Vállalat erőfeszítéseiről, melyekkel az ESG-kritériumoknak (környezeti, társadalmi és irányítási) megfelelő elkötelezettségeit kívánja a gyakorlatba helyezni, de útmutatást nyújt az integrált fenntarthatósági eljárásokkal és a beágyazott fenntarthatósági gondolkodásmóddal kapcsolatban is.

Jelentősen nőtt a Duna House adózott eredménye és árbevétele is

Az ingatlanközvetítéssel és -fejlesztéssel foglalkozó Duna House-csoport konszolidált adózott eredménye 32 százalékkal, 270 millió forintra nőtt a második negyedévben éves összevetésben, ugyanebben az időszakban a csoport nettó árbevétele 3,4 milliárd forintra emelkedett, ez 2020 második negyedévéhez képest 78 százalékos növekedés - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2021. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Vitatja a Pannónia Nyugdíjpénztár a jegybank határozatát

A Pannónia Nyugdíjpénztár nem ért egyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában foglaltakkal, azokat kifejezetten vitatja; a pénztár vezetése vizsgálja a jogorvoslat lehetőségét - tájékoztatta a nyugdíjpénztár az MTI-t.
2021. 08. 28. 07:00
Megosztás:

Az Axel Springer megveszi a Politicót

az Axel Springer német kiadóvállalat a washingtoni Politico hírportál kiadóját, bővítve ezzel amerikai portfólióját - jelentették csütörtökön két amerikai lap, a The Wall Street Journal és a The New York Times internetes kiadásai.
2021. 08. 27. 21:00
Megosztás:

Az E.ON Hungária Csoport marad a férfi és a női vízilabda ob I névadó főszponzora

A 2021/22-es szezonban is az E.ON Hungária Csoport lesz a női és a férfi vízilabda ob I névadó főszponzora.
2021. 08. 26. 23:00
Megosztás:

Világörökségi hatástanulmány készül a Gellért-hegyi siklóhoz

Az UNESCO előírásainak megfelelő, komplex világörökségi hatásvizsgálat készül a Gellért-hegyi sikló tervezéséhez kapcsolódóan. A vizsgálat célja a megvalósuló beruházásnak a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékeire gyakorolt hatásainak felmérése és további örökségvédelmi javaslatok megfogalmazása. A felméréshez kapcsolódóan olyan látványképek is készülnek, amelyek bemutatják, hogy a legfontosabb fővárosi turisztikai látványpontokból hogyan fog látszódni a felvonó. A Gellért-hegyi sikló új, kiemelkedő turisztikai célpontként segíti Budapest idegenforgalmának újjáélesztését, emellett teljesen kiváltja majd a Gellért-hegy közútjait megterhelő turistabusz-forgalmat. Ezáltal hozzájárul a levegőminőség javulásához és a városrész élhetőbbé válásához.
2021. 08. 26. 13:00
Megosztás:

Lejegyezték a Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint értékű Nkp-kötvényeit

A Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki, a teljes mennyiséget lejegyezték a kötvények hétfői aukcióján - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2021. 08. 26. 07:30
Megosztás:

Jelentősen nőtt a Rába nyeresége

elentősen, 239,5 százalékkal 1,5 milliárd forintra nőtt a Rába Járműipari Holding Nyrt. adózás utáni nyeresége a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest - közölte a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerda este.
2021. 08. 26. 06:30
Megosztás:

Távközlési szuperholdingot hoz létre a magyar állam és a 4iG

Együttműködési megállapodást kötött Mager Andrea, az Antenna Hungária Zrt. (AH Zrt.) tulajdonosi jogait gyakorló nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter és a 4iG Nyrt. (4iG) - tájékoztatta az informatikai cég szerdán az MTI-t.
2021. 08. 26. 06:00
Megosztás:

Tovább terjeszkedik az AutoWallis

Újbudán, a Kopaszi-gát közelében vásárolt 18 ezer négyzetméteres ingatlant az AutoWallis, amelyen több márkának is helyet adó multimárkás gépjármű kereskedő- és szolgáltató központ fejlesztését tervezi a társaság.
2021. 08. 24. 11:00
Megosztás:

A Rába 20 százaléka a Széchenyi István Egyetemért Alapítványhoz kerül

A Rába Járműipari Holding Nyrt. részvényeinek 20 százaléka a Széchenyi István Egyetemért Alapítványhoz kerül ingyenesen a Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt.-től, az alapítvány közérdekű céljainak megvalósítása érdekében - közölte a járműgyártó vállalat hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 24. 07:00
Megosztás:

