Bajban vannak az építőipari mikro vállalkozások
A tagság körében végzett felmérésük szerint ennél valamelyest kedvezőbb lesz a helyzet az idei év egészére nézve, mivel az idei év elején a szezonális tényezők még befolyásolják a teljesítményt - tette hozzá. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az építőipari termelés volumene a korábbi években megfigyelt csökkenést folytatva 2009-ben 4,3 százalékkal maradt el az előző évitől. Az építőipari mikro cégek termelése ennél jóval nagyobb mértékben zsugorodott.
A KSH adatsora szerint az épületek építésének visszaesése a lakásépítéseken, a kereskedelmi és az irodaépületek építésén megfigyelt csökkenés következménye volt. Az egyéb építmények építésében a 2008 második felétől kezdődő emelkedés csaknem 2009 végéig folytatódott. A növekedés forrásai az út- és autópálya-építések, a 4-es metró munkálatai, a távvezeték-építések, valamint a vasútfelújítások voltak az elmúlt évben. Az Építőipari Kis- és Középvállalkozások Szövetségének - amely az IPOSZ egyik szakmai szervezete - az építőipari mikro vállalkozások helyzetéről készített elemzése szerint az ágazat válsága Magyarországon nem a gazdasági válság hatására kezdődött, hanem már 2006-ban is érezhető volt.
Adataik szerint megtorpant a magánlakás építkezés, folyamatosan csökkentek az önkormányzati beruházások, és ez a tendencia azért fájdalmas, mert az építőipari mikro cégek megrendelői ebből a körből kerülnek ki - mutat rá a szövetség. Az építőipari mikro vállalkozásokat jelentősen érintette a lánctartozás, amelynek szakmai körökben becsült értéke 500 milliárd forint lehet. A szövetség szerint az ágazat egyik legnagyobb gondja, hogy nem oldották meg a kézműves alapon működő szakképzést az építőiparban. Vonnák Sándor elmondta: a szövetség az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottságban rendszeresen szorgalmazza a szakképzés javítását, az építőipar vállalkozói környezetének a javítását.