Csitulnak a görög problémák, optimista a Fed, minden szép és jó!
Magyarország
A forint most a zlotyval karöltve erősödött a tegnapi és a mai nap folyamán. Jelenleg 262.70-nél járnak a jegyzések az euróval, 190.70-nél a dollárral szemben, míg egy svájci frank 181 forintba kerül a bankközi devizapiacon. A vártnál rosszabb januári cseh kiskereskedelmi adat miatt a korona lemaradt az előbbi párostól, de az emelkedő euró/dollár, a kedvező nemzetközi hangulat, az országok javuló kockázati megítélése az összes régiós devizára pozitív, erősítő hatással van. A mai nap folyamán a 262-265-ös sávot tartjuk valószínűnek, de legkésőbb 260-hoz közeledve várhatóan meg fog torpanni a forint izmosodása és nem szabad meglepődnünk majd egy akár 265 fölé való korrekción sem. A zloty és a korona erősödését sem fogják mindvégig jó szemmel nézni a helyi jegybankok, akik máris finomítottak korábbi erősen héja hangvételükön (gyakran emlegették az év végén várható kamatemeléseiket). Persze amennyiben a jelenlegi „minden-jó, nincs válság” hangok erősek maradnak, akkor ez mit sem számít majd. Technikai értelemben kevés jel utal a forint erősödésénak kifulladására. Az RSI most érte el a 30-as szintet felülről, de sem az MACD, sem a stochasztikok nem mutatnak túlvettséget. Tehát jó esély van a 260-as szint megközelítésére az euró/forintban.
Állampapír aukció
A tegnapi 3-hónapos DKJ aukción 5.37 százalékos lett az átlaghozam, 9 bázisponttal alacsonyabb, mint egy héttel korábban, az adósságkezelő 30mrd forintnyit bocsátott ki a D100623-as papírból. A másodpiaci hozamok 4-15 bázisponttal csökkentek tegnap, reflektálva a forint erősödésére és a magyar kockázati megítélés javulására a jelenlegi kedvező hangulatban. Valamint ezek mellett még nagyobb lett az esélye az újabb 25 bázispontos vágásnak az esélye a márciusi MNB kamatdöntő ülésen, a piac láthatóan ennél már többet is áraz a 3-hónapos benchmark tegnap 5.33 százalékra csökkent.
Nemzetközi
Jó hangulat alakult ki a nyugat-európai piacokon a keddi nap folyamán, a főbb részvényindexek 1 százalék körüli mértékben emelkedtek. Az európai pénzügyminiszterek kétnapos brüsszeli ülésén – amellett, hogy üdvözölték Athén a költségvetési hiány lefaragására tett lépéseit – konkrét mentőcsomagot nem hoztak tető alá Görögország számára, viszont felvázoltak bizonyos technikai paramétereket, melyek mentén megsegítenék a déli tagállamot, ha az azonnali pénzekre szorulni. (Ez elsősorban kétoldalú kölcsön-megállapodásokat takarna, de a görög adósságra vonatkozó EU-s garanciavállalások lehetőségét elvetették.) Már az eddigiek is némileg csillapították a görög válság hullámait, de még egy jó hír érkezett az S&P részéről a délután folyamán, miszerint többszöri leminősítés után levette Görögországot a figyelőlistáról, igaz a negatív kilátást megtartotta. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az újabb leminősítés akut veszélye eltűnt, hiszen az S&P is értékeli az elfogadott megszorító intézkedéseket, de azért a negatív kilátás nem zár ki egy újabb rating vágást középtávon. Ezek mellett még a márciusi német ZEW index látott napvilágot, ami ugyan némi csökkenést mutatott februárhoz képest (45.1-ről, 44.5-re), de semmit nem rontott a hangulaton.
Az délutáni amerikai makroadatok közül a februári megkezdett házépítéseket és a kiadott építési engedélyeket lehetne megemlíteni, melyek a vártnak nagyjából megfelelő csökkenést mutattak az előző hónaphoz képest, ami elsősorban a nyugati-parton tapasztalt rendkívül kedvezőtlen időjárási viszonyoknak volt köszönhető, így nem változtatott sokat még a rövid távú gazdasági kilátásokon sem. Majd magyar idő szerint már este végződött az immár 1 napos FOMC ülés, ahol a vártnak megfelelően változatlanul 0-0.25 százalékon hagyták az alapkamat szintjét. A kommünikéből nem kerültek ki a „kivételesen alacsony” és a „huzamosabb ideig” szavak (jelezve, hogy még huzamosabb ideig a mostani alacsony szinten kívánják tartani az alaprátát), így meglepetés nem történt. Sőt az még inkább hozzáadott a bullish tónushoz, hogy konstatálták a gazdaság lassú, de mindenképp tetten érhető javulását és a munkaerőpiac stabilizálódását. Tehát az első Fed kamat-emelés a legfrissebb infók alapján leghamarabb a negyedik negyedévben várható. Viszont a fedezett eszközvásárlási programját a terveknek megfelelően március végével befejezi. Az amerikai részvényeknek sem kellett több, új lokális maximumokra emelkedtek, immáron újra a 2010. januárban regisztrált csúcsok fölé, durván 0.4-0.8 százalékot rallyzva tegnap.
Az ázsiai piacok robosztus, +1-2.5%, teljesítménnyel követték le Amerikát ma reggel. A BoJ is változatlanul 0.1 százalékon hagyta az alapkamatját, viszont itt – a vezető jegybankok közül egyedüliként – újabb mennyiségi lazítás következett. A BoJ a korábbi 10tr jenről, 20tr jenre, tehát megduplázta a kereskedelmi bankok számára elérhető három hónapos hitelek allokálható mennyiségét, mely lépésre már számított a piac. A japán kormány részéről folyamatos a nyomás a BoJ-en, hogy újabb monetáris stimulust vigyen a rendszerbe és gyengítse a devizát, az export-orientált gazdaság segítése végett.
A nyugat-európai részvényindexek szerda reggel ismét 0.2-0.5 százalék közötti zöld tartományban járnak, úgy látszik a görög krízis csillapodása, a Fed retorikájának megtartása elég volt ahhoz, hogy mostanra a DAX is megközelítse a január közepi lokális maximumnak számító 6,000 pontot és az amerikai futures-ek is 0.8 százalékos pluszban járnak. A brit munkanélküli segélykérelmek száma pedig meglepetésszerűen esett februárban, tovább javítva a hangulatot Londonban. Úgy tűnik tehát, hogy lassacskán most már mindenhol átlépve a januári tetőkön új lendületet gyűjtött magának a rally és egyelőre nincs semmi, ami ezt beárnyékolná. De azért legyünk óvatosak, a fák nem nőnek az égig. A portugál, spanyol költségvetési problémák könnyen átvehetik a görög helyzet mostani szerepét és egy esetlegesen gyorsuló kínai monetáris szigorítás is kockázatokat rejt magában.
Devizák
Az euró/dollár a görög helyzet enyhülése és az optimista részvénypiaci hangulat hatására tovább emelkedett és jelenleg 1.3770-nél járnak a jegyzések. A jen a BoJ monetáris lazításának hatására, ahogy arra számítottunk 124.80-ig gyengült az euróval és 90.60-ig a dollárral szemben. A font a jobb brit munkaerő-piaci adatoknak köszönhetően is 0.91-ről 0.90 alá erősödött az euróval szemben, az euró/svájci jelenleg is 1.45 környékén jár. A font várhatóan még javíthat a jelenlegi szintekről, ahogy az euró/dollár is mehet 1.38 fölé rövidtávon.