Áttöri az álomhatárt a Magyar Termék, új hazai márkát vezet be a SPAR

2021 végére eléri a 200-at a Magyar Termék védjegyeket használó hazai gyártók száma – mondta Benedek Eszter, a védjegyrendszert működtető nonprofit cég vezetője az idén először meghirdetett Hazai Termékek Hónapja sajtótájékoztatóján. A kampányt támogató SPAR Magyarország augusztustól SPAR HAZAI. SZERETEM márkanéven hagyományos magyar ízvilágú élelmiszereket kínál boltjaiban, az Irinyi Terv Élelmiszeripari Beszállítófejlesztési Programjának keretében pedig már 30-nál több csatlakozó gyártócéggel működik együtt.
2021. 08. 24. 01:00
Megosztás:

A Continental egy zseniális ötlettel rukkolt elő

Continental akár jövőre megkezdheti a műanyag palackok újrahasznosítását a gumiabroncs-gyártás során, már rendelkezésére áll az ehhez szükséges technológia, amelyet az OTIZ Oriental Industries (Suzhou) Ltd.-vel közösen fejlesztett ki - ismertette a társaság közleményében.
2021. 08. 22. 10:00
Megosztás:

Hitelt vesz föl az Opus a Titász megvásárlásához

Az Opus Energy Kft. 50 milliárd forint hitelt vesz föl az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásához - olvasható a tulajdonos Opus Global Nyrt. közleményében, amelyet szombaton tettek közzé a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2021. 08. 21. 19:00
Megosztás:

800 új légiutaskísérőt vesz fel még idén a Wizz Air

A Wizz Air korábban nem tapasztalt méretű nemzetközi toborzásba kezd, amelynek célja 800 új légiutaskísérő felvétele még ebben az évben - jelentette be közleményében a légitársaság, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-nek.
2021. 08. 20. 06:00
Megosztás:

Nőtt az ANY Biztonsági Nyomda árbevétele

Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. 22,4 milliárd forint konszolidált nettó árbevételt ért el az első fél évben, csaknem 73 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában; nettó eredménye 2,19 milliárd forintot tett ki, 1,88 milliárd forinttal, 627,5 százalékkal nőtt a tavalyi első fél évhez képest - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2021. 08. 20. 05:00
Megosztás:

Az Északi Áramlat-2 már idén szállíthat gázt

A még épülő Északi Áramlat-2 gázvezeték a várakozások szerint már az idén 5,6 millió köbméter gázt szállíthat Németországba - közölte csütörtökön a Gazprom orosz gázipari vállalat.
2021. 08. 20. 01:00
Megosztás:

Rendkívüli közgyűlést tart a Delta Technologies

Rendkívüli közgyűlés összehívásáról határozott a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett Delta Technologies Nyrt. igazgatósága. A szeptember 20-án tartandó közgyűléssel a társaság célja a részvények mielőbbi tőzsdei bevezetéséhez szükséges lépések megvalósítása.
2021. 08. 19. 23:00
Megosztás:

A válság előtti szint felett a német villamosipari export

Az év első felében maga mögött hagyta a koronavírus-válságot a német villamosipari és elektrotechnikai ágazat, amelynek exportja elérte a válság előtti szintet.
2021. 08. 19. 12:00
Megosztás:

Új járműveket állított forgalomba a Volánbusz Somogyban

A Volánbusz Zrt. 24 új autóbuszt állított forgalomba Somogy megyében - tájékoztatta a társaság közleményben szerdán MTI-t.
2021. 08. 19. 09:00
Megosztás:

Több mint 1,1 milliárd forint értékű fejlesztést valósított meg igali üzemében a Pek-Snack

Két beruházásnak köszönhetően több mint 40 százalékkal növelte igali sütőipari üzemének kapacitását a Pek-Snack. Magyarország és a közép-európai régió meghatározó látványpékség-hálózata új, automatizált gyártósort és kelesztő-sokkoló egységet állított üzembe, a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásának is köszönhetően. A 350 embernek munkát adó cég versenyképesség-javító fejlesztéseinek köszönhetően új közép-európai piacokon is megjelenik, mégpedig Szlovákiában és Bosznia-Hercegovinában.
2021. 08. 19. 05:00
Megosztás: