Egy kávé estére... - kóstolja meg!
Persze az árupiacok, ahogy a legtöbb tőkepiaci termék esetében nem csak a tényleges termékkel kapcsolatos tényezők miatt mozog arra, amerre megy, hanem csomó más tényező is, mint a dollár árfolyamának alakulása, valamint a fogyasztói piac alakulása, a kereslet-kínált is meghatározó szerepet tölt be.
Miért érdekes számunkra a kávé?
A 2009-es esztendő második fele nem is szólt másról, minthogy milyen emelkedéseket lehetett látni a cukortól a mögötte álló fundamentális tényezők miatt, függetlenül attól, hogy milyen drasztikus erősödésen ment keresztül a dollár.
Habár jelenleg a cukorban is bullish-ak a fundamentumok, idővel rendeződni fognak az árfolyamok is, köszönhetően a közelgő újabb aratási szezonnak, amit már a távolabbi lejáratokban a piacon be is áraznak. Azonban esetünkben nem a cukor elemzése a feladatunk, de fontos figyelmet szentelni a szezonalitásnak.
A kávé szempontjából különösen fontos a szezonalitás figyelembe vétele, ugyanis nem annyira egyszerű, mint a legtöbb termék esetében. Fontos, hogy tisztában legyenek a befektetők azzal, hogy a kávétermés alakulása két éves ciklusokra osztható.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy nincs minden évben termés, csak annyit, hogy minden második esztendőben alacsonyabb, illetve több a kávé bokrok terméshozama. Nagyon fontos, hogy a 2009-2010-es termési ciklus pont egy alacsonyabb terméshozamú ciklusnak számít, valamint ami még fontosabb, hogy az időjárási tényezők nem voltak kimondottan a terméshozamoknak megfelelőek.
Mivel az árupiaci termékek döntő többsége dollárban van denominálva, ezért elengedhetetlen a dollár vizsgálata, mint az egyik legfontosabb faktor. Az aktuális gazdasági események figyelembe vétele alapján valószínűsíthető, hogy a dollárt tovább fogják keresni a piacokon, köszönhetően az európai gazdaságokban sorra napvilágot látó problémák sokasága miatt. Gondolhatunk köztük a görög, portugál, olasz, ír, spanyol gazdaságokra.
Megvizsgálva a kávé grafikonját látható, hogy a közelmúltban egy fontosabb támasz elesett, valamint a 200 napos mozgóátlag is keresztezve lett az árfolyam által az esés irányába. Elképzelhető lehet, hogy a 125 dollárcentes árfolyamszint környékén támaszt találhat az esésben a jegyzés. Egyelőre nem látni semmilyen jelét fordulatnak, ezért mi még úgy gondolnánk, hogy folytathatja az esését a fundamentumok ellenére. Kik a legnagyobb termelő gazdaságok?
Brazília, Vietnám, Kolumbia, Indonézia.
Természetesen a ciklusok nem azonosak ezeken a területeken, azonban nagyon fontos, hogy Brazília a maga átlagos éves 2,25 millió tonna kávéjával toronymagasan vezet a második helyen álló Vietnám előtt, mely 900ezer tonnát biztosít.
A ciklusok azonban azonosak Brazília és Kolumbia esetében, melyek ketten már 3 millió tonnát biztosítanak a világnak éves szinten. Mindketten az alacsonyabb terméshozamú ciklusukat élik meg. Ezeket a tényezőket figyelembe véve sokan készülnek a magasabb árfolyamokra. Ennek legjobb példája Vietnám. Vietnám esetében nagyon jóra sikeredett a termés, de a termelők mégis visszafogják a terményt és készleteket képeznek. Mindennek az az indoka, hogy a kormány is közel 20%-os, a teljes éves termékre vetített készletmegképzésre készül, melyet a piaci árfolyamhoz képest egy kisebb prémiummal szándékozik átvenni.
A kormány szándéka viszont befektetési célú, nemcsak készletképzési. Nagyon sok gazdaságban sorra lehet értesülni arról, hogy a készletek több éves mélypontjaira zuhantak. Az egyik legjobb példa erre Japán, ahol a készletek a 2004-es szintekre csökkentek. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a kínai gazdaságot sem, melynek lakossága inkább a teafogyasztást preferálja, azonban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kávé is. Ennél nagyobb és kiaknázatlanabb piacot nehéz lenne találni, most már csak idő kérdése, hogy mennyi évet vehet igénybe a kávé elterjedése, illetve az, hogy mennyire lehet jó piacot találni a kínai fogyasztókban.
Az elképzelésünk alapján a kávé kimondottan jó fundamentumainak (árfolyam emelkedés szempontjából) köszönhetően nagyon jó befektetés lehet hosszabb távon, DE amíg sem a dollár sem a technikumok nem engedik útjára az emelkedést, addig nem tartjuk okos döntésnek a pozíciók felvételét egy cukoréhoz hasonló Marathon megkezdődése előtt.