Fejlesztette áramhálózatát az E.ON Pécsen
Pécset és a környező településeket négy transzformátorállomás látja el árammal, 150 ezer pécsi és a környező települések lakói számára biztosítva az energiát. A város déli részén kialakított ipari parkba települő vállalatoknak azonban egyre több energiára van szükségük, így az E.ON a terület áramellátását biztosító kertvárosi létesítmény bővítése mellett döntött. A szükséges felmérések és előkészületek 2020-ban kezdődtek, a több, mint 720 millió forintból megvalósuló fejlesztés idén augusztusra készült el.
A bővítés során a legnagyobb kihívást az jelentette, hogy a transzformátorállomás mindvégig változatlanul működött, 40.000 lakos és több tucat cég napi energiaigényét biztosította, így minden lépést úgy kellett megtervezni, hogy az sem a lakosság ellátásában, sem pedig az ipari park vállalatai számára ne legyen érzékelhető.
Az állomás és az ipari park között újonnan épített középfeszültségű kábel az M6-os autópályát keresztezi. Hogy a forgalmat ne akadályozzák, 71 méteres szakaszon irányított fúrással húzták be a földkábelt a szakemberek.
„Ügyfeleink nem csak a hatékony és megbízható energetikai megoldásokat várják el tőlünk, hanem rugalmas reagálást is a változó igényekre. Ezzel a fejlesztéssel újabb vállalatoknak nagy üzembiztonsággal tudjuk biztosítani a szükséges villamosenergiát. A fejlődést jelző hasonló igények esetén mindig örömmel működünk együtt” – mondta Németh Imre, az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgatója.
Az energiavállalat a fejlesztés végrehajtása során a lehető legkisebb környezetterhelésre törekedett, a keletkező hulladékot lehetőleg minimalizálva. Erre példa, hogy az új földkábeleket pontosan a szükséges méretben kérte leszállítani a gyártótól, hogy ne legyen szükség a leeső, megmaradó részek eldobására.
„Minden fejlesztést üdvözlünk Pécsett, a gazdaság erősítését, a vállalkozások működését segítő beruházásokat pedig különösen nagy örömmel fogadjuk. A Déli Ipari Parkba az elmúlt másfél évben több vállalkozás is betelepült. A Lemeztechnika Kft., a Hanon Systems Kft. és a Matro Kft. mellett logisztikai és szolgáltatócégek is érkeztek a területre, ahol már megkezdődött az autóipari textíliákat gyártó, japán SEIREN-csoport üzemcsarnokának építése is. A park dinamikus és a jövőben szándékaink szerint folytatódó bővülése, az ennek nyomán fellépő energiaigény indokolttá és szükségszerűvé tette az alállomás fejlesztését. Ez a beruházás ugyanakkor nemcsak a már itt működő, vagy ide települő gyárak stabil energiaellátása miatt, hanem a pécsiek szempontjából is fontos, hiszen a környéken, a kertvárosi lakótelepen élők ellátásbiztonságát is növeli” – mondta el a fejlesztés kapcsán Péterffy Attila, Pécs Megyei Jogú Város polgármestere.
Az E.ON szakemberei jelenleg is dolgoznak további pécsi fejlesztésekhez kapcsolódó beruházásokon a városban. Szeptember végéig egy új transzformátorállomást telepítenek az új vásárcsarnok energiaellátásra, illetve ősszel még két nagyobb bővítést valósítanak meg a baranyai megyeszékhely egy-egy utcájában. Az E.ON hosszabb távú tervei között pedig szerepel a Déli Ipari Park transzformátorállomásainak cseréje, amennyiben ezt a helyi vállalatok energiaigénye idővel további bővítésként szükségessé teszi.