Az új kémjáték neve: ipar, és főleg kínaiak űzik

Az amerikai cégeknél szerzett tudás külföldi hasznosítása és a kémkedés között nehéz megvonni a határt, de mint a The New York Times egyik legutóbbi cikkében rámutat, az ipari titkok ma már az új kémjáték terepének számítanak. Legalábbis az amerikai hatóságok már így játsszák.

Egy Huang nevű tudós öt éven át dolgozott a Dow Chemical cég indianai üzemében a rovarirtók tökéletesítésén. A hatóságok szerint 2008-ban történt elbocsátása előtt a kutató a Dow fejlesztéseinek több titkos eredményét megosztotta kínai kutatókkal, majd támogatást kapott egy kínai állami alapítványtól olyan cég létrehozására, amely az amerikai vállalat riválisa lett volna. Ma a Kínában született Huangot, aki legálisan tartózkodik az Egyesült Államokban, Kína számára folytatott ipari kémkedéssel vádolják.

 

Az igazságszolgáltatás szakértői szerint a kémkedésnek ez a fajtája új frontot nyit a világgazdasági vezető szerepért folytatott harcban. Ahogy Kína és más országok fokozzák a nyugati technológia megszerzésére irányuló tevékenységüket, a hagyományos katonai és high-tech célpontokon kívül eső ipari cégeket is egyre inkább fenyegeti, hogy saját alkalmazottaik eltulajdonítják értékes titkaikat. Ez a fajta titokkereskedelem nem alkalmaz a kémregényekből ismert titkos postaládákat és egyéb rejtett módszereket, sokkal inkább az alkalmi lehetőségeket aknázza ki és világszerte laza, illegális piacokon zajlik.

 

Az amerikai ügyészség szerint nehéz bizonyítani az érintettek kapcsolódását valamely külföldi kormányhoz, de a kémelhárítás illetékesei szerint Kína, Oroszország és Irán mindenképpen azok közé számít, amelyek a leginkább hajtanak a legkorszerűbb technológiák megszerzésére. "Az új globális gazdaságban vállalataink növekvő mértékben válnak a tolvajok célpontjává" - mondta a NYT-nak Lanny A. Breuer, az amerikai igazságügyi minisztérium bűnügyi osztályának helyettes főügyésze. "Ha meg akarjuk őrizni vezető szerepünket az innovációban, meg kell védenünk ezeket a kereskedelmi titkokat."

 

A 45 éves Huang tagadja bűnösségét. Egy olyan 1996-ban elfogadott törvény alapján emeltek ellene vádat, amelyet eddig csak hat alkalommal alkalmaztak. Ez a törvény - tekintetbe véve a kémkedés áttolódását a hidegháború után az ipari szférára - bűntetté minősítette olyan üzleti-kereskedelmi titkok eltulajdonítását, mint például egy szoftver kódja vagy egy gyógyszerfejlesztés. Kémkedésnek minősül, ha a lopás egy külföldi kormány számára történik. Gazdasági kémkedéssel vádolták meg Jin Hanjuant, a Motorola szoftvermérnökét is, aki Kínába induló gépére magával akarta vinni laptopját, amelyre a cég számos dokumentumát töltötte le. A DuPont cég Minnesota államban lévő, valspari üzemének tudósai pedig beismerték bűnösségüket abban, hogy amikor Kínában kaptak állást, korábbi munkaadóik titkait is magukkal vitték.

 

Két olyan kémügyben, amelynek károsultjai amerikai számítógép-cégek voltak, a vádlottak azzal védekeztek, hogy egyszerűen pénzt akartak keresni, és saját kezdeményezésükre jártak el, tudván, hogy az általuk birtokolt információ értékes a kínai cégeknek vagy ügynökségeknek. Többször is előfordult, hogy kínai kormányhivatalok vagy tudományos intézetek pénzt adtak cégek létrehozására vagy bizonyos kutatásokra, és éppen az ilyen finanszírozás tette az amerikai vádhatóság szemében kémkedéssé ezeket az ügyeket. Kínai részről cáfolták, hogy titkosszolgálataik amerikai ipari titkokat céloznak meg. A kínai külügyminisztérium nem volt hajlandó kommentálni a Huang elleni vádakat, de a Huanggal kapcsolatot tartó alapítvány és egyetem azt közölte, hogy semmiféle kémtevékenységről nincs tudomása.

