Az új bázeli szabályok hatásaira figyelmeztetnek a pénzintézetek bécsi tanácskozásán
Az Institute of International Finance (IIF) lobbiszervezet csütörtökön ismertetett elemzése szerint a 2012-től bevezetni tervezett új sajáttőke-előírások a hitelezési aktivitás mérséklődése révén 2015-ig 3,1 százalékkal vethetik vissza az euróövezet, az Egyesült Államok és Japán gazdaságának összesített GDP-jét.
Az európai adósságválság és annak nemzetközi kihatásai állnak az IIF Bécsben szervezett közgyűlésének középpontjában. A szerdától péntekig tartó nemzetközi bankártalálkozón pénteken felszólal Orbán Viktor magyar miniszterelnök is. Josef Ackermann IIF-elnök, a Deutsche Bank vezetője csütörtökön óvta a pénzügyi felügyeleti szerveket a szabályok túl gyors bevezetésétől. "Egy túl gyors megvalósítás nem nagyon bölcs dolog, ha a gazdaság csak lassan áll talpra" - fogalmazott a Die Presse tudósítása szerint.
Ackermann figyelmeztetett arra is, hogy a feltőkésítéssel járó költségeket a bankok az ügyfelekre hárítanák - írta a másik vezető osztrák napilap, a Der Standard. Az IIF számításai szerint 2015-ig a bankok összesen 636 milliárd dolláros (530 milliárd euró) sajáttőke-emelésre kényszerülhetnek, ezen belül az európaiak 273 milliárd dollárosra.
Az IIF elemzői úgy látják, hogy világszerte 9,7 millió munkahely szűnhet meg, ha életbe lépnek az új bázeli szabályok. A Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság tavaly decemberben terjesztette elő javaslatát a jelenlegi, Bázel II-nek nevezett szabályozás módosítására. A nemzetközi bankvilág kritikusan szemléli a Bázel III néven emlegetett, tervezett új keretszabályokat. Ezek többek között magasabb sajáttőke-hányadot és likviditási tartalékokat írnának elő.
A bécsi tanácskozáson jelen van a nemzetközi bankszakma színe-java - mintegy nyolcszázan - köztük Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke, a Deutsche Bank élén álló Josef Ackermann, Soros György nagybefektető és Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök. Az európai adósságválság mellett terítékre kerülnek a pénzpiacok, a globális pénzügyi szektor megreformálásának, újraszabályozásának a kérdései, illetve ezeknek a világgazdaságra gyakorolt hatásai is.
Bár a tanácskozáson alapvetően csak elvi állásfoglalások várhatók az IIF szóvivője szerint, azért nagy jelentőségű a találkozó, mert elősegíti a véleménycserét a magánszektor és az állami szféra képviselői között. Az IIF májusban egy olyan új rendszer kialakítása mellett tört lándzsát, amely arra kötelezné a nemzetközi bankokat, illetve a részvényeseket, hogy a jövőben vállvetve viseljék egy esetleges bankválság költségeit.