Asmussen lesz Stark utódja az EKB igazgatótanácsában
A Luxembourgban hozott döntés nem számít meglepetésnek, miután más jelölt nem volt a megüresedett helyre, amelyet gyakorlatilag úgy kezeltek az unióban, hogy az továbbra is Németországnak jár. A jelenleg pénzügyminiszter-helyettes Asmussent még az Európai Parlament és az EKB vezetése is meghallgatja, továbbá az uniós tagországok állam- és kormányfőinek egyetértése is szükséges ahhoz, hogy hivatalosan kinevezzék.
Stark szeptember elején jelentette be, hogy távozik tisztségéből. Személyes okokra hivatkozott, elemzők azonban úgy vélik, hogy azért mondott le, mert nem értett egyet az EKB kötvényvásárlási programjának augusztusi újjáélesztésével. Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter már a múlt hónap elején jelezte, hogy Németország Asmussent javasolja Stark helyére. Jörg Asmussen államtitkárként a pénzpiacokért, az uniós politikáért és makrogazdaságért felel. Az EKB irányításában jelentős ideológiai fordulatot nem várnak a váltással.
Az euróövezeti miniszterek tanácskozását egyébként ezúttal is az euró stabilitására tett erőfeszítések uralták. A minisztereknek újabb fejtörést okozott az a bejelentés, hogy Görögország nem tudja teljesíteni idei hiánycélját. Az Athént segítő 110 milliárd eurós hitelcsomag folyósításának feltétele volt, hogy az ország végigvigye programját, így kérdésessé vált, hogy megkapja-e annak következő, 8 milliárd eurós részletét. Utóbbi nélkül viszont Görögország pénzügyi helyzete súlyosbodhat.
Nehezítheti az újabb probléma a tervezés alatt álló második hitelcsomag véglegesítését is - ez összesen további 109 milliárd euróval segítené a görög államháztartás konszolidálását. A hétfői találkozóra érkezve Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse csak annyit mondott, hogy a bizottság, az EKB és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elemzői folytatják a legutoljára bejelentett görög program vizsgálatát.
Görögország helyzetén túl az euróövezeti miniszterek arról is tárgyaltak, milyen lehetőségek adódnak még az euró stabilitását biztosító mechanizmus hatékonyságának javítására, beleértve a segítségével elérhető összeg nagyságának növelését is. Rehn úgy fogalmazott, egyebek között azért igyekeznek még hatékonyabbá tenni a mechanizmust, hogy megakadályozzák a válság kiterjedését további euróövezeti országokra. (MTI)