Nyomás alatt Magyarország és az egész régió
A Raiffeisen Capital Management által összeállított elemzés szerint a "régi" uniós tagállamok kissé növekvő ipari termelése az elkövetkező hónapok során valószínűleg begyűrűzik a közép és kelet-európai gazdaságokba is, kikényszerítve ezzel az export növekedését. A közép- és kelet-európai országokban a konjunktúra fellendülésének további fontos pillére a belföldi kereslet, amely azonban (Lengyelország kivételével) az egész térségben csökken, várható tehát, hogy még igen hosszú az út a válság előtti szintek eléréséig.
A november rendkívül volatilis hónap volt a globális részvénypiacok számára. November elején a tőzsdék barátságosnak mutatkoztak, ám a hónap vége felé a Közel-Keletről érkező kedvezőtlen hírek "gondoskodtak" az árfolyamveszteségekről.
A Nakheel Properties állami ingatlanfejlesztő vállalat november vége felé adósságállományának átütemezését jelentette be. Ez az igencsak meglepő hír megrázta a piacokat, a befektetők pedig fokozódó aggodalommal latolgatták a dubaji állam esetleges fizetési késedelmének a nagy nemzetközi bankokra gyakorolt esetleges hatásait. Az alacsony kockázatvállalási hajlandóság következtében világszerte estek az árfolyamok, amit a közép- és kelet-európai piacok is megsínylettek.
Bár az amerikai konjunkturális adatok az utóbbi két negyedévben a gazdasági helyzet jelentős javulását mutatták, a dinamikus növekedés üteme végül mégiscsak kissé mérséklődött. Az Egyesült Államokban a lakóingatlan-piac változatlanul stabilizálódni látszik, az amerikai munkaerőpiacon azonban még messze nem érzékelhető a gazdasági fellendülés, továbbra is munkahelyek százezreit szüntetik meg. A munkanélküliségi ráta immár kétszámjegyű (10,2 százalék), mindent beszámítva a munkaerőpiaci válság máris a munkaképes lakosság több mint 16 százalékát érinti. Az iparosodott országok kamatszintjei ezért az elkövetkező hónapokban - a rövid futamidő-tartományokban - megmaradnak majd a jelenlegi alacsony szinteken.
Kelet-Európát tekintve Oroszországban novemberben a rubel az euró/dollár valutakosárral szemben - a csökkenő olajárral összhangban - leértékelődött. A csökkenő infláció és a gyenge konjunktúra novemberben az alapkamat újabb 50 bázispontos csökkentésére késztette az orosz jegybankot, aminek következtében megemelkedett a rubelkötvények árfolyama. Novemberben "tágultak" az orosz állami és vállalati kötvények hozamprémiumai az euróövezeti állampapírokkal szemben. A novemberi nyilvánosságra hozott konjunkturális adatok az orosz gazdaság további stabilizálódásáról tanúskodnak.
Magyarországon november végén a jegybank a várakozásoknak megfelelően további 50 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. A rövid futamidejű magyar államkötvények árfolyama - a következő évben jelentősen mérséklődő alapkamattal kapcsolatos várakozásokból profitálva - havi viszonylatban növekedett.
A kockázatvállalási hajlandóság romlása kedvezőtlenül érintette a hosszabb átlagos futamidejű kötvényeket. Magyarországnak keresletoldali inflációs nyomással nem kell számolnia. Hosszú távon a magyar hozamszint még mindig vonzónak tűnik, az árfolyamok azonban valószínűleg volatilisek maradnak majd.
Lengyelországot tekintve a legfrissebb gazdasági adatok pozitív képet mutatnak a lengyel konjunktúra alakulásáról. Nagy meglepetést okozott a harmadik negyedévben tapasztalt GDP növekedés, valamint a december elején közzétett beszerzési menedzser index, amely elsősorban a megrendelések növekedésével kedvező kilátást jelent az exportgazdaság számára. A ténylegesen értékesített ipari termelés 1,2 százalékos mínusszal az elemzők által vártnál kedvezőbben alakult. A kiskereskedelmi forgalom havi összehasonlításban növekedett, s már magasabb az egy évvel korábbi értéknél, így Lengyelország a térség egyetlen olyan állama, ahol a kiskereskedelmi forgalom terén növekedés volt tapasztalható. Ehhez hozzájárult a kevésbé megszorító jellegű költségvetés, a zloty leértékelődése és a hatalmas belső piac. A csökkenő import hatására mérséklődött a lengyel fizetési mérleg hiánya. Novemberben a zloty az euróval szemben erősödött, a lengyel államkötvények árfolyamai pedig havi viszonylatban alig változtak. Az első félévben Lengyelország a gazdasági visszaesés ellenére a közép-kelet-európai régió egyik legstabilabb országa volt.
A cseh gazdaság javulófélben van, 2009 harmadik negyedévében a GDP éves viszonylatban 4,1 százalékkal esett, az elmúlt negyedéveket tekintve 0,8 százalékos növekedés volt megfigyelhető. Az ipari termelés 7,3 százalékkal csökkent, de ezen a téren is javulás érzékelhető az elmúlt hónapokhoz képest. A kiskereskedelmi forgalom az erőteljesen megnövekedett munkanélküliség miatt továbbra is csökkenő tendenciát mutat. A cseh államkötvények hozamai novemberben estek. A piaci szereplők várakozása szerint a cseh jegybank következő döntése decemberben kamatcsökkentés lesz.