A Photon Energy Group közzétette 2020-as éves jelentését
„A 2020-as év sokak számára a nehézségek éve volt, én azonban mégis inspirálónak találom, ahogy alkalmazkodni tudtunk ehhez a példátlan környezethez,” – mondta Georg Hotar, a Photon Energy Group vezérigazgatója. „Szeretnék köszönetet mondani munkavállalóinknak, befektetőinknek és partnereinknek – a helyi alvállalkozóktól kezdve a villamosenergia-értékesítőkig – akik mind együttműködtek velünk, hogy világszerte biztosítani tudjuk a tiszta energia- és vízellátást közösségeinknek. A globális járvány nem tudott lelassítani minket, és hiszem, hogy a 2020-ban elért eredményeink bizonyítékként szolgálnak arra, hogy kiszámíthatatlan körülmények között is erőnkön felül tudunk teljesíteni, így jelentős növekedésünkben bízva tekintek a 2021-es év és a jövő elé.”
2020-as éves jelentés
A Photon Energy Group a COVID-19 kihívásai ellenére erőteljes eredményeket produkált, a világjárvány lényegében nem érintette áramtermelői üzletágát, sem az EPC (mérnöki, beszerzési és építési), sem pedig az O&M (működtetési és karbantartási) üzleti szegmenseit, melyek a Vállalat 2020-as növekedésének mozgatórugói voltak.
Év közben a Vállalat rekord volumenű, 70,0 gigawattórás tiszta energiát termelt, mely körülbelül 29 799 tonnás szén-dioxid-kibocsátás megtakarításának felel meg, valamint 23,0 MWp összkapacitású PV-erőművet épített Magyarországon, mellyel IPP-portfóliója (független áramtermelői portfóliója) 74,7 MWp-re emelkedeett. A Vállalat működtetési és karbantartási divíziója jelentős előrelépést tett a tavalyi évben, így mostanra egy több mint 300 MWp együttes kapacitású napelemes eszközparkot felügyel.
2020 kulcsfontosságú év volt Ausztráliában, folyamatos terjeszkedéssel és izgalmas új fejlesztésekkel, beleértve a Vállalat első két közüzemi erőművét, együttesen 14,6 MWp-es kapacitással, melyek elérték az üzembe helyezés szakaszát. Ez lesz a két legnagyobb projekt, melyek a Vállalat IPP-portfóliója alá kerülnek, valamint az első kereskedelmi projekt, mely versenyképes energiát visz az ausztrál energiapiacra.
A vállalat továbbá befejezte egy hibrid 1,2 MWp-es napelemes és egy 3,2 MWp akkumulátoros tárolórendszer kiépítését az UNESCO világörökség részét képező Lord Howe-szigeten. Az előrejelzések szerint a rendszer elegendő energiát fog termelni, valamint tárolni ahhoz, hogy fedezze a sziget energiaszükségletének több mint kétharmadát, és ezáltal egy ellenállóbb, ill. a környezet szempontjából fenntarthatóbb áramellátáshoz vezet.
Annak ellenére, hogy az utazási korlátozások miatt a piaci belépés feltételei nehezebbé váltak, a projektfejlesztés terén a Vállalat mégis 200 MWp összkapacitás fölé tudta növelni PV-projektsorozata bővítését Magyarországon, Romániában és Lengyelországban. Ennek eredményeként a Vállalat 2021-re számos új erőmű kiépítését bonyolíthatja le ezekben az országokban.
A Vállalat továbbá folytatta a megújuló energiaforrások iparának átalakítását, ill. újításra sarkallását, ahogy azt a nemrégiben lezárt stratégiai beruházásai is szemléltetik. A 2020. áprilisi beruházását követően a Vállalat bejelentette részvételét a RayGen tőkeemelésében, mely egy hőelnyelés és hőtárolás módszerével magas hatásfokú koncentrált PV-termelésre szakosodott melbourne-i székhelyű technológiai vállalat. Majd 2020. decemberében a Vállalat részt vett a Lerta, egy lengyel virtuális erőmű-technológiát és –szolgáltatásokat fejlesztő vállalat második tőkefinanszírozási fordulójában.
A Vállalat tiszta víz előállítását célzó megoldásainak üzletága, a Photon Water szintén jelentős előrelépést tett az ausztrál piacon az Ausztrál Védelmi Minisztérium próbafázisban járó remediációs projektjével, melynek célja a PFAS-szennyeződések („örökvegyületek”) eltávolítása a talajból és a talajvízből, szivattyúzás és felületkezelés vagy ártalmatlanítási folyamatok nélkül, a (szabadalmaztatás alatt álló) nanoremediációs eljárás segítségével. Emellett a Photon Water csapatai nagy előrehaladást értek el ultrahang technológiájukkal a vízkezelés terén, ill. az ipari és vízminőségi eljárások egyéb területein.
