Máris tetőzhet a világgazdaság növekedési üteme?
A JP Morgan, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, a múlt hónapról kiadott szerdai összesítésében közölte: az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató júniusban jelentősen, 1,6 ponttal 55,4-re csökkent.
Ez éves szintre átszámolva 3,0 százalékos világgazdasági növekedési ütemnek felel meg - áll az elemzésben. A JP Morgan által számított összágazati globális PMI-mutató gyors felfutás után az idén eddig áprilisban tetőzött, 57,7 ponttal, ami akkor robusztus, 4 százalékhoz közeli éves világszintű gazdasági növekedést tükrözött. Az indexben azóta mért két egymás utáni havi csökkenés a szerdai kimutatáshoz fűzött elemzés szerint arra vall, hogy a világgazdaság teljesítményének bővülési üteme az idei második negyedévben elérhette csúcspontját a jelenlegi ciklusban.
A JP Morgan szakértői kiemelik: a világgazdasági szintű feldolgozószektorban vártak valamelyes hűlést, de a szolgáltatási szférában további bővülésre számítottak. Ehelyett a szolgáltatási szektorra külön kiszámolt PMI-mutató is csökkent. A gyáripari és a szolgáltatási aktivitási indexek egyidejű visszaesése azt jelzi, hogy fogy a világgazdaság növekedési lendülete - írták a JP Morgan elemzői. Más nagy londoni házak szerint azonban a világgazdasági növekedés egyelőre kitartónak tűnik.
A Fitch Ratings Londonban e héten kiadott félévzáró globális áttekintésében azt írta: az európai szuverén adósságválság hatásai ellenére javulnak a világgazdaság idei növekedési kilátásai. A legnagyobb európai hitelminősítő az eddigi 2,8 százalékról 3,1 százalékra javította az idei év egészére szóló globális növekedési előrejelzését.
A Fitch szerint a világszintű növekedés egyik motorja a négy legnagyobb felzárkózó gazdaság - Brazília, Oroszország, India és Kína (angol rövidítéssel a BRIC-országok) -, amelyek együttes átlagos növekedési ütemét 2010-ben a cég 8,1 százalékosra valószínűsíti a tavalyi 4,4 százalékos GDP-bővülés után. A Fitch Ratings a legnagyobb fejlett ipari hatalmak csoportjában - az Egyesült Államokban, az euróövezetben, Japánban és Nagy-Britanniában - az idén átlagosan 2,2 százalékos növekedést vár a tavalyi 3,6 százalékos visszaesés után.
Az elemzés szerint a szuverén adósságpiac kilengései ellenére a világgazdaság egészének makroháttere szilárd, a nagy fejlett ipari gazdaságok az idei első negyedben már a negyedik egymás utáni negyedéves növekedést produkálták. A Fitch Ratings elemzői "eltúlzottnak" tartják azokat a piaci aggodalmakat, hogy a megindult költségvetési konszolidációs programok a legnagyobb iparosodott országok csoportját az idén visszasodorhatják a recesszióba.