Jövőre adócsökkentés?!
Kiemelte: jövő júliustól a szociális hozzájárulási adó 15 százalékra mérséklődik, a szakképzési hozzájárulás pedig - a kedvezmények fenntartása mellett - beépül az adóba. A munkát terhelő adók mértéke így 2 százalékponttal csökken, valamint tovább egyszerűsödik az adórendszer - fejtette ki. A változások eredményeként évente 250 milliárd forinttal több marad a vállalkozásoknál - tette hozzá.
Az átalányadózás könnyebb és olcsóbb lesz a jövő évtől, ez az adózási forma az éves minimálbér tízszereséig, kiskereskedelmi tevékenységnél ötvenszereséig választható majd - mutatott rá a tárcavezető. Hozzáfűzte: az így adózó egyéni vállalkozásoknak az éves minimálbér feléig nem kell személyi jövedelemadót fizetniük, továbbá az érintettek adott esetben élhetnek a családi adókedvezmény lehetőségével is. Az intézkedés a miniszter szerint 70 ezer vállalkozásnak jelent könnyebbséget.
"Harmadik könnyítésként segítjük a gazdaság újraindításában aktívan részt vállaló piaci szereplőket. Jövő évtől a kockázati tőkealap-kezelőknek és tőzsdéknek nem kell különadót fizetniük" - mondta Varga Mihály.
A rezsicsökkentés megőrzését szolgálja, hogy az energiaellátók a veszteségüket a következő 5 adóévben levonhatják az adózás előtti eredményükből - húzta alá a pénzügyi tárca vezetője.
Varga Mihály arra is kitért, hogy jelentős lépéseket tesznek a kriptodevizákból származó jövedelmek kifehérítése irányába. A költségvetésnek több milliárd forintot hozhat az, hogy a kriptodevizák adóterhe 30,5 százalékról 15 százalékra csökken - részletezte.
A kormány folytatja a családokat és a vállalkozásokat segítő gazdaságpolitikát - összegezte végül az adókönnyítésekről szóló törvényjavaslat lényegét a pénzügyminiszter.