Álbrókerek, bosszúság, pesszimista BUX és OTP jövőkép - Riport
ProfitLine: Kezdjük a nehezénél… A cseh hátterű Capital Partners körüli botrány miatt gondolom volt pár álmatlan éjszakája.
Szűcs Örkény: Kár, hogy ezzel kell kezdenünk, de valóban ez a téma izgat most mindenkit. Hosszú évek óta bosszantott minket ez a csapat. Azt gondolom nyugodtan mondhatom ezt a teljes szakma nevében. Sajnos a tőkepiac tisztességes részére is óhatatlanul rossz fényt vet egy ilyen kókler társaság.
Rengeteg gyanúra okot adó információ jutott el hozzánk és nagyon vártuk a hatóságok fellépését. Ügyfelek meséltek az ottani praktikákról és nagyon sok volt Capital Partners–es álbróker jelentkezett hozzánk munkavállalónak. Mondanom sem kell, hogy egy sem felelt meg a cégünk elvárásainak, de elhűlve hallgattuk az általuk elmesélteket. Nem akartuk elhinni, hogy mi zajlik zavartalanul néhány utcára tőlünk. Ezen csatornákból tudtuk, hogy az első ügyfélpanaszok már az első évben, 2006-ban jelentkeztek. Közel 4 éve!
Elmesélték, hogy a PSZÁF-nál rengeteg ügyfélpanasz gyűlt össze. Ismerünk olyan ügyvédet aki évek óta a valódi felügyeletet ellátó Cseh Jegybanknál képviseli a károsultakat. Nem vagyunk sem hatóság, sem rendőrség, de tudtuk hogy az illetékes szervek tudnak a disznóságokról és vártuk az intézkedést. Vártunk és vártunk, mást nem tehettünk, de hétről hétre érzékeltük micsoda rombolást végez ez a csapat.
PL: Az Önök cégének nevében is megtalálható a „capital’ kifejezés. Sok kellemetlenséget okozott ez Önöknek?
Sz.Ö.: Igen. Előfordult, hogy az ügyfelek lecsapták a telefont, mert összekevertek minket. A nemzetközi piacokon nagyon gyakori, hogy egy befektetési társaság nevében feltűnik a Capital szó. Sőt internetes fórumokon olvastam, hogy a Political Capital–lal is keverték egyesek, pedig nekik tényleg nincs közük a tőkepiacokhoz. De ezek minden piaci szereplőnek kárt okoztak! Hadd meséljek el egy történetet. Engem is megtalált egy ilyen álbróker. Kíváncsiságból hagytam küzdeni. Primitív és erőszakos módszerrel nyomta a beetető dumát. Feltettem két egyszerű kérdést az általa ajnározott céggel kapcsolatban, amire természetesen nem tudott válaszolni. Ellenben lehülyézet, hogy kihagyok egy ilyen fantasztikus lehetőséget.
Számoltam háromig és hagytam, had erőszakoljon ki egy találkozót. A megbeszélt időpontban besétáltam az oroszlánbarlangba, ahol egy hölgy bevezetett egy tárgyalóba majd közel fél órát várattak. Szerintem ekkor esett le nekik, hogy egy normális brókercég vezetője vagyok. Két öltönyös vezető lényegében kitoloncolt, hogy mit akarok tőlük. Hiába mondtam, hogy van olyan szolgáltatásuk, ami nálunk nem elérhető és én mindenképpen pénzt akarok ide hozni. Szinte kilökdöstek.
Ha hozzám bejön egy piaci konkurens cég vezetője, hogy számlát akar nyitni, nyílván örömmel fogadom, hogy megtisztel a bizalmával.
Korábban is volt ott egy kollégánk „próbavásárláson”, akinek nem ismerhették a nevét. Azt reméltük már a számlanyitásnál megbuknak valamivel: hiányzik valami a szerződésből, nem töltetnek ki Mifid tesztet, vagy hiányos az ügyfél azonosítás. De ezeken nem találtunk fogást. Megfordult a fejünkben hogy egy minimális összeget átutalunk a számlára és így fogjuk meg őket, de ezt már nem tettük meg. Még egyszer mondom: nem vagyunk hatóság, hiába vannak sejtéseink, bizonyíték nélkül semmit se tehetünk. Nem kezdhetünk nyomozásba bármennyire irritál minket a folyamat és bármennyire biztosak vagyunk benne, hogy óriási botrány lesz belőle. Nem mellesleg kaptam egy meglehetősen fenyegető hangvételű telefont néhány nappal a látogatásom után…..