 

Az amerikai kormánytisztviselők és nagyvállalati vezetők attól tartanak, hogy ahogy Kína érdeklődése a katonai rendszerekről a mindennapi kereskedelmi témákra is kiterjed, és ahogy immár technológiai nagyhatalommá is kíván válni, a gazdasági kémkedés erősödni fog. James Mulvenon, egy washingtoni elemző cég igazgatója, amely a szövetségi hatóságok és nagyvállalatok megbízásából a kínaiak tevékenységet figyeli, azt mondta a NYT-nak, hogy Kína szeretne hazacsábítani sok ezer, az Egyesült Államokban dolgozó vagy ott képzettséget szerzett kínait. "Lényegében vörös szőnyeget terítenek eléjük" - magyarázta a szakértő. A gazdasági bűntetteket manapság jóval könnyebb követni, néha elég letölteni az adatot és megnyomni a Küld gombot, ezért a biztonsági elemzők szerint egyes amerikai cégek is hibáztathatók azért, hogy nem figyelik kellőképpen alkalmazottaikat.

 

Az elkövetők felderítését nehezíti, hogy egyes cégek nem hajlandók jelenteni az ilyen eseteket, nehogy ártsanak a cég reputációjának - ami például részvényeik árfolyamát is csökkentheti. Az eddigi hét gazdasági kémkedési vádemelésből az első egy japán tudós ellen irányult, de Japán nem volt hajlandó kiadni az illetőt, így a ügy nem jutott el a tárgyalásig. A hat másik esetben kínai volt a vádlott, közülük három ügy már elmarasztaló ítélettel ért véget. Az igazságügyi minisztérium nem tudta bizonyítani a vádat két kaliforniai mérnök esetében, akik egy olyan kínai magánvállalkozótól kértek támogatást cégalapításukhoz, aki kapcsolatban áll a kínai védelmi iparral - ugyanis még azelőtt letartóztatták őket, hogy megkapták volna a pénzt. Huang, aki 1995 óta élt az Egyesült Államokban, a Downál folytatott kutatása idején egy kínai egyetem vendégprofesszora is volt és nyolc utazást tett Kínába.

 

A vád szerint fia bőröndjében Kínába csempészett egy baktériumtörzset, amelynek jogvédettsége 2012-ben jár le Kínában. Huang ügyvéde szerint a vád puszta hipotézis, az amerikai vádhatóság szerint viszont a tudós az egész eljárást magával vitte hogy Kínában maga is elkezdje gyártását. Egy szövetségi bíró elutasította Huang óvadék elleni szabadlábra helyezését, a kutató egy szövetségi börtönben várja tárgyalását. (MTI)


1185,5 milliárd forintra nőtt a SPAR forgalma 2025-ben

A SPAR Magyarország márkaforgalma 2025-ben 1185,5 milliárd forintot ért el, ami 5,9 százalékos növekedést jelentett a megelőző évhez képest. A vállalat a kihívásokkal teli piaci környezet ellenére is folytatta fejlesztési programját: 27,7 milliárd forintot fordított meglévő áruházai korszerűsítésére és új üzletek létesítésére. Miközben három új egységet nyitott és húsz áruházat modernizált, tovább bővítette franchise-hálózatát, valamint jelentős logisztikai és élelmiszer-termelési beruházásokat hajtott végre.
2026. 06. 02. 02:00
Megosztás:

Vigyázat! Az özvegyi nyugdíj 3 esetben is megszűnhet

Sokan azt gondolják, hogy ha egyszer megállapították az özvegyi nyugdíjat, akkor az automatikusan, változatlanul jár tovább. A valóság ennél jóval árnyaltabb: a nyugdíjtörvény pontosan meghatározza, milyen esetekben szűnhet meg az özvegyi nyugdíjra való jogosultság.
2026. 06. 02. 01:30
Megosztás:

Mi történt májusban a magyar tőzsdén?

