Csúcsra járt a tőzsde, jöhet egy nagy zuhé?
A részvénypiac forgalma 167,45 milliárd forint volt, míg az első héten 107,87 milliárd forint értékben születtek üzletek. Az összforgalom közel 69 százalékát az OTP részvények adásvétele tette ki, a Mol forgalma 18,6 százalékkal részesedett, a Magyar Telekom 4,4 százalékot, a Richter 4,53 százalékot tudhat magáénak az összforgalomból.
A hét elején folytatódott a korábban kezdődött optimizmus, majd ezt kisebb korrekció követte, amely azonban nem bizonyult tartósnak. Piaci elemzők továbbra is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az emelkedés fundamentálisan nem megalapozott, egyes vélemények szerint azonban az intézményi befektetők portfóliójának újrasúlyozása okozta az erősödést. Az OTP árfolyama szerdán átlépte a 6.000 forintot, és 15 havi csúcsán fejezte be a kereskedést, a Mol pedig hétfőn érte el éves csúcsát.
Az optimizmust az sem törte meg, hogy a héten több amerikai makrogazdasági adat is negatív meglepetést okozott. Csökkenő ütemben ugyan, de nőtt a munkanélküli segélyért először folyamodók száma az Egyesült Államokban a múlt héten. A szakértők csökkenést vártak. A várt növekedés helyett csökkentek az amerikai kiskereskedelmi eladások decemberben. Az amerikai külkereskedelmi hiány pedig novemberben nagyobb lett a vártnál.
Nem okozott viszont meglepetést az euróövezeti infláció: az elemzői várakozásoknak megfelelően decemberben az árak 0,9 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. A felemásan indult a héten az Egyesült Államokban a negyedik negyedéves gyorsjelentési szezon. A beszámolási időszakot hagyományosan megnyitó Alcoa, a legnagyobb amerikai alumíniumipari cég csökkentette ugyan a veszteségét, eredménye azonban elmarad az elemzői várakozásoktól. Az Intel amerikai félvezető-gyártó negyedéves adózott eredménye viszont jóval meghaladta a szakértők várakozását. A cég egyidejűleg kedvező kilátásokról számolt be.
Az amerikai kormány a 2008-as pénzügyi válság kapcsán "felelősségi díjat" ró ki a vezető bankokra, ami jelentősen befolyásolhatja a bankszektor papírjait. A Fehér Ház több mint húsz nagybankot és egyéb pénzintézeteket sarcol meg annak a veszteségnek a megtérítésére, amely a Wall Street-i cégek megmentését célzó tavaly előtti rendkívüli segélyprogramban keletkezett. A hétvégére, péntekre már csillapodott a befektetői lelkesedés, csökkentek a nyugat-európai, a régiós és a tengerentúli piacok is.
A negatív hangulatot fokozta a JP Morgan bank várttól elmaradó negyedik negyedéves bevétele, valamint a januári amerikai fogyasztói hangulat index, amely bár csekély mértékben nőtt ugyan decemberhez képest, a várakozásokat nem érte el.
A vezető részvények közül a múlt héten az OTP jelentősen drágult, míg a Mol veszített értékéből, az Egis kis mértékben, míg a Magyar Telekom és a Richter jelentősebben erősödött.
A Mol részvények 3,98 százalékkal gyengültek, 18.600 forinton zárták a hetet. Az OTP árfolyama 5,63 százalékkal 6.060 forintra nőtt. A Magyar Telekom részvények ára 1,80 százalékkal 735 forintra nőtt. A Richter 2,37 százalékkal 42.945 forintra erősödött. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama egy hét alatt 0,84 százalékkal, 19.100 forintra emelkedett.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 41,91 ponttal, 2,09 százalékkal 2.044,28 pontra emelkedett.