Elpusztítják magukat a magukra hagyott piacok
Gordon Brown a "Haladó kormányzás" nevű, a brit Munkáspárt és több nagy külföldi balközép párt vezetőinek, illetve nemzetközi intézmények szakértőinek részvételével összehívott londoni értekezleten kijelentette: a jobboldal azt a mítoszt terjeszti "médiabeli barátai segítségével", hogy az elmúlt időszak pénzügyi válságát a kormányok okozták, és a kormányzati költekezés csak meghosszabbítja a válságot. A pénzügyi válságot azonban egyértelműen a "szabadjára engedett piac" okozta, amely "berobbant", és ennek a növekedés is áldozatául esett - mondta a brit kormányfő.
Hozzátette: az elmúlt két évben "lelepleződött a szabadpiaci fundamentalizmus", és megsemmisült az a felfogás, hogy még a rosszul működő magánszektor is mindig jobb, mint a jól működő állami szektor. Brown szerint globális megoldásra, közös tőke- és likviditás-szabályozásra, közös felügyeleti szabványokra, a banki jutalmazás közös szabályozására van szükség, és közösen kell áttekinteni azt is, hogy "a bankok milyen hozzájárulást nyújthatnak a társadalomnak".
Ez utóbbival kapcsolatban elmondta: London már tárgyal a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és más kormányokkal egy olyan globális illetékről, amellyel "a globális bankok szolgálhatnák a közérdeket". Az ötletet - a globális pénzügyi tranzakciók megadóztatásának formájában - a munkáspárti brit kormány már korábban is felvetette, legutóbb a legnagyobb fejlett ipari és fejlődő országok, valamint az EU alkotta G20-csoport múlt őszi skóciai tanácskozásán.
A Húszak pénzügyminisztereinek és jegybankárainak novemberi értekezletén Brown - a bankok életben tartására fordított hatalmas költségvetési összegekre utalva - kijelentette: a társadalom számára elfogadhatatlan, hogy "ha a pénzügyi szektor jól működik, annak hozadékából csak kevesek részesülnek, a csőd költségeit azonban mindenki kénytelen viselni". Éppen ezért meg kell vitatni "valamiféle biztosítási díj" kivetését a rendszerszintű kockázatok ellensúlyozására, és a megoldási lehetőségek között szerepelhet, hogy bizonyos illeték terhelje a globális pénzügyi tranzakciókat - mondta a brit kormányfő.
Brown a mostani rendezvényen kijelentette: reméli, hogy minderről sikerül egyezségre jutni a következő hónapokban, a nyolc vezető ipari hatalom (G8), illetve a G20 tervezett kanadai és dél-koreai tanácskozásain. A miniszterelnök szerint két lehetőség van: a kormányok együttműködnek ezekben a kérdésekben, vagy a "szabadjára engedett piac ismét cserben hagy bennünket". A brit kormányfő hitet tett a költségvetési gazdaságösztönzés idei folytatása mellett, mondván: e nélkül az a kockázat fenyeget, hogy a gazdaságok - amelyek fellendülése épphogy elkezdődött - visszasüllyednek a recesszióba. Brown felidézte többtucatnyi neves közgazdász - köztük Nobel-díjasok - felhívását, amelyet a pénteki Financial Times közölt, és amelyben az áll, hogy a robusztus gazdasági növekedés helyreállítását kell kitűzni elsődleges fontosságú célként.
A londoni gazdasági napilapban pénteken két külön nyílt levél is megjelent, és mindkettőnek az volt a központi eleme, hogy nem szabad erőltetni a hatalmas brit államháztartási hiány mielőbbi csökkentését, mert ez visszasodorhatja a brit gazdaságot a recesszióba. Mindkét levél kritikai válasz a The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi brit lap múlt hétvégi kiadásában közölt, szintén neves gazdasági szakértők által írt felhívásra.
Ennek szerzői szerint a font megingásához és a brit gazdaságpolitikába vetett piaci bizalom elvesztéséhez vezethet a hiteles középtávú államháztartási konszolidáció tervének hiánya, és e kockázatok minimálisra csökkentése végett a brit kormány terveiben szereplő ütemnél gyorsabb, már az idén elkezdődő hiánycsökkentésre van szükség. A csillagászati összegű gazdaságösztönző és banki tőkepótló intézkedések nyomán a hazai össztermékhez mért brit államháztartási hiány a kormány előrejelzése szerint is eléri a 12,6 százalékot az idei pénzügyi évben. Ez 178 milliárd font (55 ezer milliárd forint) éves nettó államháztartási hiteligénynek felelne meg, és a modern brit gazdaságtörténet legnagyobb deficitje lenne.