Kiegyensúlyozott kereskedési aktivitás mellett zárta a májust a Budapesti Értéktőzsde, a BUX index 134 616,81 ponton állt a hónap végén. Az azonnali részvénypiaci forgalom összesen 511,6 milliárd forintot tett ki, ami napi átlagban 26,9 milliárd forintos kereskedési volument jelentett. A befektetői aktivitás továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Magyar Telekom részvényeire koncentrálódott, amelyekkel 306,9, 64,4 és 57,9 milliárd forintos forgalom zajlott a tőzsdén. A brókercégek közül májusban is a WOOD & Company zárt az első helyen a kereskedési volumeneket tekintve, a dobogó második és harmadik helyein a Concorde és az ERSTE zárt.
2026. 06. 02. 01:00
Megosztás:

Kétezermilliárdos növekedési tartalék hever parlagon a magyar munkaerőpiacon

A 45 év feletti, 20-30 éves tapasztalattal rendelkező vezetők és szakemberek munkaerőpiaci kiszorítása nem csupán HR-kihívás vagy egyéni probléma, hanem súlyos makrogazdasági és vállalati veszteség. A The Seniors számításai alapján a kordiszkrimináció Magyarországon évente 1400-2200 milliárd forintos GDP-kiesést okoz, ami a teljes nemzeti össztermék 1,6-2,5 százalékának felel meg. Csillag-Csatlós Csilla executive coach szerint a túl drága a senior munkaerő érvelés egy olyan számviteli illúzió eredménye, amely a negyedéves pénzügyi jelentésekben ugyan megtakarításnak látszik, de 12-18 hónapos időhorizonton drasztikus EBITDA-csökkenést és súlyos hatékonyságveszteséget okoz a vállalatoknak.
2026. 06. 02. 00:30
Megosztás:

A tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére

A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve. Az egyes gabonafélék vetése a vizsgált időpontban a szemescirok kivételével megközelítette a 90-100 százalékot az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalója szerint.
2026. 06. 02. 00:05
Megosztás:

A WizzAir három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között

A Wizz Air több mint 20 éves történetének egyik legjelentősebb üzemelési kihívását zárta le sikeresen a budapesti UEFA Bajnokok Ligája döntőjének hétvégéjén, a légitársaság a három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között, amelyeket a légitársaság több mint 400 pilótája és légiutas-kísérője szolgált ki - közölte a Wizz Air Magyarország hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 23:30
Megosztás:

Lemondott a felvidéki Magyar Szövetség alelnöke

Lemondott a felvidéki magyar pártban betöltött minden tisztségéről Őry Péter, a Magyar Szövetség országos alelnöke - erről a közösségi médiaprofilján hétfőn közzétett rövid bejelentésében tájékoztatott a politikus.
2026. 06. 01. 23:00
Megosztás:

A rendőrség több száz millió forintnyi vagyont azonosított a vagyonvisszaszerzési akcióban

Az Europol koordinációjában megtartott négynapos nemzetközi akcióban a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) munkatársai több száz millió forintos vagyont derítettek fel magyarországi büntetőeljárásokkal összefüggésben - közölte a KR NNI a police.hu oldalon.
2026. 06. 01. 22:30
Megosztás:

Belgium megszigorítja az EU-n kívülről érkező diákokra vonatkozó szabályokat

A belga kormány hétfőn közölte, hogy megszigorítja az Európai Unión kívülről érkező hallgatók tanulmányi és tartózkodási feltételeit annak érdekében, hogy megakadályozza a rendszerrel való visszaéléseket.
2026. 06. 01. 22:00
Megosztás:

A kereseti adatok településszinten is elérhetőek a KSH térképes interaktív felületén

Frissült június 1-jén a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felülete (TIMEA), a legfontosabb újdonság, hogy a teljes munkaidőben alkalmazásban állók 2019 és 2025 közötti, éves bruttó és nettó átlagkeresete már a munkavállalók lakcíme szerinti települési szintű bontásban is elérhető - közölte a KSH hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 21:30
Megosztás:

Új taggal bővült a KiberPajzs program: a One Magyarország elsőként csatlakozott a telekommunikációs vállalatok közül

