Ma is velünk foglalkozik a nemzetközi sajtó

A nemzetközi sajtó csütörtökön is részletesen foglalkozott a magyarországi gazdasági és politikai helyzettel.

The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE) csütörtökön "Magyarország elveszíti a befektetők bizalmát" címmel közölt terjedelmes írást. Ebben ismertette egyfelől Pleschinger Gyula nyilatkozatát, amelyben a nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár elmondta, hogy a magyar gazdaság alapjai erősek, és hogy a szerkezeti változtatások folyamatban vannak. Ugyanakkor bemutatta azokat az adatsorokat is, amelyek tanúsága szerint hiába javult a 2008-as pénzügyi támogatásnyújtás óta a magyar közpénzügyi helyzet, a befektetők tavaly folyamatosan lefelé nyomták a forintot.


A Financial Times brit gazdasági napilap saját véleményét tükröző Lex rovatban azt írta, hogy "Magyarországon vörösen villognak a vészjelzők", és az országnak égető szüksége van egy készenléti megállapodásra az IMF-fel és az EU-val. Orbán Viktor kormánya "hamis módon" ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy sínen vannak a tárgyalások az IMF-fel és az EU-val, és az ország megállapodás nélkül is meg tud állni a lábán. A tárgyalások valójában "nagyon nincsenek sínen; még megkezdésük időpontját sem jelölték ki" - állt a cikkben. A lap szerint "Európa kezd ráébredni Magyarország retrográd új alkotmányára" is. Magyarország átmenetileg képesnek bizonyulhat finanszírozási igényeinek fedezésére a tartalékokból, de miután a kinnlevőség-betétállomány ráta 150 százalékhoz közelít, a bankrendszer függése a rövid távú nagybani finanszírozási forrásoktól "hatalmas nehézségeket okozhat", ha a likviditás kiapad - vélte a lap. Emellett több gazdasági jellegű cikkben is foglalkozott a magyar államháztartás helyzetével a lap.


A baloldali The Guardian budapesti keltezésű beszámolójában idézte Fellegi Tamás, Matolcsy György, Lázár János és több budapesti gazdasági elemző szavait. A lap egy további beszámolót is közzétett az Operánál zajlott tüntetésről.


A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív újság csütörtökön a címoldalán közölt kommentárt a magyar kormány helyzetéről. Georg Paul Hefty "Megadni Orbánnak az európai mértéket" című írása szerint Orbán Viktor hatalomra kerülése óta "vallásháború dúl" Magyarországon és a külföldi partnerországokban egyaránt arról, hogy a miniszterelnök vajon "szent vagy Belzebub személyesen", és a mindkét oldalra jellemző elfogultság megnehezíti a szembenézést az ország valódi helyzetével. Hefty szerint "valamennyi megfigyelő, még a külföldiek is egyetértenek abban, hogy a Fidesz-kormány korrupcióval mélyen átitatott hatalmi és személyi hálózatot örökölt a szocialista-liberális elődöktől", tehát aki az Orbán-féle politika másfél éve után "a kormányzati és parlamenti többség változását kívánja, annak be kell látnia, hogy nincs alternatíva". A szerző szerint ezért csak egy lehetőség marad: meg kell adni "ugyanazt a cselekvési szabadságot a szuverenitás kérdéseiben rendkívül érzékeny és a kívülállók feltételezéseinél sokkal kevésbé egységes és koncentrált Orbán-csapatnak, amelyre az összes többi uniós tagállami kormány is igényt tart. Ugyanakkor állandóan vizsgálni kell mindent - az új alkotmányt éppen úgy, mint az egyéb törvényeket és rendeleteket - abból a szempontból, hogy megfelel-e az unió jogi rendszerének." Hefty hozzátette: "Orbánból nem lesz diktátor. Magyarország soha nem lesz önszántából diktatúra, a magyarok szabadságszeretete legendás és a nép elkötelezte magát az EU mellett - ehhez tartania kell és tartja is majd magát."
    

A Die Welt konzervatív lap pénzügyi rovatában Kathrin Gotthold és Holger Zschäpitz közölt elemzést, amely szerint a magyar gazdasági helyzet alakulása "óriási felfordulást okoz a valutaunióban, holott az ország nem is tagja az euróövezetnek." A lap szerint az osztrák állampapírhozamok megugrása annak jeleként értékelhető, hogy a "magyar vírus" megtámadta Ausztriát és rajta keresztül az egész euróövezetet, amelynek "legyengült szervezete akár össze is omolhat" egy újabb betegség hatására.


A Berliner Zeitung baloldali lap az euró forintárfolyamának alakulása kapcsán "Forint-végkiárusítás" címmel közölt elemzést. Frank Herold írása szerint a gyenge forint jó az idegenforgalomnak és az exportra termelő vállalatoknak, de "a számos hátrány sokkal erősebben hat." A forintgyengülés hatására például "papírhulladékká válhat a 2012-es költségvetés, amelynek számai 300 forintos euró árfolyamon alapulnak".


A formálódó ellenzéki koalícióról szóló cikket közölt szerdán a Le Figaro című francia lap online kiadása, és a hírportál - a Le Monde honlapjával egyetemben - foglalkozott az euróval szemben rekord szintre süllyedt forinttal is. A Figaro újságírója, Stéphane Kovács szerint "nap mint nap erősödik a +Viktátor+ ellenzéke", és megjegyzi, hogy a hétfőn az Opera előtt tartott tüntetésen "a baloldal a rendszerváltás óta nem tapasztalt mértékben" mobilizálódott, ahol olyan régi ellenzékiek is hallatták a hangjukat, akik valaha közel álltak Orbán Viktorhoz.
    

A Le Figaro két másik cikkben is foglalkozott Magyarországgal szerdán és csütörtökön: az egyikben az utca emberét kérdezték meg az ország helyzetéről és Orbán Viktor politikájáról, míg a másik a forint euróval szembeni történelmi mélypontját adta hírül.

 

"A jelenlegi politikai berendezkedést a két világháború közti horthysta rendszer inspirálta, egy olyan autoriter rendszer, amelyben az ellenzéknek nem volt esélye a hatalomba kerülésre, és amely a nemzeti frusztrációk mögé bújva tartja fenn egy meghaladott elit uralmát" - fejtette ki a Le Monde című francia lapnak adott interjúban Paul Gradvohl, a Nancy Egyetem Közép-Európával foglalkozó professzora. Gradvohl szerint azzal, hogy az új alkotmány a szocializmus előtti időszakkal való történelmi folytonosságot és a nemzeti értékeket hangsúlyozza, Orbán Viktor, mint a végrehajtó hatalom feje "a dicső múlt örököseként tünteti fel magát". Ugyanakkor, hangsúlyozta a professzor, Orbán Viktor nem fasiszta, s a gazdaságpolitikában inkább a "nem ortodox" vonalat képviseli.
    

A La Croix című francia katolikus napilap szerint Európának nyomást kell gyakorolnia Orbán Viktor "tekintélyuralmi hatalmat" kiépítő kormányára. "A nyomásgyakorlás eszközeként nem maradt más, mint az a segítség, amelyet Európa és az IMF nyújthat egy riasztó gazdasági helyzetbe keveredett országnak. A dölyfös nacionalizmus álláspontjára helyezkedő Orbán Viktor azonban azt állítja, hogy meglesz anélkül is" - írta a szerző.

A De Telegraaf című holland napilap csütörtökön azt írta, hogy "vitatott új alkotmányával Magyarország gyakorlatilag elhagyta az Európai Unió demokratikus rendjét". Amióta "Orbán (Viktor) jobboldali nacionalista pártja kétharmados többséget szerzett, olyannyira radikális és messzemenő intézkedéseket foganatosított, hogy Magyarország kizárását az EU-ból - a szerző szerint - többé már nem kellene elképzelhetetlennek" tartani.
    

