A bíztató hírek hatására emelkedtek pénteken az európai piacok
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,7 százalékos emelkedéssel kezdte a napot, és előzetes adat szerint 0,5 százalékos többlettel 1.010,16 ponton zárt. Csütörtökön 1 százalékot nyert. Most 21,46 százalékkal jobb a tavaly év véginél, és 56,55 százalékkal erősebb a március 9-én napközben elért, történelmi mélypontjánál.
Az Egyesült Államokban a múlt héten csökkent a tartósan munkanélküliek száma, egy másik, csütörtökön megjelent statisztika szerint pedig októberben már apadt az amerikai kereskedelmi hiány. Pénteken kiderült, hogy a fogyasztói hangulat is megbízhatóan javul az Egyesült Államokban, és a kiskereskedelmi forgalom már második hónapja bővült novemberben, gyorsabban, mint októberben.
Ezekre a jó hírekre ráduplázott Kína: az ott péntek reggel megjelent adatok szerint novemberben a vártnál jobban - és 2007. június óta a leggyorsabban - nőtt az ipari termelés, 19,2 százalékkal haladva meg az egy évvel korábbit. Ugyanakkor Kínába visszatért az infláció - 0,6 százalékos tizenkét havi ütemben -, kilenchavi árcsökkenés után éves egybevetésekben.
Ezek a hírek a világgazdaság helyzetének lassú, de reményt keltő javulására utalnak, így föltámadt a befektetők érdeklődése a részvények iránt, a dollár és az állampapírok rovására. Közvetlenül különösen az hatott, hogy Kína külkereskedelmében fordulat állt be: egyévi elmaradás után novemberben már nőtt az ország importja éves összehasonlításban. A kínai kivitel ellenben, noha az év eleje óta majdnem minden hónapban nőtt az előző hónaphoz viszonyítva, még novemberben is elmaradt az egy évvel korábbitól. A kínai importnövekedés híre már reggel megemelte a japán exportőrök részvényeit, Európában pedig főleg a nyersanyagipari részvényeknek kedvezett.
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 17,20 pontos, 0,33 százalékos többlettel 5.261,57 ponton zárt pénteken, 18,66 százalékkal magasabban, mint tavaly év végén. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 47,27 pontos, 0,83 százalékos emelkedéssel 5.756,29 ponton végzett, 19,78 százalékkal a múlt év végi értéke fölött. Párizsban a CAC-40 5,34 ponttal, 0,14 százalékkal 3.803,72 pontra javult, ez 18,25 százalékkal jobb a tavaly év véginél.
Az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,4727 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,4601 dollárnál tartott, 0,0131 dollárral olcsóbban a csütörtöki későinél, 4,46 százalékkal erősebben a tavaly év véginél. November 25-én az euró, 1,5145 dolláron, tizenöt havi csúcsot ért el a dollárral szemben. Utána visszaesett, de a múlt héten már nagyrészt ismét 1,50 dollár fölött járt. E héten újabb lejtmenet volt soron, mert a dollárt fölerősítették a tengerentúli hírek, az eurót pedig gyengítette a német ipari termelés váratlan lassulásáról megjelent adat és az, hogy a Fitch Ratings "BBB plusz"-ra rontotta az euróövezeti tag Görögország adósosztályzatát "A mínusz"-ról, a Standard & Poor's pedig leértékeléssel fenyegette meg Spanyolországot.
Pénteken a Moody's hitelminősítő következett azzal a kommentárral, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia maximálisan elsőrendű besorolását nem fenyegeti semmi, a hatalmas államháztartási hiányok ellenére sem - ettől tovább erősödött a dollár. Az euró eddigi abszolút rekordja az 1999-es bevezetése óta 1,6038 dollár volt, ezt tavaly július 15-én érte el. Az euró tavaly 4,27 százalékkal lett olcsóbb a dollárhoz képest.