A tartományi hitelgondok megoldásán dolgozik Kína
Kísérleti jelleggel jogot kapott közvetlen kötvénykibocsátásra négy tartományi szintű kínai önkormányzat - jelentette be a pekingi pénzügyminisztérium. A döntés értelmében a jövőben az ország négy nagy gazdasági központja, Sanghaj (Shanghai), Csöcsiang (Zhejiang), Kuangtung (Guangdong), azaz Kanton és Sencsen (Shenzhen) három- és ötéves lejáratú kötvények kibocsátásával növelheti pénzügyi forrásait.
Ez azért kiemelkedő fontosságú, mert az elmúlt időszakban, a mértéktelen hitelezés és a megfelelő banki szabályzók hiányának következtében, a tartományi önkormányzatok adósságállománya rekord szintre növekedett Kínában: az állami számvevő szerint 2010 végén összesen 10,7 ezer milliárd jüant (365 ezer milliárd forint) tett ki, ami a tavalyi GDP 20,7 százalékának felel meg.
A hitelek 25 százaléka idén, további 17 százaléka pedig 2012 végén jár le. A Moody's júliusban a hivatalos adatokat a banki szabályzó számításaival összevetve további 3,5 ezer milliárddal többre, 14,2 ezer milliárd jüanre (485 ezer milliárd forint) becsülte ezt az összeget, s az állományon belül 8-12 százalékra tette a rossz hitelek arányát. Az önkormányzatok eladósodottsága az egész bankrendszer számára veszélyt jelent, a Kínai Banki Szabályozó Bizottság (CBRC) adatai szerint ugyanis az országon belül kihelyezett összes bankhitel 80 százalékát tartományi hitelek teszik ki. Liu Ming-kang (Liu Mingkang), a CBRC elnöke ugyanakkor szerdán optimizmusának adott hangot, mondván: bár a rendszerben sok a kockázat, a tartományi hitelek általánosságban kezelhetők.
A közvetlen kötvénykibocsátás nemcsak a hiányzó források előteremtésének eszköze, de a decentralizációval az átláthatóságot is növeli. A projekt sikere esetén és egész országra való kiterjesztésével az önkormányzatok hosszú távú pénzügyi tervezésének gyakorlatát is átalakíthatja, ami a rendszer stabilizálását nagymértékben segítheti. (MTI)