Emelkedtek a termelői árak az Egyesült Államokban

A washingtoni munkaügyi minisztérium statisztikai intézetének (BLS) csütörtökön közölt adatai szerint májusban az előző havihoz képest 0,4 százalékkal nőttek a termelői árak. Elemzők csak 0,1 százalékos emelkedést vártak az áprilisban mért rekordmértékű, 1,3 százalékos csökkenés után.
A gyakran változékony élelmiszer-, energia- és kereskedelmi szolgáltatási árakat nem tartalmazó termelői maginfláció havi szinten 0,1 százalékkal nőtt, január óta először emelkedett. Áprilisban 0,9 százalékos csökkenést mértek, ami az adatok gyűjtésének kezdete, 2013 szeptembere óta a legrosszabb érték.
A szolgáltatások árai 0,2 százalékkal csökkentek, míg a javaké 1,6 százalékkal emelkedtek havi szinten. Az energiaárak 4,5 százalékkal ugrottak meg az áprilisi 19,0 százalékos csökkenés után. Az egy évvel korábbihoz képest 0,8 százalékkal mérséklődtek a termelői árak májusban. Áprilisban 2015 novembere óta a legerősebb ütemű, 1,2 százalékos csökkenést mértek. Elemzők májusra is 1,2 százalékos visszaesést vártak.
Az éves összevetésű termelői maginfláció 0,4 százalékkal csökkent májusban, ami az adatok gyűjtésének kezdete, 2013 augusztusa óta a legnagyobb mértékű visszaesés. Áprilisban 0,3 százalékkal csökkent a maginfláció.
A munkaügyi minisztérium szerdán közzétett adatai szerint májusban már harmadik hónapja csökkentek a fogyasztói árak a koronavírus-járvány miatt jelentősen visszaesett kereslet hatására.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve csökkentette inflációs várakozásait szerdán közzétett előrejelzésében: az infláció idén várható mértékét 1,9 százalékról 0,8 százalékra, a jövő évit pedig 2 százalékról 1,6 százalékra módosította.