A 2020-as év kulcsfontosságú volt a Vállalat tőkepiaci jelenlétére nézve. A Photon Energy N.V. részvénylistáit sikeresen átmozgatták az alternatív piacokról a Varsói és a Prágai Értéktőzsde fő (szabályozott) piacaira, csakúgy mint a Frankfurti Értéktőzsde jegyzési bizottságához. Ezeknek az átalakításoknak a célja nem volt más, mint a Vállalat befektetői bázisának növelése Európa-szerte, ill. a kereskedelmi likviditás ösztönzése.
Pénzügyi mutatók
A Vállalat a 2020-as évet egy 28 258 millió eurós összbevétellel zárta, mely 6,3%-os YoY csökkenésnek felelt meg. Annak ellenére, hogy a technológia értékesítéséből származó bevételek alacsonyabbak voltak (-27,8% YoY), egy olyan területen, ahol a koronavírus válságából adódóan a körülmények mindvégig nehézkesek maradtak, a villamosenergia értékesítéséből származó bevételek erőteljes, 17,6%-os növekedést produkáltak.
A Vállalat továbbá 8 440 millió euróra (+6,3% YoY) tudta növelni EBITDA-mértékét, köszönhetően a kedvezőbb bevételi összetételnek és az összes üzleti tevékenység bruttó fedezeti javulásának.
Az év során a Vállalat folytatta kapacitásbővítését, mely főként a létszám növekedésében mutatkozott meg, ami elengedhetetlen a meglévő üzletágak fejlesztése, valamint az új tevékenységek bevezetése szempontjából.
A PV-erőművek fejlesztésével kapcsolatos megnövekedett pénzügyi költségek egy 0,142 millió eurós EBIT-veszteséghez vezettek, a 2019-ben tapasztalt 5 382 millió eurós nyereséggel szemben. A Vállalat üzleti modellje jelentős banki finanszírozást vett igénybe projekt-szinten, ahol az adósság/tőke arány a 80/20-as értéket is elérte. A visszkereset nélküli finanszírozás az erőművek életciklusához igazodik, hosszú távú, legfeljebb 15 éves futamidejű. Mint ilyen, a fotovoltaikus iparban magasabb szintű adósság várható.
Az új magyarországi fotovoltaikus erőművek hálózatra kapcsolását követően a Vállalat teljes átfogó jövedelme 2020-ban 2 084 millió eurót tett ki, szemben a 2019-es 8 064 millió euróval. Az igazított sajáttőke-arány stabil 29,0%-os szinten maradt.
2021-es kilátások
A Vállalat 2021-ben is stratégiai céljára összpontosít, vagyis új projektek kialakítására IPP-portfóliója számára, beleértve azok fejlesztését, megtervezését, valamint megvalósítását, elsősorban Ausztráliában, Magyarországon, Lengyelországban, valamint Romániában, ahol már jelentős lépéseket tett és dinamikus növekedést folytat. Ausztráliában a Vállalat épphogy bejelentette a projektre vonatkozó jogok cseréjét fejlesztési partnerével, a Canadian Solar vállalatával. Ennek eredményeként a Vállalat folytatja a Maryvale Solar Farm 160 MWp teljesítményű erőművének fejlesztését, 65%-osra növekedett részesedéssel, míg a Gunning Solar Farm és a Suntop2 Solar Farm fejlesztését a Canadian Solar végzi majd. A Vállalat jelentős potenciált lát a terjeszkedésre a víztisztítási, ill. –kezelési technológia területén, várhatóan olyan alkalmazások bevonásával, mint a talajszennyezést célzó remediáció és a vízgazdálkodás.
Fenntarthatósági jelentés
2020-ban a Vállalat lefektette a stratégiai menedzsment, felügyelet és beszámolás alapjait, melyek teljes mértékben a fenntarthatóság felé irányulnak. Nemrég adta ki első fenntarthatósági jelentését, mely hivatalosan is kifejezte a Vállalat elkötelezettségét a fenntartható eredmények felmutatása iránt. A jelentés áttekintést nyújt a Vállalat erőfeszítéseiről, melyekkel az ESG-kritériumoknak (környezeti, társadalmi és irányítási) megfelelő elkötelezettségeit kívánja a gyakorlatba helyezni, de útmutatást nyújt az integrált fenntarthatósági eljárásokkal és a beágyazott fenntarthatósági gondolkodásmóddal kapcsolatban is.