Megfelelt az elemzői várakozásoknak az infláció alakulása
A KSH adatai szerint márciusban a fogyasztói árak 5,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Februárban 5,9 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon. Az MTI előzetes felmérésébe bevont nagy londoni házak felzárkózó térségi szakértői 5,4-5,6 százalékos, teljes kosárra számolt tizenkét havi inflációt valószínűsítettek márciusra.
A szerdai adatismertetés után a 4cast nevű londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcsoport felzárkózó térségi közgazdászai közölték: összességében úgy tűnik, hogy a gyenge forint, az áfa-emelés és a minimálbér emelése az idei első két hónapban okozott nagyobb ársokkot, de ennek márciusban már nem volt továbbgyűrűző hatása. A cég elemzői szerint az inflációs kosár fő alkotóelemeinek többsége a vártnál kevésbé drágult, és ez jó eséllyel "valamelyes megkönnyebbülést" jelent a jegybank monetáris tanácsának, mivel az alapszintű inflációs folyamat "nem annyira rossz", mint amilyenre a januári és februári számokból következtetni lehetett.
A 4cast szakértői ebben az összefüggésben kiemelték a tojásárakat, megítélésük szerint ugyanis ez volt "a hónap legnagyobb figyelemmel kísért ársztorija". A ház szerint a tojás 16 százalékos havi összevetésű drágulása meredek ugyan, és önmagában 0,07 százalékpontnyit adott hozzá a teljes kosárra számolt inflációs ütemhez, de a közelében sem járt a termelők által korábban emlegetett 40 százalékos havi áremelkedésnek.
A 4cast elemzői szerint ugyanakkor a támogatások szűkítésével és adóemelésekkel járó további költségvetési kiigazítások lehetősége, a gyümölcsösöket ért fagykárok és "természetesen az olajárak" folytatódó inflációs nyomást gyakorolnak, és ebbe az irányba hat a növekvő forintgyengülési kockázat is. A gazdaság alapvető gyengesége mindazonáltal enyhíti az inflációs nyomás e tényezőit - hangsúlyozták szerdai kommentárjukban a 4cast szakértői.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci közgazdászai szerint a magyarországi infláció márciusi lassulását jórészt a belépő éves bázishatások magyarázták, ugyanakkor az inflációs pályát meghatározó alapszintű tényezők változatlanok, és ezek - főleg az olaj- és nyersanyagárak, a korábbi adóemelések hatása, és a cég által várt további forintgyengülés - rövid távon az infláció gyorsulását valószínűsítik.
A GS londoni elemzői közölték: 2012 végére 6,5 százalékig emelkedő éves inflációt várnak, és azzal számolnak, hogy az ütem 2013 végén is még 5,3 százalék lesz. A ház szerint a magas olajár és a gyenge forint még középtávon is növeli az inflációs kockázatokat. Mindezek alapján a Goldman Sachs londoni felzárkózó térségi elemzői úgy tartják, hogy jelenleg nincs lehetőség a jegybanki kamatpolitika enyhítésére, sőt a cég inkább 1,00 százalékpontos további MNB-kamatemelést jósol, arra hivatkozva, hogy az IMF/EU-tárgyalások elhúzódása miatt a magyar jegybank szükségesnek érezheti a forint támogatását és a tőkemenekítés kockázatának csökkentését.
A GS szakértői közölték ugyanakkor azt is, hogy e kamatemelési előrejelzésükre maguk is lefelé ható kockázatokat látnak, tekintettel arra, hogy egyes monetáris tanácsi tagok változatlanul derűlátók az IMF/EU-megállapodás gyors elérhetőségével kapcsolatban. A Goldman Sachs elemzőinek várakozása szerint a magyar jegybank mindazonáltal csak az új finanszírozási program létrejötte után kezd kamatcsökkentésbe, és akkor is csak fokozatosan. (MTI)