Közalkalmazotti sztrájkok Cipruson és Görögországban
A ciprusi sztrájk nyomán - amelyben mintegy 16 ezren vesznek részt - 79 légi járatot is törölni kellett, az állami üzemeltetésű kórházak csökkentett orvosszámmal működnek, de a rendőrség normális munkarend szerint dolgozik. A szakszervezetek azért hirdették meg a csütörtöki sztrájkot, mert nem egyeztettek velük az államadósság csökkentő intézkedések meghozatalakor.
A légiirányítók azért sztrájkolnak, mert rájuk is vonatkozik a kétéves közalkalmazotti bérbefagyasztás. Görögországban déltől délután három óráig tart a közalkalmazottak munkabeszüntetése, amely a közalkalmazotti bércsökkentés és a nyugdíjcsökkentés ellen irányul. A csütörtökön kiadott statisztikai adatok szerint a görögországi munkanélküliség a harmadik negyedévben 17,7 százalékot ért el, az előző három havi 16,3 százalék után.
Ez a legmagasabb ráta az adat 1998-as nyilvántartása óta, egy évvel korábban még 12,4 százalékon állt a mutató. Újabb gazdasági megszorító csomagban egyezett meg december elején a ciprusi kormány és az ellenzék, annak érdekében, hogy a szigetországnak ne kelljen nemzetközi mentőcsomagért folyamodnia. Az új megszorítások sarokpontjai: két évre szóló bérbefagyasztás a közszférában, pótadó a magánszektor jövedelmeire, az áfa emelése, valamint az állami kiadások újabb lefaragása.
A magánszektor és az egyéni vállalkozók havi 2.500 euró feletti jövedelmeire vetnének ki pótadót, míg az áfát 15 százalékról 17 százalékra emelnék. A csomagból származó pótlólagos bevételek, illetve megtakarítások nagyságát egyelőre nem közölték. A parlament kétnapos ülésén december közepén szavaz a jövő évi költségvetésről. A ciprusi pénzügyminiszter korábbi nyilatkozata szerint szigorúbb költségcsökkentés és adóemelés nélkül biztosra vehető, hogy Ciprus is mentőcsomagra szorul. Kikisz Kazamiasz közlése szerint a most elfogadott intézkedéseket a jövő évi költségvetésben már szereplő 840 millió eurós megszorító csomagon felül vezetnék be. (MTI)