Gyenge kezdés várható az európai tőzsdéken
Hétfőn vegyesen zártak az európai piacok. A nap nyertesei elsősorban a feldolgozóiparból kerültek ki, főként az autóiparból, a vesztesek pedig a szabadidős tevékenységgel foglalkozó vállalatok. Megterhelte a befektetői kockázatvállalási hajlandóságot a török líra gyengülése, valamint az isztambuli tőzsdeindex közel 10,0 százalékos esése, amely nyolc éve a legnagyobb volt. A piac azt követően szakadt be, hogy az államfő a hét végén menesztette a jegybank elnökét.
Hétfőn az FTSE EuroFirst 300 index 0,22 százalékkal zárt magasabban, a Stoxx Europe 600 index 0,19 százalékkal végzett magasabban, az euróövezeti EuroStoxx50 index viszont 0,08 százalékos csökkenéssel zárt.
Az előző nap Londonban 0,26 százalékkal emelkedett zárásra az FTSE-100 index, visszanyerve ezzel múlt heti 0,8 százalékos veszteségének egy részét. Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyártó részvénye több mint 3,0 százalékkal nőtt miután a vállalat vezetői arról számoltak be, hogy az Egyesült Államokban nagy számú résztvevővel elvégzett vizsgálat szerint az átlagnál is magasabb, 80 százalékos hatékonyságú a koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyaga a 65 év feletti korosztályban. Az IAG, easyJet és TUI részvények viszont 5,0 százalékkal gyengültek hétfőn.
Az előző nap a frankfurti DAX 0,25 százalékkal zárt magasabban elsősorban a Volkswagen részvényének köszönhetően, ami közel 6,0 százalékos nyereséggel végzett. A CAC-40 index viszont Párizsban 0,49 százalékkal csökkent. Párizsban az elmúlt héten négy heti karantént rendeltek el.
Milánóban 0,26 százalékos indexemelkedéssel zárt a tőzsde, Madridban viszont 1,76 százalékos indexcsökkenéssel két heti mélyponton fejeződött be a hétfői tőzsdenap.
Az amerikai tőzsdék nyereséggel fejezték be a hétfői tőzsdenapot, az ázsiai piacokon viszont veszteséggel indul a keddi. Tokióban 0,52 százalékos csökkenéssel zárt a tőzsde, az európai kereskedési idő kezdete előtt két órával pedig Sanghajban és Sencsenben több mint 1,0 százalékos veszteségben jártak a tőzsdeindexek. A hongkongi index 1,5 százalékkal, a szöuli pedig több mint 1,0 százalékkal gyengült.
Az olajár csökkent. A fertőzésszám európai emelkedése kétségeket támasztott a gazdasági fellendüléssel és az olajár keresletének alakulásával szemben. Az európai kereskedési idő kezdete előtt két órával a Brent nyersolaj ára 1,32 százalékkal állt alacsonyabban a nemzetközi kereskedelemben hordónként 63,77 dolláron, a WTI ára pedig 1,28 százalékkal 60,77 dollárra csökkent.
Az eurót 0,06 százalékkal jegyzik gyengébben 1,1924 dolláron, az arany spot ára 0,05 százalékkal unciánként 1738,16 dollárra csökkent.