Lehívhatja a Malév a 32 millió eurós bankgaranciát
A bankgarancia érvényesítése a privatizációs szerződésből eredő kötelezettségek teljesítésének elmulasztása miatt vált esedékessé. Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatóját arra kérték fel: alapítói határozatban utasítsa a Malév Vagyonkezelő Kft.-t, hogy 2010. február 26-ig ne kezdeményezze a Malév Zrt.-vel szemben semmilyen jogcímen fennálló, vagy keletkező igényének érvényesítését - áll még a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. szerdai közleményében.
Kamarás Miklós, az MNV Zrt. vezérigazgatója az MTI kérdésére elmondta: két hétig várnak az orosz Vnyesekonombank garanciájára, utána jogi lépéseket tesznek a garancia beváltása érdekében. Közölte: ez a két hét remélhetőleg elég lesz arra, hogy a magyar és az orosz kormány között a végső megállapodás megszülessen a Malév tőkehelyzetének rendezéséről.
Kamarás Miklós hangsúlyozta, hogy a magyar légitársaság hosszabb távú finanszírozását a magyar-orosz megállapodás alapozhatja meg. A rövidtávú finanszírozást viszont az segíti, hogy az MNV átmeneti időt adott a Malévnak a vele szemben fennálló tartozások rendezésére. A Malév mintegy 6,5 milliárd forinttal tartozik az MNV-nek, illetve az MNV tulajdonában lévő Malév Vagyonkezelő Kft.-nek.
A moratóriumot az MNV a részvényesi jogok gyakorlója, a pénzügyminiszter utasítására adta, és addig szól, amíg remény van a magyar-orosz megállapodásra. A vezérigazgató elmondta azt is, hogy a Malév tőkehelyzetének rendezése során a magyar kormány javaslata szerint leszállítják a légitársaság jegyzett tőkéjét azért, hogy a magyar állam többségi tulajdonhoz jusson.
A tőkeemelés az adósságok tőkévé konvertálásával történik meg. Az adósságokat nem lehet apportálni - magyarázta Kamarás Miklós -, így ahelyett készpénzt kell a Malévba tenni és abból kifizetni a 17-18 milliárd forintot kitevő adótartozást. A Malév január 29-én megkezdett és február 9-én folytatott rendkívüli közgyűlése, amelynek napirendjén a tőkehelyzet rendezése szerepelt, megállapodás hiányában eredménytelenül zárult.
A Pénzügyminisztérium szerda reggeli közleménye szerint azért nem született még megállapodás a cég jövőjéről, mert az orosz fél egyes javaslatai ellentétesek a magyar és az európai uniós joggal. A PM azt is megjegyezte, hogy a magyar kormány legutóbbi javaslatára hivatalos válasz sem érkezett. A kormány "továbbra is bízik benne, hogy a tárgyalópartner kész olyan megállapodást elfogadni, amely a Magyar Állam döntéshozói számra jogi aggályok nélkül aláírható" - hangsúlyozták. Az újabb rendkívüli közgyűlést február 26-ra hívták össze.