Ellentmondásos német értékelések a G20-as csúcs után
A legnagyobb ellenzéki párt vezetője mindenekelőtt azt kifogásolta, hogy az állam- és kormányfők semmilyen intézkedést nem hoztak a pénzpiacok szabályozására. "A piacokat teljes mértékben szabályozatlanul hagyták, úgyhogy a következő válság bármikor bekövetkezhet" - érvelt a német ellenzéki politikus, aki szerint nem volt megfelelő az összhang az európai országok között sem.
A kancellár ezzel szemben a Deutschlandfunk rádiónak nyilatkozva úgy értékelte, hogy a torontói csúcskonferencián született megállapodások felülmúlták az előzetes várakozásokat. Angela Merkel kiemelte az államháztartási hiány, illetve az adósságok hosszabb távú csökkentése érdekében elfogadott kötelezettségvállalásokat.
A német kancellár szerint sikerült megtalálni a "növekedésbarát deficitcsökkentés" módozatát. A torontói csúcskonferencia előtt éles viták voltak az Egyesült Államok és Németország között a válságból való kilábalás útjáról. Míg Washington - Obama elnökkel az élen - azt az álláspontot képviselte, hogy a hangsúlyt a növekedés ösztönzésére kell helyezni, a német kormány a szigorú takarékosság mellett tette le a garast.
A kancellár úgy értékelte, hogy a csúcson ebben a tekintetben egyfajta kompromisszum született, azt azonban első nyilatkozatában nem említette, hogy az általa - továbbá Párizs és London által - szorgalmazott bankadóról, illetve a bankok számára szigorúbb "játékszabályok" lehetőségéről semmi fajta egyezmény nem jött létre.
A kancellár rögtön hazaérkezése után találkozott pártja, a kereszténydemokrata CDU és kisebbik testvérpárt, a CSU vezetőivel. A tanácskozáson született állásfoglalás leszögezte, hogy Németország számára a költségvetés konszolidálásának nincs alternatívája, és a takarékosságot folytatni kell. A kormány számára ez nem öncél, hanem ez a jövő politikája - fogalmazott a találkozót követően Angela Merkel.