Jelentős akadályok az MNB-kamatcsökkentés előtt - elemzők

Jelentős akadályai vannak egyelőre a magyar jegybanki kamatcsökkentésnek, sőt hosszabb távon változatlanul inkább kamatemelésre mutatkozik esély - vélekedtek legújabb helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) szakértői csütörtöki előrejelzésükben közölték: az MNB előző nap közzétett új inflációs jelentése - legalábbis a belső makrodinamikai prognózisok esetében - egybeesik a cég várakozásaival.

 

Azzal az MNB-állásponttal kapcsolatban azonban, amely szerint a mostani 6,00 százalékos jegybanki alapkamat huzamosabb fenntartásával elérhető a 3 százalékos inflációs cél 2012 végére, a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzői közölték: várakozásuk szerint az euróövezeti periféria folytatódó problémái miatt növekedni fog az MNB-re nehezedő nyomás "néhány további" kamatemelés végett jövőre. A Morgan Stanley bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői is hasonló előrejelzést állítottak össze. A ház szerint a legvalószínűbb az, hogy hosszabb ideig fennmarad a jelenlegi MNB-alapkamat, ám a cég citybeli szakértői továbbra is úgy tartják, hogy a kamatcsökkentés előtt komoly akadályok állnak.

 

A Morgan Stanley szerint a monetáris enyhítéshez csökkenniük kellene az euróövezeti periféria piaci feszültségeinek, enyhülniük kell a piaci félelmeknek is a közép-kelet-európai térséget fenyegető euróövezeti "járványveszéllyel" kapcsolatban, a magyarországi államháztartási konszolidációnak folytatódnia kell, és az MNB által az inflációról alkotott "szelíd nézetnek" is valóra kellene válnia.

 

A Morgan Stanley elemzői szerint jóllehet az MNB a legutóbbi kamatemelések során proaktív módon járt el, ez nem jelenti azt, hogy a következő hónapokban kamatcsökkentéseket hajthatna végre. A cég szerint a távlati kockázatok továbbra is inkább a kamatemelés felé hajlanak. A Morgan Stanley londoni szakértői közölték: ezt a várakozásukat elsősorban az indokolja, hogy véleményük a magyarországi dezinflációról "kevésbé konstruktív", mint a magyar jegybanké. A cég elemzői 2012 végére 6,50 százalékos MNB-alapkamatot jósoltak.

 

Az MNB távlati kamatpályájának várható irányáról az elmúlt időszakban több más citybeli elemző is úgy vélekedett, hogy az inflációs és a piaci kockázatok miatt nagyobb az esélye a kamatemelésnek, mint a csökkentésnek. A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői a monetáris tanács e hét eleji kamatdöntő ülése után adott kommentárjukban közölték: továbbra is azon a véleményen vannak, hogy - bár a következő hónapokban az MNB-alapkamat valószínűleg "szilárdan" a jelenlegi szinten marad - a magyar jegybank következő kamatmódosítása nagyobb eséllyel lesz emelés, mint csökkentés.

 

A JP Morgan elemzői elismerték, hogy ez ellentétben áll a piaci árazással, amely inkább kamatcsökkentési várakozást jelez. A cég azonban jelenleg negyed százalékpontos MNB-kamatemelési előrejelzést tart érvényben az idei negyedik negyedévre, azzal a véleményével indokolva ezt a prognózist, hogy az éves összevetésű infláció ősszel 4,5 százalék körüli szintre gyorsul vissza, és a 3 százalékos cél felett marad a jövő év egészében is.

 

A ház elemzői ugyanakkor elismerték azt is, hogy "jó esély" van a jelenlegi MNB-kamat fenntartásának az idei év végéig, ha a belső kereslet továbbra is "csalódást keltő" marad, vagy ha a nyersanyagárak nem közelítik meg az idei év korábbi szakaszában elért csúcspontjaikat. A JP Morgan szakértői ezzel együtt azonban közölték, hogy visszavették az euróövezeti jegybank (EKB) irányadó kamatára adott, 2012 végére szóló előrejelzésüket az eddigi 2,75 százalékról 2,50 százalékra, és ezzel összhangban negyed százalékponttal 6,50 százalékra csökkentették a jövő év végi MNB-kamatszintre érvényben tartott prognózisukat (amely azonban így is fél százalékpontos kamatemelést valószínűsít a jelenlegi szinthez képest 2012 végéig). (MTI)

Az elnök aláírta az üzemanyagárak csökkentéséről szóló törvénymódosításokat

Aláírta Karol Nawrocki lengyel elnök azokat a törvénymódosításokat, amelyek lehetővé teszik az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának csökkentését, valamint a kötelező ársapka átmeneti bevezetését - közölte Rafal Leskiewicz elnöki szóvivő péntek este az X-en.
2026. 03. 28. 12:00
Megosztás:

Az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el 2025-ben

Az MBH Bank továbbra is erős piaci pozíciókkal, kimagasló jövedelmezőség mellett és a szabályozói elvárásokat meghaladó szilárd tőkemegfeleléssel zárta a 2025-ös évet. A Budapesti Értéktőzsdén közzétett pénzügyi jelentés alapján az MBH Bank 237 milliárd forintot meghaladó korrigált adózás előtti eredményt ért el tavaly, korrigált tőkearányos megtérülési mutatója pedig 17,5% volt 2025-ben. A Bank mérlegfőösszege 12 890 milliárd forint, saját tőkéje pedig 1 261 milliárd volt év végén, amelyek alapján az MBH Bank a második legnagyobb hitelintézet hazánkban. Emellett a Bank a szabályozói elvárásokat jelentősen meghaladó tőkemegfeleléssel és likviditási szintekkel zárta a tavalyi évet. A 2025-ös év egyben a lezárása volt az MBH Bank öt éves stratégiai ciklusának, amely során összesen több mint 1000 milliárd forint korrigált adózás előtti eredményt ért el a bankcsoport.
2026. 03. 28. 11:00
Megosztás:

A második Trump-adminisztráció mint stratégiai stresszteszt Európában

A második Trump-adminisztráció első évének tapasztalatai már egyértelműen beépültek az európai stratégiai gondolkodásba és kétséget kizáróan látszódnak a kormányzási realitások. Ha az első Trump-adminisztráció nem is feltétlenül, a második egyértelművé tette, hogy Donald Trump miért is annyira fontos Európának. Nem szabad elfelejteni, hogy Trump az üzleti életből jött a politika világába, így nem meglepő, hogy más stratégiák mentén cselekszik, amelyek olykor kissé kiszámíthatatlanok. Azonban éppen ezek teszik fontossá Trumpot Európának, mert láthatóvá teszi mindazt, amit az európai biztonsági rendszer eddig eltakart.
2026. 03. 28. 10:00
Megosztás:

Feladtad már az 5-ös lottódat a hétre? Akkor ezzel jobb ha tisztában vagy

A hétvégi Ötöslottó főnyereménye már meghaladja a 6 milliárd forintot. Az elmúlt csaknem fél év során a sorsolásokon 61 páros és 59 páratlan szám került kihúzásra.
2026. 03. 28. 09:00
Megosztás:

Új tachográf-szabályozás – a gyűjtőszállítmányozás jelenthet megoldást

Július 1-jétől várhatóan jelentősen változik a szállítmányozási piac Magyarországon. Az ekkor érvénybe lépő uniós szabályozás a kamionokhoz hasonlóan a tachográf kötelező használatát és a pihenőidők betartását írja elő a 2,5 tonna össztömeget meghaladó furgonok számára is. A Dachser szakértői elemezték a várható piaci helyzetet az új szabályozás tükrében, és átrendeződésre számítanak: kapacitásvesztésre, drágulásra és növekvő tranzitidőkre a furgonos szállítások esetében és növekvő érdeklődésre a gyűjtőszállítmányozási szolgáltatások iránt. Utóbbit a jogszabályi változások nem érintik, hiszen a kamionok jó ideje ezen előírásokat betartva közlekednek, így stabil, megbízható, kiszámítható alternatívát jelenthetnek a furgonos szállítással szemben.
2026. 03. 28. 08:00
Megosztás:

Újabb vidékfejlesztési beruházás segíti a magyar borászat fejlődését

A borászati ágazat fejlesztése kiemelt terület, ezért a kormány a jövőben is támogatja a pincészetek beruházásait, az innovációt és a piacra jutást segítő programokat - jelentette ki Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára pénteken Somlóvásárhelyen, a Kreinbacher Birtok Pezsgőpincészet projektátadóján, a szaktárca pénteken kiadott közleménye szerint.
2026. 03. 28. 07:00
Megosztás:

A „céges pénz” nem magánvagyon, de erről sokan megfeledkeznek

Sokba kerülhet a felkészületlenség és a felelőtlenség, ami akár a hazai mikro- és kisvállalkozások létét is veszélyeztetheti. Egyes vállalkozók hajlamosak a bankszámlára érkező bevételt azonnal saját pénzükként kezelni, ami komoly kockázatot jelenthet egy ellenőrzés során is. A szakértő hangsúlyozza, hogy a „nulladik perctől” elvárt a teljes körű jogszabályi megfelelés és a tudatos pénzkezelés!
2026. 03. 28. 06:00
Megosztás:

Új korszak Miskolcon: felavatta járműipari alkatrészeket gyártó központját a Halms Hungary

Átadták a Huashuo csoporthoz tartozó Halms Hungary miskolci járműipari gyártóközpontjának első épületét pénteken az INPARK Miskolc területén. Az üzem alumínium öntvényeket és megmunkált alkatrészeket gyárt majd olyan vezető autómárkák és autóipari beszállítók számára, mint a Volvo vagy a Magna. A több mint 200 millió eurós beruházás 3 ütemben valósul meg, 2032-ig, összesen 1000 főnek munkát adva.
2026. 03. 28. 05:00
Megosztás:

Utóvizsgálat alatt a Wizz Air

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) utóvizsgálatot indított a Wizz Air-nél. A légitársaságot az eredeti eljárásban utasfelvételi szolgáltatásával és egyes szolgáltatási csomagjainak „többletszolgáltatásaival” kapcsolatos megtévesztő gyakorlatai miatt bírságolta meg a GVH több mint 300 millió forintra. A GVH Versenytanácsa emellett kötelezte a vállalkozást az automatikus utasfelvételi szolgáltatással kapcsolatos jogsértő magatartás megszüntetésére, melynek teljesítését a GVH nem tudta kellő bizonyossággal megállapítani a Wizz Air által benyújtott dokumentumok alapján, így ezt most tüzetesen ellenőrzi az utóvizsgálat elrendelésével.
2026. 03. 28. 04:00
Megosztás:

Csendben rohad a rendszer, ami lenullázhatja a cégeket

A vállalatok versenyképessége ma már nem kizárólag a technológián vagy a tőkén múlik, hanem a munkaerő megtartásán és a kulcsemberek stabil teljesítményén. Bár a várható élettartam nőtt, az egészségben megélt évek száma ettől jelentősen elmarad.
2026. 03. 28. 03:00
Megosztás:

Mit tett a Fidesz 16 év alatt a nyugdíjakkal?

A Fidesz kormányzásának kezdetén komoly megszorításokkal indított: több korábbi kedvezményt megszüntetett, majd a svájci indexálás eltörlésével olyan rendszert alakított ki, amely hosszabb távon a nyugdíjasok lemaradását erősítette. Később ugyan jelentek meg pluszjuttatások, ám összességében továbbra is kevés forrás jut a nyugdíjakra. Így alakult a mérleg az elmúlt 16 évben.
2026. 03. 28. 02:00
Megosztás:

Az ALDI 3400 Ft-ért megoldja a családi húsvéti menüt

Az ALDI az elmúlt évek gyakorlatát követve idén húsvétkor is kedvező árú megoldásokkal támogatja a családokat az ünnepi bevásárlásban.
2026. 03. 28. 01:00
Megosztás:

Ezért zabál 30%-kal több áramot a klímád

Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, hogy a tavaszi enyhülést egyre gyakrabban szinte azonnal felváltja a nyárias meleg. Idén már a márciusi hónapban sem voltak ritkák a 20 °C körüli, kora nyarat idéző napok, ami sokakat arra késztet, hogy idő előtt bekapcsolják a klímaberendezéseket.
2026. 03. 28. 00:01
Megosztás:

Elkészült a Pilis egyik legfontosabb erdei kerékpárútjának felújítása

A Visegrád és Pap-rét közötti erdészeti út felújításával jelentősen javult a Pilis Bike egyik legfontosabb kerékpáros útvonalának állapota és biztonsága - mondta el a beruházás átadásán pénteken Révész Máriusz.
2026. 03. 27. 23:00
Megosztás:

A Geely megnyitotta első magyarországi márkakereskedéseit

A kínai Geely Auto Group megkezdte magyarországi értékesítési tevékenységét, az első két márkakereskedés pénteken megnyílt Budapesten - tájékoztatta a Geely Auto Central and Eastern Europe Kft. az MTI-t közleményben.
2026. 03. 27. 22:00
Megosztás:

Új dohányipari készáruraktárat adott át Sátoraljaújhelyen a Continental Dohányipari Zrt.

Közel 4 000 négyzetméteres, modern technológiával felszerelt készáruraktárat adott át Sátoraljaújhelyen a Continental Dohányipari Csoport, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter részvételével. A létesítmény kiemelkedő eleme annak a nagy volumenű beruházási programnak, amelyet a magyar tulajdonú dohányipari csoport az elmúlt években hajtott végre. A fejlesztéssel a vállalat logisztikai kapacitása számottevően bővül, megalapozva a cég további növekedését és exportképességének jelentős erősödését.
2026. 03. 27. 21:00
Megosztás:

TRON áttörés: az Anchorage már intézményi szinten őrzi a TRX-et az Egyesült Államokban

A Tron újabb komoly mérföldkőhöz érkezett: az Anchorage Digital bejelentette, hogy elérhetővé teszi a TRX letétkezelését (custody) és később a natív staking támogatását is. Ezzel a vállalat lett az első szövetségi engedéllyel működő amerikai kriptobank, amely a Tron-hálózatot ténylegesen beemeli a szabályozott intézményi infrastruktúrába.
2026. 03. 27. 20:30
Megosztás:

Több mint egymillió ember kapott uniós állampolgárságot 2024-ben

Az Európai Unió tagországaiban mintegy 1 millió 177 ezer ember szerzett állampolgárságot 2024-ben, 122 700-zal többen, mint a megelőző évben, ami 11,6 százalékos növekedést jelent - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken kiadott jelentéséből.
2026. 03. 27. 20:00
Megosztás:

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon. A hetet a forint emelkedéssel fejezte be.
2026. 03. 27. 19:00
Megosztás:

Orvostechnikai eszközt adományozott a Péterfy Sándor utcai Kórháznak a Porsche Hungaria Kft.

Orvostechnikai eszközt adományozott a Péterfy Sándor utcai Kórház és Rendelőintézet koraszülöttosztályának a Porsche Hungaria Kft., a transzkután bilirubinométert pénteken adták át.
2026. 03. 27. 17:30
Megosztás: