Csökkent a belföldi vendégek száma a kereskedelmi szálláshelyeken
A forgalom háromnegyedét képviselő szállodák vendégforgalma minden hónapban élénkült, melyben a négycsillagos, illetve a wellness-szállodák szerepe volt meghatározó. A belföldi vendégek száma 3 százalékkal csökkent, míg a külföldi vendégeké 4 százalékkal emelkedett. Az év első nyolc hónapján belül áprilisban volt a legdinamikusabb növekedés, de a legnagyobb vendégforgalmat és bevételt augusztusban regisztrálták a szálláshelyek. Az év első hét hónapjában a belföldi vendégek száma 2 százalékkal mérséklődött, míg a külföldi vendégeké 6 százalékkal emelkedett.
Nyolc hónap alatt 2 millió 462 ezer külföldi vendég 6 millió 821 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken; a vendégek száma 4, az éjszakáké pedig csak némileg, 1 százalékkal nőtt 2010 azonos időszakához viszonyítva. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül a négycsillagos kategóriában számottevő volt a növekedés, a vendégek számában 12, a vendégéjszakák számában 10 százalékos.
Az első nyolc hónap folyamán a kereskedelmi szálláshelyeken 2 millió 772 ezer belföldi vendég 6 millió 967 ezer vendégéjszakát töltött el, a vendégek és az éjszakák száma egyaránt visszaesett, 3, illetve 5 százalékkal 2010. január–augusztushoz képest.
A szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 2 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek 2011. január–augusztusban összesen 161 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 90 milliárd forint volt. A vizsgált időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13 929 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 6512 forint volt. Budapesten a vendégforgalom döntő részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára január–augusztusban 9100 és 30 500, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 3900 és 21 000 forint között alakult.
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken augusztusban közvetlenül 31 ezer főt foglalkoztattak, ami kissé elmarad az előző év azonos időszakitól. A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, 4–10 százalék között mozog, és kölcsönzött munkaerőt lényegében csak a négy-, illetve ötcsillagos egységekben foglalkoztattak, minimális arányban.