A One Magyarország csatlakozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság részvételével megvalósuló KiberPajzs programhoz, hogy aktívan hozzájáruljon az online csalások elleni fellépéshez és erősítse a digitális tudatosságot. Az internetes és telefonos visszaélések a telekommunikációs szektorban is egyre nagyobb kihívást jelentenek, ezért az iparág szerepvállalása és az edukáció kiemelt jelentőségű. Az együttműködés részeként a vállalat országos edukációs kampányt indít, amely ismert szereplők bevonásával hívja fel a figyelmet a csalások felismerhető jeleire.
2026. 06. 01. 21:00
Megosztás:

Szerbia ismét meghosszabbította az üzemanyag-export tilalmát

A szerb kormány rendkívüli ülésén egy hónappal, július 2-ig meghosszabbította a kőolaj és a kőolajszármazékok kivitelének ideiglenes tilalmát - közölte hétfőn a kabinet.
2026. 06. 01. 20:30
Megosztás:

Az öregedő budapesti irodaállomány megújítása stratégiai kérdéssé vált

A fővárosi irodaállomány bár európai összevetésben fiatalnak mondható, kulcsfontosságú az öregedő irodaházak piaci szerepének újragondolása a technológia gyors fejlődése, a bérlői preferenciák változása és az energiahatékonysági elvárások szigorodása miatt – hangzott el az EY‑Parthenon üzleti eseményén. Az ingatlanpiaci szakértők szerint a következő évek nyertesei azok a tulajdonosok lehetnek, akik időben döntenek a felújításról, az átalakításról vagy akár a funkcióváltásról.
2026. 06. 01. 20:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 01. 19:30
Megosztás:

Budapest bisztróvilágának gasztronómiai felfedezése

Budapest, amely élénk kulturális életéről és lenyűgöző történelmi építészetéről ismert, egyben virágzó gasztronómiai központ is. A város tele van bisztrókkal, kávézókkal és éttermekkel, amelyek a legkülönfélébb ízléseknek is megfelelnek. Akár elegáns vacsorára, akár egy hangulatos brunchhelyre vágyik valaki, Budapest bőséges választékot kínál.
2026. 06. 01. 19:20
Megosztás:

Eltűnt 1,2 milliárd dollárnyi USDT: mit jelez a hirtelen stabilcoin-visszaváltási hullám?

Egyetlen nap alatt több mint 1,2 milliárd dollárral csökkent az USDT piaci kapitalizációja, ami azonnal találgatásokat indított el a kriptopiacon. Pánikra azonban önmagában nincs ok: a Tether stabilcoin kínálatának mozgása gyakran nem összeomlást, hanem likviditási átrendeződést, intézményi pozícióváltást és rövid távú kockázatkerülést jelez.
2026. 06. 01. 19:00
Megosztás:

Kazahsztán mellett Görögország felé veszi az irányt az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cégcsoport

Idén május végére újabb mérföldkőhöz érkezett hazánk piacvezető takarmánygyártó és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő cégcsoportjának kazahsztáni beruházása, amellyel párhuzamosan az UBM Csoport a görög piacra is beléphet. Ennek köszönhetően a cégcsoport teljes gyártási kapacitása immár meghaladhatja az évi 1 millió tonnás szintet.
2026. 06. 01. 18:00
Megosztás:

MNB: bővített programmal támogatja a zöld ágazatokat a jegybank

A banki portfóliók nagyobb része továbbra is magas üvegházhatású gázkibocsátással járó tevékenységeket finanszíroz. A banki portfóliókban a zöld ágazatok előtérbe helyezését, és ezáltal a klíma- és környezeti kockázatok mérséklését, az MNB bővített, újabb egy évvel meghosszabbított Zöld tőkekövetelmény-kedvezmény (TKK) programja immár még szélesebb körben támogatja - emelte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn megjelent friss Zöld pénzügyi jelentése.
2026. 06. 01. 17:30
Megosztás:

Gyorsult Svájc GDP növekedése az első negyedévben negyedéves összevetésben

Svájc bruttó hazai terméke (GDP) gyorsuló ütemben nőtt az idei első negyedévben negyedéves összevetésben a svájci gazdasági államtitkárság (SECO) hétfőn közzétett végleges adatai szerint.
2026. 06. 01. 17:00
Megosztás:

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás - közölte a katasztrófavédelem hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 16:30
Megosztás: