A nyugdíjasok megint rosszul jártak - mutatjuk miért!
Az infláció és az un. nyugdíjas infláció közötti különbség (fogyasztói kosárszerkezet)
forrás: KSH
Mit is tudunk kiolvasni a táblázatból?
A táblázat azt mutatja meg, hogy a nyugdíjas fogyasztók mennyiben költik el a rendelkezésükre álló jövedelmet az átlag fogyasztóhoz képest. Ha szeretnénk egyszerűen lefordítani a táblázat számait, akkor képzeljünk el egy nyugdíjast, akinek van 100.000 Ft-ja (a táblázatban bár százalékok láthatók, de akár így is értelmezhetjük auzokat) és máris látjuk, hogy hogyan költi azt el.
Egy átlagos nyugdíjas a legtöbb pénzt (példánkban 27.956 Ft-ot) szolgáltatásokra költ el, de ettől alig marad el az élelmiszerre költött pénz (példánkban 27.839 Ft) mennyisége. Ezt követi az un. "Egyéb cikkek, üzemanyagok" kategória (18.856 Ft, vagy 18,8%), mely kategóriában találhatók pl. a gyógyszerek (is).
Mi az ami leginkább érzékenyen érinti a nyugdíjasok zsebét?
Mivel a nyugdíjak emelése a törvény szerint az infláció függvénye (a nyugdíj emelés jogi hátteréről ITT írtunk részletesen), így a nyugdíjasokat az érinti hátrányosan, ha azon termékek/szolgáltatások ára változik jelentősen, amelyeket ők jelentős mennyiségben fogyasztanak.
Tehát azok a nyugdíjasok, akik jövedelmük jelentős részét élelmiszer-vásárlásra költik, és azon belül pl. a sertéshús, a párizsi vagy a kolbász jelentős tételt képvisel, akkor nekik nincs túl sok jó hírünk, hiszen a legfrissebb adatok szerint ezek az árucikkek nagyon jelentősen drágultak az elmúlt időszakban. A befőzés is jelentősen drágult, a cukor fogyasztói ára is 10%-ot meghaladó mértékben nőtt.
Áremelkedés 2019-ben 12 hónap alatt, 2018. novemberhez viszonyítva:
Az élelmiszerek ára 5,5%-kal nőtt, ezen belül a sertéshúsé 14,8%, a párizsi, kolbászé 11,9%, a cukoré 10,6%, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) pedig 8,7%-kal lett magasabb.
grafika forrása: KSH.hu
Továbbra is a vesztes oldalon áll az a nyugdíjas, aki alkoholt fogyaszt vagy dohányzik: a szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 8,3%, ezen belül a dohányáruké 12,1%-kal emelkedett. A szolgáltatásokért 3,4%-kal kellett többet fizetni, ezen belül a lakbér 10,0%-kal nőtt. Ami jó hír, hogy a háztartási energia 0,7%-kal nőtt, bár aki fával fűt, az kevésbé boldog, hiszen a tűzifa 6,4%-kal drágult.
Mindeközben a nyugdíjak 2,8%-kal nőnek 2020 januárjában, IDE kattintva mutatjuk, hogy miért.