PL: Előfordulhat hasonló átverés egy PSZÁF által felügyelt brókercégnél?
Ki van zárva. Ha egy ügyfelünk panasszal fordulna a felügyelethez ott a törvényben előírt 30 ill. 45 napos határidővel – amennyiben a panasz jogos - minimum fogyasztóvédelmi eljárás indulna. Tömegese panasz esetén pedig biztos, hogy helyszíni átfogó vizsgálat következne záros határidőn belül. Helyszíni átfogó vizsgálat különben minden felügyelt intézménynél van, nagyjából két évente.
PL: Ha jók az információink, akkor Magyarország egyik leggazdagabb embere, Demján Sándor is megjelent a Solar Capital tulajdonosai között. Ez a név – gondolom – önmagában elég garancia a cégük stabil hátterét illetően.
Sz.Ö.: Így igaz. Demján Sándor 25%-ra emeli tulajdonrészét a társaságban. Óriási érték ez számunkra, különösen most amikor megrendülhet az emberek bizalma a befektetési szolgáltatókban. Amikor tulajdonosunk Szabó Zsolt a Trigránit befektetési igazgatója kicsit több mint egy éve felajánlotta Demján Úrnak a tulajdonszerzést, ő egyetlen feltétellel szállt be: Magyarország legtisztességesebb brókercégének kell lennünk. Mi ehhez tartjuk magunkat.
PL: De térjünk át inkább a jó hírekre, hiszen abból sokkal több van. Szépen hízik a Solar Capital, gondolok itt az új kollégákra. Megtudhatjuk a részleteket?
Sz.Ö.: A Hamilton Tőzsdeügynökségnek új tulajdonosa van, akik információim szerint kizárólag az online Forex üzletekre fog koncentrálni. Szerencsénkre a korábban ott dolgozó 7 üzletkötő közül 6 minket választott és most nálunk dolgozik. Nagyon büszke vagyok rá, hogy ők a Solar Capital munkavállalói lettek annak ellenére, hogy volt anyagilag kedvezőbb ajánlatuk is. Úgy gondolom jó hírünk van a piacon és a biztos tulajdonosi háttér mellett a hosszú távú terveink is vonzóak voltak.
PL: Korábban a Solar Capital mereven elhatárolta magát a hazai börzétől és főleg a nemzetközi részvénypiacokra és az árutőzsdékre koncentrált. Most mégis BÉT tagságot szereztek. Mégis látnak fantáziát a BUX-ban, OTP-ben vagy épp Matávban?
Sz.Ö.: Tény, hogy ezelőtt három évvel, azt gondoltuk: van elég brókercég a BÉT-en, mi a külföldi piacokra koncentrálunk. A számításunk bevált, akkori méretünkkel nem tudtunk volna minden piacra minőségi szolgáltatást nyújtani. Az elmúlt fél évben már milliárd forintos nagyságrendű havi megbízás érkezett hozzánk BÉT –es papírokra, szóval megérett az idő a közvetlen kereskedés kialakítására. Az Hamiltonból érkezett üzletkötők és ügyfelek felgyorsították ezt a folyamatot, mivel a Hamiltonnak is volt tőzsdetagsága.
A válságnak kevés pozitív hatása volt, de az mindenképpen hogy sokan vásároltak az olcsó magyar papírokból, új befektetői réteg jelent meg vagy tért vissza BÉT-re. Erre nekünk is reagálni kellett.
PL: Zárásként egy aktuális piaci kérdés. Az elmúlt hetekben megállni látszik a BUX index 10 hónapja tartó száguldása (is). Mire számít 2010-ben a BÉT-en? Vegyünk-e OTP részvényt?
Sz.Ö.: Nem vagyok optimista, jó valószínűséggel alacsonyabb árakkal fejezzük be az idei évet mint ahol elkezdtük. Hosszú távra csak akkor vásárolnék, ha a tőzsdei zuhanás ismét az újságok címlapjára kerül. Az eddig mindig bejött.