Ez a forint, nagyon bika forint!
Magyarország
A forint köszönhetően annak, hogy múlt heti és az e hét eleji régiós devizapiaci erősödésből nem vette ki a részét, most sem gyengült jelentős mértékben és úgy tűnik, mintha rövid pórázon 270 köré lenne beszögezve az euróval szemben. Igaz az euró/dollár 1.3530-ig esett, melyre a zloty és a cseh korona is erős reakciót mutatott (rendre 4-ig és 25.80-ig jöttek vissza jegyzések) a forint stabilnak mutatkozik még most is. Jelenleg 270.70-nél jár az euró/forint és 200-nál az dollár/forint. A nap későbbi részében a lengyel alapkamat döntés járhat piacbefolyásoló hatással a régiós adatok tekintetében, de várhatóan tartás lesz 3.5 százalékon és nem lesz semmi piaci reakció. Amennyiben folytatódik a nemzetközi és régiós részvénypiaci lejtmenet (a BUX index jelenleg 20.730-nál jár, -0.68%) és növekszik a kockázatkerülés, akkor tovább gyengülhet a hazai deviza, de ennek mértéke várhatóan most is mérsékeltebb lesz, mint a többi régiós fizetőeszközöké. A nap későbbi részében a 270-272-es sáv lehet irányadó az euró/forintban, ha a pénteki felülvizsgált amerikai GDP „jóval” rosszabb lesz az előzetesnél, akkor 275-felé törhet ki ebből a sávból a kurzus.
Állampapír aukció
A tegnapi 3 hónapos (D100602) diszkont-kincstárjegy aukción az értékesítésre meghirdetett 30 milliárd forintnyi mennyiségre 68.27 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett. A kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiséget fogadta el. A lefedettség 2.28-szoros, az aukciós átlaghozam 5.56 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 2 bázisponttal volt alacsonyabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 11 bázisponttal volt alacsonyabb az előző napi 3 hónapos referenciahozamnál. A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 5.49 és 5.59 százalék között szóródott. A másodlagos állampapír-piaci hozamok tegnap mindössze kismértékben, néhány bázisponttal csökkentek, a hétfői 25 bázispontos kamatcsökkentés óta a másodlagos állampapírpiac eleddig nem áraz újabb monetáris lazítást.
Nemzetközi
Annak ellenére, hogy tegnap délelőtt még 0.5 százalékos pluszban jártak a főbb nyugat-európai részvényindexek a nap végére 1 százalékos mínuszban zártak végül. Negatívan befolyásolta a hangulatot egyrészt, hogy a februári német IFO index rosszabb lett a várakozásoknál és az előző havi értéknél is. Illetve a Commerzbank vártnál nagyobb negyedik negyedéves vesztesége is rányomta a bélyegét a bankszektor teljesítményére.
A délutáni amerikai makroadatok sem szolgáltak túl sok jóval. A Chase/Schiller 20 legnagyobb városban mért lakásárindex a vártnál valamivel alacsonyabb 3.1 százalékos év/év alapú növekedést mutatott, míg hó/hó alapon 0.2 százalékkal csökkentek az ingatlanárak, de ezzel még nem is lett volna gond. Viszont a februári amerikai fogyasztói bizalmi index nem várt beszakadást produkált. A januári 56.5-ös érték után az elemzői konszenzus 55-ös számot várt, de ennél jóval lejjebb 46-ig süllyedt a mutató. Ez azt jelenti, hogy 2009 áprilisa óta nem voltak ilyen pesszimisták a tengerentúli fogyasztók, mint most. A lakosság elsősorban a nehéz munkaerő-piaci helyzetet nevezte meg a legaggasztóbb tényezőként és a jelenlegi körülmények megítélésének alindexe 1983 óta nem látott mélységekbe esett vissza. Tehát ez utóbbi adat emlékeztette a befektetőket, hogy egy 60 éve nem látott válságból készül éppen csak kilépni világgazdaság, mely út hosszú és rögös lesz.
Ennek hatására az amerikai részvényindexek 1-1.3 százalékkal estek tegnap, így a hét eddigi teljesítménye ismét mínuszos a főbb nemzetközi tőzsdeindexeken. Az ázsiai piacok szintén 1-1.5 százalék közötti esést produkáltak szerda reggel, a rosszabb amerikai fogyasztói bizalmi index adat által keltett eladói hullámot tetőzte, hogy Kína újabb hitelrestrikciós lépést vezetett be, mely szerint limitálni fogja a regionális bankok által az önkormányzati szektornak nyújtott hiteleket. A célja természetesen érthető lévén, hogy el akarja kerülni, vagy mérsékelni akarja a gazdasága túlhevülését, hiszen 2009 során a válság kellős közepén a teljese kínai hitelállomány megduplázódott. Viszont a világ többi része pedig pont Kína határtalan gazdasági növekedésétől várja a globális recesszióból való menekülést.
A nyugat-európai tőzsdék ma reggel 0.5 százalékos mínuszban járnak, a márciusi német Sentix befektetői bizalmi index igaz valamivel jobb lett a várakozásoknál az előző hónaphoz képest mégis csökkenést mutatott. Az amerikai futures-ek hasonló mértékű mínuszban járnak. Úgy tűnik tehát, hogy a január közepén kezdődött durván 4 hétig tartó (8-10%-kos) korrekció után következett 2 hét stabilizálódás és (5-7%-kos) felmenetel, de ezen a héten már megint a lejtmenet lehet irányadó, főleg ha a pénteki negyedik negyedéves amerikai GDP is lefelé lesz módosítva a felülvizsgálás után, ami erősen valószínű.
A nap későbbi részében az Eurózóna decemberi új ipari megrendelései, majd a januári amerikai új lakásértékesítések fogják befolyásolni a piacok irányát. És amit még az elkövetkező két napban érdemes figyelni az Ben Bernanke Fed elnök félévente esedékes kongresszusi meghallgatása és az arról kiadott közlemények lesznek. A Fed elnök várhatóan némi magyarázattal fog szolgálni a múlt hét csütörtöki diszkontráta emelést illetően, valamint a befektetők a majdani alapkamat emelés időpontjára vonatkozólag is várnak utalásokat. Továbbá bármi egyéb a jövőbeli amerikai monetáris politikáról elhintett információmorzsa is jelentős reakciót válthat ki.
A Fed elnök várhatóan némi magyarázattal fog szolgálni a múlt hét csütörtöki diszkontráta emelést illetően, valamint a befektetők a majdani alapkamat emelés időpontjára vonatkozólag is várnak utalásokat. Továbbá bármi egyéb a jövőbeli amerikai monetáris politikáról elhintett információmorzsa is jelentős reakciót válthat ki. < A VIX index egyelőre csak 21.37-ig ugrott fel a hét eleji 20-as értékről, de az eső piacok esetén mentsvárnak tekintett devizák a jen és a dollár jelentős erősödést mutattak. A zöld-hasú a tegnap reggeli 1.3670 körüli szintekről 1.3530-ig erősödött az euróval szemben. Érdekes, hogy a dollár jobb amerikai makroadat esetén is erősödik és rosszabb esetén is, előbbi esetben a mihamarabbi Fed kamatemelés, utóbbiban pedig a kockázatkerülés növekedése miatt. Az egyetlen biztos gyengülést okozó faktor a részvénypiacok emelkedése. A jen is belehúzott és 122 alatt jár az euróval szemben. A feltételezett SNB intervenció nem sikerült túl jóra a svájci frank ismét 1.4640-nél jár a közös devizával szemben. Amennyiben tovább folytatódik a héten eddig tapasztalt részvénypiaci esés akkor újra 1.35 alá mehet az euró/dollár, Ben Bernanke galamb hangvétele tompíthatja a zöld-hasú erősödését.
Devizák
A VIX index egyelőre csak 21.37-ig ugrott fel a hét eleji 20-as értékről, de az eső piacok esetén mentsvárnak tekintett devizák a jen és a dollár jelentős erősödést mutattak. A zöld-hasú a tegnap reggeli 1.3670 körüli szintekről 1.3530-ig erősödött az euróval szemben. Érdekes, hogy a dollár jobb amerikai makroadat esetén is erősödik és rosszabb esetén is, előbbi esetben a mihamarabbi Fed kamatemelés, utóbbiban pedig a kockázatkerülés növekedése miatt. Az egyetlen biztos gyengülést okozó faktor a részvénypiacok emelkedése. A jen is belehúzott és 122 alatt jár az euróval szemben. A feltételezett SNB intervenció nem sikerült túl jóra a svájci frank ismét 1.4640-nél jár a közös devizával szemben. Amennyiben tovább folytatódik a héten eddig tapasztalt részvénypiaci esés akkor újra 1.35 alá mehet az euró/dollár, Ben Bernanke galamb hangvétele tompíthatja a zöld-hasú erősödését.
Egyéb makrogazdasági adatok
A magyar kiskereskedelmi forgalom 7.4 százalékos év/év alapú csökkenést mutatott decemberben, ami hajszálnyival mérsékeltebb a novemberi 7.8 százalékos eséshez képest, de még mindig jelentősnek mondható. Hó/hó alapon 0.7 százalékkal csökkent a kiskereskedők forgalma, ami meglepő, hiszen ebben az időszakban volt egy karácsonyi bevásárló szezon. Igaz, a személyi jövedelemadó változások növelik a lakosság rendelkezésre álló jövedelmét, de a munkanélküliség növekedése és az ilyenkor magasba szökő fűtési számlák miatt 2010 második negyedévéig még tovább csökkenhet a kiskereskedelmi forgalom, ekkora várjuk a mélypontot és innentől jöhet némi lassú felívelés.