Ázsiát követve emelkedhetnek az európai indexek is
A tőzsdei hangulatot elemzők szerint három fő tényező határozta meg Ázsiában hétfőn. Az egyik a chilei földrengés várható áremelő hatása a réz piacán, ami különösen kínai bányavállalatoknak kedvez. Erősítette a mutatókat az amerikai gazdaság vártnál nagyobb növekedése is, amelyről pénteken jelentett a washingtoni kereskedelmi minisztérium, és növelte a részvényvásárlási kedvet, hogy várhatóan enyhül a görög adósságválság.
A tokiói tőzsde 225 válogatott részvényének Nikkei mutatója 0,45 százalékkal 10.172, 06 pontra emelkedett. Kínában a sanghaji összetett mutató ötödik hete a legmagasabb értéken, 1,1 százalékos emelkedést követően 3.087,842 ponton zárt. Ehhez hozzájárulhatott az is, hogy a piaci várakozások szerint a pekingi parlament a hamarosan kezdődő márciusi ülésszakán kiáll a mérsékelten laza monetáris politika folytatása mellett.
A tőzsdék a térség többi pénzügyi központjában és Ausztráliában és Új-Zélandon is erősödtek hétfőn. A vezető nyugat-európai tőzsdék londoni értékforgalmazók szerint emelkedéssel nyithatnak hétfőn. A lendületet az ázsiai tőzsdék és a Wall Street erősödése adhatja meg, és a görög adósságválság körüli feszültségek enyhülése is javíthat a befektetői hangulaton.
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, a FTSE-100 0,5 százalékkal, a frankfurti DAX-30 mutató 0,6 százalékkal, a párizsi CAC-40 index 0,4 százalékkal erősödhet a kereskedés indulásakor. Elemzők Pénteken emelkedéssel zártak a meghatározó nyugat-európai tőzsdék. A részvényvásárlási kedvet főként az amerikai gazdaság vártnál nagyobb növekedéséről szóló adat javította.
A világ legnagyobb gazdasága a tavalyi utolsó negyedévben 5,9 százalékkal, 2003 harmadik negyedéve óta a legnagyobb ütemben bővült. A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1,1 százalékkal 1.007,51 pontra emelkedett, a hónap egészét tekintve a mutató 0,5 százalékot veszített értékéből.
Pénteken az Egyesült Államok bruttó hazai termékének (GDP) nagy arányú éves szintű bővülésének hírére a Wall Street is viszonylag jó napot zárt. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,04 százalékkal erősödött, az S&P 500-as mutató 0,35 százalékkal emelkedett, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója pedig 0,22 százalékkal erősödött.
A hétfői ázsiai tőzsdezáráskor a határidős mutatók további emelkedést valószínűsítenek; a DJIA 0,52 százalékos, az S&P 500-as 0,55 százalékos, a Nasdaq Composite mutató 0,62 százalékos emelkedést jelzet. Hétfőn, az ázsiai tőzsdezáráskor a kőolaj drágult, kereskedők szerint főleg azért, mert félő, hogy tovább mérgesedik a viszony Irán - a negyedik legnagyobb olajtermelő - és nyugati világ között a perzsa állam atomprogramja miatt. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónkénti (159 liter) áprilisi szállításra péntek estéhez képest 57 centtel 78,16 dollárra drágult. A nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta hordónkénti ára 56 centtel 80,22 dollárra emelkedett.