A Le Soir című, baloldali liberális brüsszeli lap csütörtöki száma interjút közölt Louis Michel belga liberális politikussal, volt EU-biztossal, aki - emelte ki a Le Soir - hazájának külügyminisztere volt 2000-ben, az EU és Ausztria közötti "Haider-konfliktus" idején. Michel szerint meg kellene nézni, hogy milyen lehetőség nyílik Magyarországgal szemben a közös uniós értékek alapján történő fellépésre. A politikus az interjúban úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor magatartása ellentétes az EU-ban érvényes alapvető jogokkal. "Ha nem érkezik részéről pozitív válasz, az lesz a kérdés, hogy egy olyan ország, mint Magyarország, benn maradhat-e még az EU-ban".
    

Többek közt a European Voice hasábjain, az EUObserver cikkeiben a legnagyobb figyelem a magyar jegybanktörvénynek az uniós joggal való összeegyeztethetőségének kérdését övezi.
    

A befektetők egyre határozottabban számolnak egy magyar államcsőddel címmel közölt tudósítást az osztrák Der Standard. Mivel egyre bizonytalanabb, hogy Magyarország megegyezik-e az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), a befektetők szemlátomást megvonják a bizalmukat Magyarországtól - írta a liberális napilap munkatársa, András Szigetvari. A folyamat eddig lassú volt, de szerdán új csúcspontot ért el a forintra nehezedő eladási nyomás. Az ország adósságainak hosszú távú refinanszírozása a jelenlegi mutatók mellett meghaladná Magyarország erejét - vélte a szerző. Közvetlen csőd azonban nem fenyeget: áprilisig-májusig elegendő forrással rendelkezik a kormány az állampapírok hozamainak kifizetéséhez. "Legkésőbb júniusban azonban vége" - tette hozzá.
    

A Der Standard az IMF-tárgyalásokhoz közeli forrásokra hivatkozva, név említése nélkül azt írta, hogy leginkább a kölcsön jellegének kérdésében térnek el az álláspontok. A kormány egy "lehívható", feltételekhez nem kötött hitelt szeretne, az IMF azonban csak egy klasszikus készenléti megállapodásra kész, amely reformkötelezettségekkel jár együtt - állt a cikkben.


Növekszik a nemzetközi nyomás Orbán Viktor kormányára a Sme című liberális szlovák napilap az Uniós ostorozás Orbánra című kommentárja szerint.  Peter Morvay úgy fogalmaz, hogy "az elemzők többsége egyetért abban, hogy Magyarország a megállapodás (IMF, EU) nélkül csak március végéig bírja ki, s ha összekaparja az utolsó költségvetési tartalékokat, akkor nyárig. A kormány számára az sem jelentene lényeges segítséget, ha rátenné a kezét a jegybank devizatartalékaira - ezzel csak kegyelemdöfést adná meg a kabinet iránti bizalomnak. A kérdés már csak az, mi kedvesebb Orbánnak: visszalépni vagy pedig csődbe vinni az országot".
    

A Fájdalom küszöbe című, a Sme első oldalán közölt rövid jegyzetében Peter Schutz úgy véli, hogy Magyarország rövidesen eléri a "fájdalom küszöbét", amelyet átlépni nem lehet, mert a fájdalom elviselhetetlen lenne. Orbán Viktornak nagyon jók az idegei, hogy bírja a nyomást, de visszakoznia kellene, s minél előbb megérti ezt, annál jobb Magyarországnak - írta Schutz. (MTI)

Milliárdos kiesést jelentenek a vámok a General Motors-nak

A General Motors az idei második negyedévben 47,1 milliárd dollár bevételt ért el, ami 1,8%-os visszaesés az előző év azonos időszakához képest. A nyereség 35%-kal, 1,9 milliárd dollárra csökkent. A gyenge teljesítmény ellenére a vállalatnak sikerült felülmúlnia az elemzői várakozásokat.
2025. 07. 22. 20:00
Megosztás:

Pesszimistábbá váltak az amerikai fogyasztók

A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe júniusban 5,4 ponttal romlott, és a májusi 98,4-ről 93,0-ra esett vissza.
2025. 07. 22. 19:00
Megosztás:

A világ legnagyobb vízerőműve épül Tibeten

Li Csiang kínai miniszterelnök 2025. július közepén ünnepélyesen bejelentette, hogy Kína megkezdi a világ eddigi legnagyobb vízerőművének építését Tibetben, a Yarlung Tsangpo folyón. A projekt hivatalos engedélyét még 2024 decemberében kapta meg, de a kivitelezés konkrét elindítására csak most került sor. A beruházás célja, hogy Kína újabb lépést tegyen a karbonsemleges gazdaság felé, valamint megerősítse stratégiai pozícióját a megújuló energiaforrások piacán.
2025. 07. 22. 18:00
Megosztás:

Lazítanának az amerikai bankok szabályozásán

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter hétfőn mélyrehatóbb reformokat szorgalmazott az általa elavultnak nevezett pénzügyi szabályozási rendszerben.
2025. 07. 22. 17:00
Megosztás:

Trump nagyszabású törvénye miatt bedől az USA?

Donald Trump elnök nemrégiben elfogadott adó- és kiadási törvénye tíz év alatt 3400 milliárd dollárral növeli az Egyesült Államok költségvetési hiányát, és több millió embert hagy egészségügyi ellátás nélkül – derül ki a független Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) új becsléséből.
2025. 07. 22. 16:00
Megosztás:

Az európai tőzsde készülődik...

Ma este 22:05-kor érkezik az SAP második negyedéves eredménye, amivel Németországban is kezdetét veszi a gyorsjelentési szezon és egyúttal besűrűsödik az európai vállalati naptár is.
2025. 07. 22. 15:00
Megosztás:

A gyártástól az üzletekig az SAP megoldására fűzi fel ékszereit a Pandora

A technológia által kínált legjobb lehetőségeket szeretné használni üzlete fellendítésére és növekedése felgyorsítására a Pandora. A világ legnagyobb ékszermárkája a fogyasztói élmény fejlesztését helyezte digitális stratégiájának középpontjába, támogatásul pedig az SAP-t választotta – a jövőben az SAP S/4HANA Cloud-ot, illetve a RISE with SAP megoldást alkalmazza.
2025. 07. 22. 14:00
Megosztás:

Trump médiacége a TMTG meglepő húzással lett az egyik legnagyobb Bitcoin-befektető

Donald Trump neve eddig is erősen összefonódott a kriptovaluták világával, de most új szintre emelte a részvételét: médiavállalata, a Trump Media & Technology Group (TMTG) több mint 2 milliárd dollár értékű Bitcoint vásárolt. Ezzel a lépéssel a TMTG belépett a világ legnagyobb Bitcoin-tartalékkal rendelkező tőzsdén jegyzett vállalatai közé — és ez komoly hullámokat keltett a piacon és a politikában egyaránt.
2025. 07. 22. 13:00
Megosztás:

Egy felmérés szerint nagyobb pénzügyi tartalékokkal rendelkeznek a csehek, mint korábban

Nagyobb pénzügyi tartalékkal rendelkeznek és jobban spórolnak a csehek, mint korábban - derült ki abból az országos felmérésből, amelyet az Ipsos közvélemény-kutató intézet készített júniusban a Home Credit pénzügyi csoport megrendelésére.
2025. 07. 22. 12:00
Megosztás:

Az Ethereum új korszakba lép: egyre több cég veszi fel a mérlegébe a második legnagyobb kriptót

A vállalati szektorban eddig főként a bitcoin számított mérlegre vehető digitális eszköznek. Most azonban egyre több cég ismeri fel az Ethereum – vagyis az ether (ETH) – valódi értékét, és tesz vele komoly fogadásokat. Már nem csak a decentralizált pénzügyek jövőjére, hanem az Ethereum-alapú tokenizációra is építenek. A trend nem véletlen, és komoly pénzeket mozgat meg.
2025. 07. 22. 11:00
Megosztás:

Nagy Márton a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara újonnan kinevezett elnökével egyeztetett

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon hivatalában fogadta Dr. Keszte Róbertet a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) újonnan kinevezett elnökét, Barbara Zollmannt a DUIHK ügyvezető elnökségi tagját, valamint Dirk Wölfert a DUIHK kommunikációs osztályvezetőjét.
2025. 07. 22. 10:00
Megosztás:

Rekordszámú felvételiző, bővülő kínálat, lassuló drágulás, több vevő és kevesebb bérlő – ilyen lesz az idei a 2025-ös albérletszezon

Július 23-án, szerda este a felsőoktatási ponthatárok kihirdetésével hivatalosan is elindul az idei albérletszezon. Az ingatlan.com legfrissebb adatai alapján a bérleti díjak emelkedése továbbra is mérsékeltebb, mint a lakásáraké, ráadásul a kínálat bővülése tovább fékezheti az albérlet-drágulást.
2025. 07. 22. 09:00
Megosztás:

Saját épületeit már kizárólag zöldárammal látja el az E.ON

Tavaly a vállalatcsoport 70 telephelyét üzemeltette teljes mértékben megújuló elektromos árammal . Az E.ON teljes szén-dioxid-kibocsátása 2019-hez képest 84 százalékkal csökkent. 2024-ben összesen több mint 160 milliárd forintot fordított energiahálózatainak fejlesztésére a vállalat. A nemek közötti bérkülönbség az E.ON-nál sokkal kisebb, mint a magyarországi átlag és az Európai Uniós elvárás.
2025. 07. 22. 08:00
Megosztás:

Albérletek biztosítása: a bérbeadó vagy a bérlő köti a lakásbiztosítást?

Két nap múlva, szerdán hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, az ezt követő hetekben pedig ismét felpörög az albérletpiac: több ezer diák próbál majd az új tanintézménye közelében számára kedvező feltételekkel albérletet találni. E feltételek között gyakran elsikkad az ingatlan megfelelő biztosítottságának kérdése, sok esetben csak a károk bekövetkezte nyomán derül ki, hogy kötöttek-e megfelelő biztosítás a bérleményre.
2025. 07. 22. 06:00
Megosztás:

Átadták a Zalaegerszeget Teskánddal összekötő új kerékpárutat

Átadták hétfőn a Zalaegerszeget Teskánddal összekötő több mint négy kilométeres új kerékpárutat, amit közel 600 millió forint európai uniós támogatásból valósítottak meg - tájékoztatta a város önkormányzata hétfőn az MTI-t.
2025. 07. 22. 05:00
Megosztás:

Magyarország a végsőkig kitart az orosz gáz mellett, szemben a V4 országokkal

Az orosz gázról való leválás radikális fordulatot hozott Európában, de a V4-országok eltérő utakat választottak: Lengyelország norvég gázzal és hőszivattyúkkal vált, Szlovákia az LNG és az azeri gáz mellett tette le a voksot, Csehország a szénről áll le. Eközben Magyarország továbbra is kitart az orosz behozatal mellett, miközben vészesen közeledik a 2027-es uniós importstop. Az ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének energiaföldrajzi munkacsoportja dr. Munkácsy Béla vezetésével elemezte a helyzetet melyet a masfelfok.hu publikált.
2025. 07. 22. 04:00
Megosztás:

Nincs több haladék, augusztustól élesednek az amerikai vámok

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap kijelentette, hogy augusztus 1. a határidő, amikor is minden országnak meg kell kezdenie a vámok fizetését az Egyesült Államok számára. Lutnick ugyanakkor hozzátette, hogy az USA augusztus 1. után is nyitott a tárgyalásokra.
2025. 07. 22. 03:00
Megosztás:

Gyengélkedik a luxuspiac: 5,5 százalékkal csökkent a Burberry negyedéves bevétele

A brit Burberry Group, a világ egyik vezető luxus ruházati és kiegészítő termékeket forgalmazó cégének bevétele 5,5 százalékkal csökkent a június végével záródott pénzügyi első negyedévében.
2025. 07. 22. 02:00
Megosztás:

A Stellantis 2,3 milliárd euró veszteséggel zárt az első fél évet

A Fiat Chrysler és a PSA Group egyesüléséből létrejött Stellantis NV autógyártó a nem végleges adatok szerint 2,3 milliárd euró veszteséggel zárta az első fél évet, szemben az egy évvel korábbi 5,6 milliárd eurós nettó nyereséggel.
2025. 07. 22. 01:00
Megosztás:

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat; a fiatalok 20 órától kapnak sms-t az eredményről - mondta a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár hétfőn az M1 aktuális csatorna műsorában.
2025. 07. 22. 00:05
Megosztás: