Az aranyfedezetű kötvény kiút lehet a válságból

Az utóbbi években egyre több szakértői hang szólalt fel az arany visszatérése mellett a világ pénzügyi rendszerébe. Az eszmefuttatások hátterében többnyire a megingott bizalomnak az arany révén történő helyreállítása áll. Abban ugyanakkor általában egyetértés uralkodik, hogy a történelmi aranystandard rendszeréhez való visszatérés aligha lehet reális felvetés, hiszen a nemesfém szűk kínálata nem tud lépést tartani a növekvő gazdasági teljesítmény miatt szükségszerűen bővülő pénzmennyiség léptékével – tájékoztat a www.aranypiac.hu.

Az aranyfedezetű devizáknál nagyobb eséllyel pályázhat megvalósulásra egy szintén az aranyra építő másik javaslat, amelyet az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottsága megbízásából dolgozott ki Ansgar Belke, a parlament Monetáris Szakértői Testületének tagja, a németországi Duisburg-Essen egyetem makroökonómia professzora. Tanulmányában a szerző arra tesz javaslatot, hogy az arany szolgáljon kötvények fedezeteként azokban az adósságválsággal sújtott eurózóna-tagállamokban, amelyek rendelkeznek megfelelő mennyiségű aranytartalékkal. Ily módon érdemben csökkenthetne az őket terhelő adósságszolgálat, és az Európai Központi Bank nem kényszerülne több szempontból is kifogásolható módon beavatkozni a kötvénypiaci hozamok alakulásába.
 
Egy aranyfedezetű államadósság illetve arannyal fedezett kötvények az állami nemesfémvagyon biztosítékként történő felhasználását jelentené az adósság legalább egy bizonyos hányadában. Ez a zálog jellegű eszközfedezet az adóssal szembeni bizalom erősítését eredményezheti, és csökkentheti a nemfizetésből fakadó veszteség hitelezői kockázatát, így szorítva le a problémás országok alkalmasint finanszírozhatatlanul magas kötvényhozamát. Átmeneti megoldásként és a társadalmi feszültségeket okozó megszorító intézkedésekkel szembeni alternatívaként tehát megfontolásra érdemes lehet a javaslat. Már csak arra való tekintettel is, hogy az utóbbi években több meghatározó jelentőségű pénzügyi szolgáltató (pld. a chicagói árutőzsde, a J.P. Morgan befektetési bank, vagy vezető tőzsdei elszámolóházak, mint az ICE Clear Europe és az LCH Clearnet) is bejelentette, hogy elfogadja az ügyfelei birtokában lévő fizikai aranyat tőzsdei ügyletekhez használt fedezetként.
 
Jelenleg az adósságcsapdába került országok többnyire állami kiadáscsökkentésekkel és egyidejű adóemelések révén próbálják előteremteni hiteleik kamatát. Ezzel azonban ördögi körbe kerülnek, ha a megszorítások eredményeként zsugorodik a gazdaság, elmaradnak a tervezett állami bevételek, és minden erőfeszítés ellenére sem javul az államháztartás egyensúlya. Ebben a kritikus helyzetben van mostanában Görögország, Spanyolország, Olaszország vagy éppen Portugália. Ezekben az országokban egyre nagyobb gondot jelent az adósságok refinanszírozása. Segítségként az Európai Központi Bank Kormányzótanácsa szeptember elején úgy nevezett „végleges értékpapír-adásvételi ügyletekről” (Outright Monetary Transactions, OMT) hozott határozatot. Ennek értelmében az EKB az euroövezeti másodlagos államkötvény-piacokon összegkorlátozás nélkül vásárolhat fel a bajba jutott országok állampapírjaiból. A tervezett beavatkozások hírére enyhültek is azóta valamelyest a pénzügyi piacokon érzékelhető folyamatos feszültségek, és ezen keresztül a kedvezőtlen kimenetelű forgatókönyvek realizálódásával kapcsolatos félelmek is.
 
Ugyanakkor a központi bank beavatkozását sokan kritikus szemmel nézik. Félő ugyanis, hogy az EKB minden magabiztos kinyilatkoztatása ellenére addig zsonglőrködik a piaci intervenciókra forgalomba bocsátott pénzzel, míg végül az első számú közellenségnek számító infláció feletti kontroll kicsúszik a kezéből. A megsegített országok pedig eközben úgy rászokhatnak a Frankfurtból érkező segélyekre, mint a kábítószerre, és se képességük, se hajlandóságuk nem lesz végül végrehajtani a strukturális egyensúlytalanságuk csökkentéséhez nélkülözhetetlen, húsba vágó reformokat.
 
Az arannyal fedezett kötvények előnye főként abban volna, hogy kibocsátásuk nem növelné sem az EKB mérlegét, sem a felvásárolt „mérgezett papírokból” fakadó kockázati pozícióit. Így a jelenlegi gyakorlattal szembeni legfőbb kifogás, az inflációs veszély is megbízhatóbban elkerülhető lenne. A konjunktúrát lefullasztó megszorításokra sem lenne szükség az egyes országokban, amivel értékes időt lehetne nyerni a slamasztikából való kilábalásra. A tanulmány megállapítja ugyanakkor, hogy nem minden euróövezeti tagország rendelkezik elegendő arannyal a javaslat gyakorlati megvalósításához. Jó alternatíva lehet ez azonban az érintettek közül a rövid távú finanszírozási igényeikhez viszonyítva nagy aranytartalékokat tartó Olaszország (2.450 tonna) és Portugália (383 tonna) számára.

 

 


Olaszország és Portugália a két éven belüli finanszírozási igényének 24 illetve 30%-ának megfelelő aranytartalék tulajdonosa. A szakértői papír Portugália példáján levezeti azt is, hogy ha az ötéves futamidejű lisszaboni kormánykötvények legalább egy harmada mögött aranyfedezet állna, akkor az 10-ről máris az elviselhetőbb 6%-ra mérsékelhetné a jelenleg fedezetlen kötvények esetén fizetendő hozamot.

A tanulmány egyelőre nem több vitaalapnál. A javaslat több megoldandó jogi és politikai kérdést is nyitva hagy, mint például azt a tényt, hogy az aranytartalékok jellemzően a jegybankok tulajdonában vannak, azaz a kötvényeket kibocsátó államkincstárak nem is rendelkezhetnek felettük. Mégis fordult elő a nem is annyira távoli múltban arannyal fedezett hitelfelvétel éppen Portugália, Olaszország vagy India esetében. Ezért a válság további mélyülése esetén egy ilyen, az aranyat a monetáris politika centrális erőterébe visszaterelő „unortodox” megoldás is része lehet az aktuális adósságválság kezelésének és alternatívája lehet a megszorító programoknak.

Átment a törvény! Így változik a családi pótlék szeptemberben

A Magyar Államkincstár közlése szerint az idén előbb jutnak hozzá a családok a szeptemberben esedékes családi pótlékhoz, GYES-hez és GYET-hez.
2025. 08. 26. 02:00
Megosztás:

A NŐK nyugdíja azért kevesebb, mint a férfiaké, mert tovább élnek jóval?

Az Eurostat legújabb adatai szerint az Európai Unióban a férfiak nyugdíja átlagosan negyedével magasabb, mint a nőké. Magyarországon valamivel kisebb a különbség, de még itt is igaz, hogy a nők átlagos nyugdíja nem éri el a férfiak ellátásának 88 százalékát.
2025. 08. 26. 01:30
Megosztás:

Jogszabály-módosítás! Itt vannak az Otthon Start Hitel végleges feltételei

Az Otthon Start Program új szabályai – fontos részletek változtak a végső rendeletben.
2025. 08. 26. 01:00
Megosztás:

Indul a Keleti pályaudvar horror!

Megkezdődött a Keleti pályaudvar négy héten át tartó felújítása, most nem a történelmi főépületet, hanem a vasúti infrastruktúrát újítják meg, ami talán kevésbé látványos, de azt a célt szolgálja, hogy évekre üzembiztosan tudjon működni a pályaudvar - mondta Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója hétfőn a Facebookon.
2025. 08. 26. 00:30
Megosztás:

A Bitcoin Hyper a 12 milliós mérföldkövet ünnepli!

Miután a Bitcoin (BTC) augusztus 14-én újabb csúcsot döntött 124,5 ezer dolláron, a kereskedők többsége visszahúzódásra számítva lezárta long pozícióit, és új lehetőségek felé fordította figyelmét. A kriptovaluta piacon a Bitcoinból ismét az olyan altcoinok és korai stádiumú projektek felé áramlik a tőke, amelyek innovatív alkalmazási területekkel próbálják előre lendíteni a blokklánc technológiát.
2025. 08. 26. 00:01
Megosztás:

Trump rendelete: börtönbüntetés járhat az amerikai zászló elégetéséért

Az Egyesült Államokban börtönbüntetésre számíthat a jövőben az, aki elégeti a nemzeti zászlót - közölte Donald Trump amerikai elnök, amikor hétfőn rendeletet írt alá az intézkedésről.
2025. 08. 25. 23:30
Megosztás:

Szeptember 1-jén indul az Otthon Start fix 3 százalékos lakáshitel

Szeptember 1-jén indul az Otthon Start fix 3 százalékos lakáshitel, hétfő este pedig megjelenik az a kormányrendelet is, amely megteremti a program összhangját a családi otthonteremtési kedvezményekkel - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter hétfőn Budapesten, a Kormányinfón. Gulyás Gergely közölte azt is, hogy a kormány az árrésstop meghosszabbításáról határozott.
2025. 08. 25. 23:00
Megosztás:

Kriptotőzsde: új rekord után villámösszeomlás – Bitcoin és Ethereum árfolyamok fordulóban

A hétvégén látványos hullámvasútba kerültek a kriptovaluták: az Ethereum minden idők legmagasabb árfolyamát érte el, míg a Bitcoin közel 117 000 dollárig száguldott. Az öröm azonban nem tartott sokáig – vasárnap este egyetlen nagy eladás lavinát indított el, amely több százmillió dollárnyi likvidációt váltott ki a piacon.
2025. 08. 25. 22:30
Megosztás:

Űradatok feldolgozására indult képzés Sopronban

A műholdas adatok korszerű feldolgozására indult egyhetes képzés az Európai Űrügynökség (ESA) támogatásával, a HunEdu projekt részeként a Soproni Egyetemen, ahol nemzetközi szakértők adják át tudásukat hazai oktatóknak és kutatóknak - közölte a felsőoktatási intézmény hétfőn az MTI-vel.
2025. 08. 25. 22:00
Megosztás:

Óriási az érdeklődés az Iskolában az Erdő Program őszi ütemére

Kiemelt érdeklődés mellett zárult a regisztráció az Iskolában az Erdő Program őszi ütemére, októbertől kezdődően 400 iskolában mintegy 1200 ingyenes erdőpedagógiai foglalkozást tartanak országszerte a 6-14 éves korosztály számára - közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.
2025. 08. 25. 21:30
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 08. 25. 21:00
Megosztás:

Megszületett a döntés: meghosszabbítják az árrésstopot

November 30-ig meghosszabbítják az árrésstopot - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter hétfőn Budapesten, a Kormányinfón. Gulyás Gergely elmondta, augusztus 21-i ülésén a kormány a magyar családok védelme és az infláció lehető legnagyobb mértékű korlátozása érdekében határozott az árrésstop meghosszabbításáról.
2025. 08. 25. 20:30
Megosztás:

