MNB - magas maradhat a feltörekvő országok állampapírjainak felára
A jegybank szakértői úgy vélik: a feltörekvő országok forrásköltsége a kibocsátott állampapírok iránti nagyobb kereslet mellett is megemelkedett mind a korábbi felárhoz, mind a fejlett országok piaci kötvényeihez viszonyítva. Az MNB tanulmánya a szuverén kötvénykibocsátások alakulását vizsgálta a kelet- és közép-európai régióban.
Érdemes kiemelni: a 2008 szeptemberét, azaz a Lehman-csődöt követő időszakban a befektetők kockázatvállalási hajlandóságának drámai csökkenése azt eredményezte, hogy a befektetők preferenciája a magasabb kockázatú eszközök (részvény, vállalati kötvény, feltörekvő piaci államkötvény) helyett világszerte a fejlett államok állampapírjai felé tolódott el.
Ezt a folyamatot felerősítette a megnövekedett fejlett piaci állampapír-kibocsátások következtében kialakuló kiszorítási hatás, amely a bevezetett fiskális gazdaságösztönző intézkedések nyomán alakult ki. Míg azonban az elmúlt fél év pénzpiaci folyamatai alapján a kockázati étvágy drasztikusan alacsony szintjének tartós fennmaradására vélhetően nem kell számítani, a fejlett államokban a kormányzati szektor finanszírozási igénye elvonhatja a forrásokat a magasabb kockázatú kibocsátásoktól, értékpapíroktól.
A globális kötvénypiac alapvetően államkötvényekből, pénzügyi, illetve nem pénzügyi vállalatok által kibocsátott kötvényekből, valamint MBS (jelzálog-fedezetű, angolul Mortgage-backed Security) és ABS (eszközfedezetű, azaz angolul Asset-backed Security) értékpapírokból áll. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint a kibocsátott kötvényállomány 2008 végén 80-85 ezer milliárd dollárt tett ki.
Ennek 40 százalékát hazai és külföldi devizában kibocsátott államkötvények, 60 százalékát pedig vállalati kötvények adják, utóbbiak 80 százaléka pénzügyi vállalatok által kibocsátott értékpapír. Az MBS és ABS szegmensről csak hozzávetőleges információk állnak rendelkezésre, a 2007 végi adatok szerint ezen értékpapírok állománya 13 ezer milliárd dollárt tett ki.
Ami az államkötvény-állomány kockázati összetételét illeti, 80 százalékot az AAA és AA, 17 százalékot az A és BBB minősítésű, 3 százalékot pedig a spekulatív kategóriába tartozó kötvények tesznek ki. A pénzpiaci válság gazdasági krízisbe való átcsapása a feltörekvő piacok számára a forrásbevonási lehetőségek drasztikus szűkülését hozta, ami a hazai devizában denominált állampapírok és a devizakötvények esetében egyaránt megmutatkozott.
A piaci turbulenciák a hazai piacokon hozamemelkedésben, gyenge aukciós keresletben, sikertelen aukciókban, illetve alacsony kibocsátási mennyiségekben és az állampapírok rövid futamidők felé való eltolódásában mutatkoztak meg. A nemzetközi kibocsátások tekintetében még erőteljesebben jelentkeztek a kedvezőtlen tendenciák: a válság legsúlyosabb időszakában a feltörekvő országok lényegében kiszorultak erről a piacról. A problémák nem kerülték el a kevésbé fejlett eurózóna-tagországokat sem, ahol hasonló jellegű, de mértékét, súlyosságát tekintve nagyságrendileg kisebb mértékű piaci zavarok voltak tapasztalhatóak - olvasható a jegybanki tanulmányban.