Kreml: az Egyesült Államok nem kerül le a barátságtalan országok listájáról
A szóvivő szerint a találkozón az orosz és az amerikai elnök azt mérte fel, hogy a felek mely területeken tudnak együttműködni, és melyeken nem. Rámutatott, hogy a csúcs eredményeinek konkrét megvalósítására még várni kell. Amíg ez nem történik meg, nincs ok változtatni a listán.
A Moszkvával szemben barátságtalan országoknak az orosz külügyminisztérium által május 14-én közzétett listáján az Egyesült Államok és Csehország szerepel.
Peszkov az Oroszországgal szemben Alekszej Navalnij ellenzéki politikus megmérgezése címén bevezetendő amerikai szankciókkal kapcsolatban azt mondta, hogy azok egy részét törvény írja elő az Egyesült Államokban. Ezeket a gazdasági büntetőintézkedéseket a szóvivő szerint nem befolyásolja Joe Biden álláspontja.
"Szankciós törekvéseit és szankciófüggőségét tekintve Washington egyszerre mutat következetességet és kiszámíthatatlanságot" - mondta Peszkov.
Hozzátette, hogy az amerikai elnöknek a konkrét intézkedések kiválasztásával módja van árnyalni a törvény által előírt szankciópolitikát. Nehezményezte, hogy az elmúlt években az orosz-amerikai kapcsolatokban a legmagasabb szinten elért egyetértés "munkaszinten" vagy a "mélyállam" részéről teljes passzivitásra ítéltetett, megvalósítása a megállapodásétól eltérő pályán haladt, vagy elakadt. Kifejezte reményét, hogy Genf után másképp lesz.
Peszkov elmondta, hogy függetlenül a genfi csúcs egészében véve pozitív mérlegétől Moszkva arra számít, hogy Washington folytatni fogja az Oroszország feltartóztatását célzó politikáját. Közölte, hogy az orosz fél folytatni fogja a párbeszédet az Egyesült Államokkal és európai partnereivel az Északi Áramlat-2 földgázvezeték mielőbbi beindításáról. Megjegyezte, hogy amerikai részről Genf után is elhangzott a projektet ellenző hivatalos nyilatkozat.