300 kárpátaljai gyerekhez juttat el tanszereket a Katolikus Karitász

Háromszáz tanszercsomagot adományozott hátrányos helyzetű kárpátaljai gyermekeknek a Katolikus Karitász. A Perényi Zsigmond Középiskola 22 diákja személyesen vehette át az iskolatáskákat és a szükséges taneszközöket hétfőn Nagyszőlősön, a többi csomagot a Szent Márton Karitász munkatársai juttatják el a következő napokban a többi érintetthez Kárpátalja különböző magyarajkú településein.
2025. 08. 25. 20:00
Megosztás:

A romló nemzetközi befektetői hangulatot követte a magyar tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 681,67 pontos, 0,65 százalékos csökkenéssel, 104 831,43 ponton zárt hétfőn.
2025. 08. 25. 19:30
Megosztás:

Az Otthon Start 50 millió forintos hitelkeretének akár kétszeresét is felveheti 3%-os kamattal, aki bérbeadási céllal vesz ingatlant

Az idén szeptember 1-jén induló, kedvezményes kamatozású Otthon Start Program keretében elérhető legfeljebb 50 millió forint összegű támogatott kölcsön hitelkeretének akár dupláját, maximum 100 millió forintot is felvehetnek azok, akik bérbeadási célú ingatlan vásárlását tervezik például egyéni vállalkozóként vagy mikro- illetve kisvállalkozásukkal - hívja fel a figyelmet a céges finanszírozásokkal foglalkozó CreditExpert. Az Otthon Start Programhoz hasonlóan a mikro- és kisvállalkozások számára kínált Széchenyi Mikrohitel MAX+ konstrukciót is a teljes futamidőre változatlan, nettó 3 százalékos kamattal lehet felvenni.
2025. 08. 25. 19:00
Megosztás:

Augusztusban javult a lakosság gazdasági közérzete

A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. 2025. augusztusi felmérése alapján a lakosság gazdasági várakozása jelentősen (+4,0 indexpont) javult, miközben a vállalatok gazdasági közérzete is erősödött (+1,4 indexpont) az előző hónapban mért értékéhez képest. Így a -100 és +100 közötti skálán értelmezett lakossági index mínusz 15,2-re, a vállalati mutató értéke pedig mínusz 15,1 indexpontra javult - közölte a kutatóintézet hétfőn az MTI-vel.
2025. 08. 25. 18:30
Megosztás:

Az orosz olajipari infrastruktúra elleni támadások tarthatják az olaj árát

Az elmúlt két hétben, különösen az alaszkai Putyin-Trump találkozót követően látható változás van az ukrán dróntámadások intenzitásában.
2025. 08. 25. 17:30
Megosztás:

Határozatképtelen volt a parlament rendkívüli ülése

Határozatképtelenség miatt csak napirend előtti felszólalások hangzottak el az Országgyűlés hétfői, rendkívüli ülésén. A napirendet a 199 képviselő közül csak 41-en szavazták meg, a kormánypártok mellett a Momentum is távol maradt az ellenzéki kezdeményezésű tanácskozásról.
2025. 08. 25. 17:00
Megosztás:

Mától regionális tőkepiaci együttműködés erősíti a közép- és kelet-európai régió, így Magyarország versenyképességét az európai uniós pénzügyi térben

A regionális tőkepiacok fejlesztése érdekében 2025. augusztus 25.-én, Zágrábban aláírásra került egy több oldalú Egyetértési Nyilatkozat. A megállapodás a horvát pénzügyminisztérium kezdeményezése, amely a közép- és kelet-európai régió tőkepiaci kereskedési és post-trade infrastruktúráinak fejlesztését célozza.
2025. 08. 25. 16:30
Megosztás:

Svájcban nőtt a foglalkoztatás a második negyedévben

Svájcban éves szinten 0,6 százalékkal, 5,532 millióra emelkedett a nem mezőgazdasági ágazatokban a munkahelyek száma a második negyedévben - közölte a svájci szövetségi statisztikai hivatal, a Schweizer Bundesamt für Statistik (BFS) hétfőn.
2025. 08. 25. 16:00
Megosztás: