Közép-Európa ipara nem vesz tudomást a görög válságról
William Jackson, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza közölte, hogy a cég által a magyar, a cseh, a lengyel, az orosz és a török gyáriparra kiszámított, súlyozott BMI-átlag júniusban 50,7-re emelkedett az e térségre májusban kiszámított 50,1-ről, vagyis még mindig a növekedés és a visszaesés elméleti határának tekintett 50-es érték közelében jár.
A Capital Economics által a magyar, a cseh és a lengyel feldolgozószektorra külön kiszámolt, ugyancsak súlyozott átlagolással kalkulált aktivitási mérőszám ugyanakkor a szélesebb európai felzárkózó térség átlagánál sokkal jobb, 55,0 volt júniusban az előző havi 53,6 után. Jackson szerint ez a BMI-érték a ház számítási modellje alapján 7-8 százalékos éves összevetésű pillanatnyi ipari termelésbővülési ütemnek felel meg a három közép-európai EU-gazdaság átlagában. Jóllehet az adatfelvétel a június közepi állapotot tükrözi, vagyis még nem mutatja teljes egészében a hónap második felében ismét fellángolt görög adósságválság eszkalálódásának hatásait, biztató azonban, hogy legalábbis egyelőre nincsenek jelei a görögországi válság járványhatásainak a három gazdaságban - hangsúlyozta a Capital Economics vezető londoni elemzője.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza, Magdalena Polan a szerdán ismertetett magyar, lengyel és cseh gyáripari BMI-mutatókat értékelve kiemelte, hogy a három gazdaság gyáripari BMI-mérőszámai a legmagasabbak között vannak a világon, és arra vallanak, hogy e három gazdaság feldolgozószektora valószínűleg ismét maga mögé utasítja az Európai Unió többi térségét. A GS vezető elemzője hozzátette: a ház várakozása az, hogy a magyar, a cseh és a lengyel gazdaság növekedési üteme az idei év egészének átlagában közel jár majd a tavalyi teljesítményhez, vagy meghaladja azt.
A Goldman Sachs főközgazdásza szerint ha a görög válság nem gyakorol negatív hatást az euróövezet egészére és ennek révén e három gazdaságra, akkor inkább "felfelé mutató meglepetésekre" van esély a közép-európai hármak idei növekedési teljesítményében. Ugyanezt a magyar gazdaság esetében más nagy londoni házak is jósolják. A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői a közép- és kelet-európai térség gazdasági fejleményeiről nemrégiben összeállított helyzetértékelésükben közölték: a hivatalos várakozásoknál derűlátóbb előrejelzéseket tartanak érvényben a magyar gazdaság növekedésére.
A ház jelenlegi - jelentősen javított - prognózisa az idei év egészére 3,5 százalékos, jövőre 2,5 százalékos növekedést valószínűsít a magyar gazdaságban. A cég a nemrég bejelentett felülvizsgálat előtt az idén 2,9 százalékos, 2016-ban 2,3 százalékos magyar gazdasági növekedéssel számolt. A Morgan Stanley londoni elemzői hangsúlyozták, hogy prognózisaik jobbak az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által a magyar gazdaság növekedésére érvényben tartott előrejelzéseknél. (MTI)